Blog

30 KASIM İKİZLER BURCUNDA AY TUTULMASI

Genel anlamıyla Ay tutulması

30 Kasım günü saat 12:30  da İkizler burcunun  08°38´ derecesinde yarı gölgeli  Ay tutulması meydana gelecek. Yarı gölgeli Ay tutulmalarında Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçer ve rahat gözlenemez. Tutulma Avrupa’nın en batısından, Asya’nın doğuda kalan yarıya yakın bölümünden, Avustralya, Kuzey ve Güzey Amerika, Pasifik, Atlantik okyanusları ile kutup bölgesinden izlenebilecek.

İkizler burcundaki tutulma 116 numaralı Saros serisine ait. Serinin ilk tutulması 11 Mart 993 yılında meydana gelmiş. Sonuncusu ise 14 mayıs 2291’de görülecek. 73 tutulmadan meydana gelen 116 numaralı Saros döngüsünün son tutulmasın 20 Kasım 2002 yılında yaşadık.

İkizler burcunun 08° si civarına baktığımızda 29 Kasım 1993 yılına geri gidiyoruz. Tutulmanın etkilediği döneme göz atalım. Dünyada Güney Afrika siyasetçileri ırk ayrımına son veren anayasayı kabul etti ve bir süre sonra ilk siyah lider Nelson Mandela göreve başladı. Uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar  öldürüldü. İsrail ve Vatikan, karşılıklı olarak birbirlerini tanıma kararı aldılar. Avusturya, Finlandiya, İsveç AB üyesi oldular. Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması NAFTA anlaşması yürürlüğe girdi. Bill Clinton ve Boris Yeltsin arasındaki anlaşma gereği Ukrayna’nın nükleer silah stoğunun yok edilmesine karar verildi. Güney California’da 6.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve 61 kişi öldü. Libya’da şeriat uygulamasına geçildi. NATO, Sırplara karşı saldırı gerçekleştirdi. BM, Bosna’ya Türk askeri gönderilmesini kabul etti. Rusya Irkhusk’ta düşen uçakta 125 kişi, Sibirya’daki Aeroflot kazasında 75 kişi, Japonya’da düşen Çin uçağında ise 264 kişi öldü. Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana ile Brundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamina, bindikleri uçağa yapılan roket saldırısı sonucu suikaste kurban gitti. Ardından Ruanda  soykırımı olarak bilinen, Hutu ve Tutsi kabileleri arasında çıkan çatışmalarda 800.000 den fazla kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en geniş kapsamlı ticaret anlaşması GATT, 120 ülkenin imzasıyla kabul edildi. Gagauzya kuruldu.

Ülkemize baktığımızda ise bir yanda Naim Süleymanoğlu’nun zaferleri mutluluk verirken diğer yanda tatsız olaylar da yaşanıyordu. Bunları örneklersek; Emekli Binbaşı Cem Ersever, Bağdat Büyükelçiliği İdare Ataşesi Çağlar Yücel öldürüldü. Dört şehirlerarası yolcu otobüsüne yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Türksat1A  fırlatıldıktan 12 dakika sonra okyanusa düştü. TBMM’de dokunulmazlıkları kaldırılan 5’i DEP’li 6 milletvekili, vatana ihanet suçlamasıyla tutuklandı. Necmettin Erbakan, parti grup toplantısında  ‘RP’nin iktidara gelecek, