14 KASIM BOĞA BURCUNDA DOLUNAY

http://blog.milliyet.com.tr/14-kasim-boga-burcunda-dolunay/Blog/?BlogNo=544931

Genel anlamıyla dolunay
14 Kasım 2016 günü saat 16:52 de Boğa burcunun 22°37′ derecesinde bir dolunay meydana gelecek. Ve Ay Dünya’ya bu seneki en yakın mesafesinde olacağı gibi, bir daha bu uzaklığa 2034 Kasım’ında ulaşacak. Supermoon adı verilen bu durumda Ay’ı ortalama %14 daha büyük, %30 daha parlak gözlemlenecek. İzlemek isteyenler şimdiden ajandasına kaydedebilir. Kalıcı olan , kazanmak adına kararlılık, inat göstereceğimiz, materyalin, öz çıkarların önemsendiği, adeta bu yolda sabitlendiğimiz bir süreç. Bu dolunayda baskın bir Boğa vurgusu hissedeceğiz. Hem Ay’a , hem yükselene ev sahipliği yaparken, aynı zamanda element ve nitelik dengesinden de bunu gözlemlemekteyiz. Yani dediğim gibi kazanımlarımız, güvenlik odaklı, tutucu, şartların değişmesinden rahatsız olan durumda olacağız. Sağlık olarak kulak burun boğaz yolları sorunları, tiroid, şişmanlık, yağ kistlerini sayabiliriz. Bu burç aynı zamanda diplomatlar, sanatçılar, galericiler, kadınlara ait iş yapanlar, mimarlar, dekoratörler, tasarımcılar, mücevherciler, kumaşçılar, finans ve parfümeri sektörünü de ilgilendirir.
Dolunay sırasında Ay’ın Botein ve Capulus ile etkileşimini görmekteyiz . Botein değerli olanın bulunup, onu kendi yararı doğrultusunda saklamayı, kullanmayı anlatır. Capulus ise savaşçının kılıcını işaret ederken, iyi ya da kötü kullanılabilen kaba gücü, öfkeyle kalkanın zararla oturacağına işaret etmekte. Güneş ise Agena bağlantısıyla hayatta yürünen yolun zorlu ve acı olduğunu, büyümek için fedakarlığın gerekliliğine, empatiye , daha geniş düşünmeye vurgu yapmakta. Dolayısıyla bir yandan dengeyi tutturup, farkındalık geliştirmeye çalışırken, öte yandan gerek ilişkilerimizde, gerek bilinçli ya da bilinçsiz seçimlerimizde bu etkileri dolunay sürecinde gözlemleyeceğiz.

14.11.2016 Boga Burcunda Dolunay.jpg

Yukarıda da bahsettiğim gibi Boğa vurgusunu fazlasıyla hissedeceğimiz bu dolunayda , yükselende de bu burcu görmekteyiz. Yani Boğa’nın davranış modeli, dolunay sürecinde dışavurumumuzda etkin olacak. Aynı zamanda Hamal, Scheratan ve Schedir sabit yıldızları da davranışlara katkı yapacaklar. Yani otorite sorunları, başkaldırılar, saygınlık, güç kazanma arzusu ile, nazik görünümün ardında entrikalar, oyunlar içinde olmak, sonucunda yenilgi, itibarın kaybedilmesi, olası kadersel şanssızlıklar. Yükselen yöneticisi Venüs,   Ay düğümleri, Neptün, yükselen derecesi   ve şans noktası ile uyumlu açılanırken, karşısında yozlaşmanın, çirkinleşmenin de ifadesi Hades durarak, bize uyarı yapmakta. Venüs de zaten gökyüzünde abartmaya, gölgesini ortaya koymaya uygun konumda . Aynı zamanda  Polis ve Antares ile de ilişkisi, hırs, başarı verirken, buyurgan ifadeye, takıntılara, kıskançlıklara, intikam duygusuna da işaret etmekte.  Bunca sabit ve toprak elementi yoğunluklu harita bana son dönemde sıklıkla önüme düşen ‘kader gayrete aşıktır’ sözünü hatırlattı. Evet gayretli olmak, hedef odaklı yürümek son derece güzel, başarıya götürücüdür. Ama şu da var ki bir şey olmuyorsa ya da olup olup  bozuluyorsa , taraflardan biri ya da her ikisi biri birine yanlışlıklar içinde olduysa,  ısrarla oldurmaya çalışmak gayret midir? Düşünün ki karşınızda sürekli hileli davranışlarda bulunan bir ortak var. Onayınız olmadan, hesabınıza gelmeyen anlaşmalara girmekte. Ya da  ayrılık aşamasına geldiğiniz, ayrıldığınız eş sizi defalarca aldatmış, eşyalar havalarda uçmuş.  Sevgilinizin ağzından yalandan başka bir şey düşmüyor, size bağlı değil. Boğa’nın gölge yönü olan, rahatını bozmamak adına , fazla sahiplenme, kıskançlık tuzağına düşmeden , mümkün olduğunca empati yapıp, geçmiş yaşanmışlıkları düşünerek dersler çıkartalım. Tecrübe ile sabit olan yozlaşmaların tuzaklarına yeniden  düşmeyelim.  GAD ve Neptün ikilisinin haritadaki konumu buna müsait. Unutmayalım ki gerçekte hiçbir şeyin sahibi değiliz.

Dolunayın işaret ettiği konular

14 Kasım Boğa dolunayı haritanın 1 .evinde meydana gelmekte.  Buna göre kendimiz, dış dünyayı algılamamız ve kendimizi ifade edişimiz, fiziksel görünümümüz, sağlığımız, motivasyonlarımız, en yakınımızdaki kişiler, babamızın işi, statüsü, çocukların yüksek öğrenimle, yabancılarla, yurt dışı  ilgili konuları, büyükanne, büyükbaba ile birlikte  evlilik, ortaklık, eş, danışmanlık aldıklarımız, davalar, açık düşmanlıklar  ana başlıklarımızı oluşturmakta. Zirveye giden yolda, hedeflerimizde, işimizde tempoyu arttırmak, enerjimizi daha yoğun ortaya koymak durumunda kalabiliriz. Bu yoğunluk  eşle,  evlilikle, ortaklıkla ilgili olabileceği gibi, adeta beynimizin arkasında planladıklarımızla ya da farkına varamadığımız, arkamızdan dönen, kontrol dışı şartlarla ilgili de  olabilir.  Ortak , eş ile güç çekişmeleri daha belirgin yaşanabilir.  Karşımızdaki kişilerin kendilerine şans yaratmak, kazanım elde etmek  adına geri  plandaki düşüncelerini açık etmeleri,  zorlayıcı, stresli, dönüştürücü durumlara yol açabilir.  Burada dikkatli olmakta fayda var. Geçen yazımda da bahsettiğim  Venüs’ün out of bound durumu iyice belirgin, gölgesini ortaya koymaya, abartmaya oldukça müsait. Ayrıca Venüs/Mars ‘ı Pandorra, Minerva ve Zeus ile birlikte görmekteyiz. Oyun daha stratejik, büyük oynanacak. Haritası müsait olanlar beklediğinin de üstünde sonuç alabileceği gibi, olmayanlar bile bile lades dediği taktirde , geçmişte de yaşamış olduğu durumların içine çekilebilir. Günah keçisi durumuna düşebilir.  Yukarıda da belirttiğim gibi  kadersel diye nitelendirilebilecek ilişkilerde, geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamamaya gayret edelim.  Miras, kredi, borç, ortaklı işlerde gelişmeler, sonlanmalar  olasıdır. Seminerler verebilir, kitabımızı basabilir, tanıtımını yapabiliriz. Günlük  hayatımızda, iş ortamımızda, altımızda, yanımızda çalıştırdıklarımızla ilgili beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Ev, emlak, ailevi konularda eski  işler hız kazanabilir. Evlilik, beraberliklerdeki finansal, etik güç dengesi  gündemimizde olacak. Merkür’ün  Acrab ve Facies  ilişkisini düşündüğümüzde ki Hades ile de bağlantılı,  iletişimde antipatiklik, kötü yüreklilik,  şiddete , sadizme meyilli davranışlar, art niyet  gözlemlersek şaşırmayalım.  Bu kazancımızla, iş ortamımızla, yanımızda çalışanlarla ilgili olabileceği gibi, kardeş, yakın akraba, komşularla , hatta eşin ya da  ortağın  bizden sakladıklarıyla ilgili durumlara da yansıyabilir. Hint, Kızılderili gibi topluluklara,  kültürlere ait araştırmalar, sunumlar ilginizi çekebilir, bu tarz etnik bölgelere gitmeyi  düşünebilirsiniz. Yabancılarla bağlantılarınız artabilir. Eşin akrabaları ile ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.

14.11.2016 Boga Burcunda Dolunay Uranyen.jpg

Boğa burcunda meydana gelecek olan dolunaya uranyen prensipte bakarsak;

Yaşanmış, yaşanmakta olan depresif koşulları , engelleri, yalnızlıkları, her türlü kısıtlanmaları aşmak adına mücadelenin, kararlılığın, sahiplenme güdüsünün ön planda olacağı bir dolunay bu. İlişkilerde, ortaklıklarda harekete geçmek adına zorluk yaşadığımız, rahatımızın, düzenimizin bozulmasından kaçtığımız, fazla aidiyet geliştirmek yüzünden duygusal davranarak, olayın gidişatını görmek istemediğimiz ya da göremediğimiz ve karar alırken, adım atarken kendimizi bağımlı hissettiğimiz ama bozulmuş, işlevini yitirmiş durumlar, olaylar, kişiler masaya yatırılıyor. Bütün bunlarla ilgili hak, hukuk, eşitlik konuları ile uğraşacağız.  Yozlaşmaların söz konusu olduğu durumlarda saygınlık elde etmek, hakkını kazanmak çok da kolay olmasa gerek. Bu süreçte ilişkilerin sıra dışı yaşanma arzusu karşınıza getirilebilir. Daha çok almak  ya da şartların değişmesine razı gelmemekten ötürü, bitmişi yeniden canlandırmak için istismar edilebiliriz. Geçmişte aile büyüklerinin de işin içine girdiği durumlarla yeniden karşılaşabiliriz. Eski davalar gündem oluşturabilir. Birilerinin geçmiş yetkinliğini yeniden kazanmak ya da hakkından fazlasını almak adına pek de masum olmayan, içinde  yalanları, ahlaki bozuklukları barındıran mücadelesi ile karşı karşıya kalınabilir.  (Güneş, Ay, Astrea, Eurydike, Hades, Hera, Eros, Toro, Sedna r, Khronos r, Mars/Satürn, Atropos r, , Lachesis). Dolunay yöneticisi Venüs’ün, Jüpiter/Kronos r / Cupido orta noktasında Makemake ile çalıştığını ve kazanım elde etmek adına yoğun iletişimin yanı sıra kurnazlığı, kendine dönüklüğü, ikircikli konuşmaları da olayların doğasına kattığını unutmayalım.

Boğa dolunayında burçları ana başlıklara göre etkileyecek konular

14 Kasım günü Boğa burcunda meydana gelecek olan dolunayın burçları, yukarıdaki genel özellikler doğrultusunda , hangi ana konularda etkileyeceğine bakarsak;

Koç ve yükselen Koçlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar,  babanın işten gelen kazancı, çocukların işi, statüsü, hedefleri, eşin kredi, borç, vergi, miras durumları, ameliyatı.

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kendimiz, motivasyonlarımız, karakterimiz, kendimizi dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzımız, fiziksel görünümümüz, sağlık, bize yakın olan kişiler, babanın işi, statüsü, annenin ailesi, çocukların yüksek öğrenimi, büyükanne, büyükbaba.

İkizler ve yükselen İkizler :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlediklerimiz, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklarımız.

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar, babanın kredi, vergi, borçlarla, ortak parayla ilgili durumları, ameliyatı, annenin parası, çocuğun eşi, evlilik, ortaklıkla ilgili durumları, davaları.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslar arası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, hayat felsefesi, seminer vermek, ikinci eş, uzak akrabalar, eşin kardeşleri, yakın akrabaları, ebeveynlerin sağlığı, torun ile ilgili durumlar.

Terazi ve yükselen Teraziler için :  Kredi, borç, vergi, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, ameliyatlar, eşin kazanımları.

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri, kardeşin çocuğu, büyükanne, büyükbaba.

Yay ve yükselen Yaylar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız, babanın kardeşleri, annenin uzak akrabaları, davaları.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, babanın parası, ek işler, orta uzunluktaki seyahatlerimiz, annemizin kredi, borç, miras durumları.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar, eşin uzak akrabaları, yabancılarla, hukuksal konularla ilgili işleri.

Ülkemiz ve Boğa dolunayı

14.11.2016 Boga Burcunda Dolunay Uclu.jpg

14 Kasım Boğa dolunayı ülkemiz haritasının 11.evinde meydana gelmekte. 16 Ekim’ki Koç dolunayından beri  11-5 aksı çalışmaya devam etmekte. Ana başlıklarımız  meclis, belediyeler, kulüpler, organizasyonlar, yabancı devletlerle yapılan  ortak anlaşmalar,  müttefiklerimiz, borsa, maliye ile birlikte yine eğitim sistemi, arabulucular, diplomatlar,  spor, sanat, eğlence, çocuklar ve bunlarla ilgili yerler, faaliyetler, kamu yatırımları, doğum oranları ile ilgili konulardan oluşmakta.  Bütün bunlarla ilgili yapılanmalar, dönüşümler  dolunayla birlikte daha baskın hissedilecek  ve  halkımızı, topraklarımızı, güvenliğimizi, ordumuzu, madenlerimizi   ilgilendiren gelişmelere sebep olacak gözükmekte (Güneş/Ay=Pluto/KN – ASC DSC Mars, Hades). Burayı  bir başka açıdan çalıştıran Mars  toprak bütünlüğümüze, güvenliğimize   öncelikli konu olarak dikkati çekmekte. Yine teröre, patlamalara, yangınlara, eylemlere karşı dikkatli olmamız gerektiğine işaret etmekte. Sosyal gruplar , sanatsal faaliyetlerle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Sporda, sanatta yeni başarılara şahit olabiliriz. Yabancılara, göçmenlere  yönelik politika halkı ekonomik açıdan daha sıkıştırabilir görünmekte. Basın yayın, yargı, akademisyenler yine mercek altındalar.  GAD ve Neptün’ün orduyu da temsil eden Mars ile konumu açıkcası bu dönemde biraz zorlayıcı olabilir. Bu anlamda yabancı devletlerin yürüttüğü politikanın muğlaklığını, aldatıcı etkisini de unutmayalım. Dolunayın Güneş’i  5.evimizdeki Jüpiter , Cupido ve Neptün üzerinde, gençler arasındaki sosyo-kültürel  farklılıkların  daha da derinleştiğine işaret etmekte.  Uluslararası anlaşmalar, uzun vadeli yatırım, kalkınma planları milli geliri, hazineyi zorlar görünmekte. Belediyeler, komisyonlar, kulüplere, hatta yabancı ülkelerle yapılmış anlaşmalarla ilgili davalar olasıdır. Sahtecilik, dolandırıcılık davaları, yasadışı , derin yapılanmalar  bu dolunayda da gündemden düşeceğe benzemiyor. Petro-kimya, plastik işi yapan firmalar, mavi akım gibi projeler, sıvı, gazlarla iş yapan şirketler bu dönemde olumlu ya da olumsuz daha öne çıkabilirler.  Finansal anlamda harcamaların artacağı bir ay içindeyiz.

14.11.2016 Boga Burcunda Dolunay Kartografik.jpg

Yukarıda  14 Kasım günü Boğa burcunda meydana gelecek olan dolunayın kartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi  olası yerlerdir.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s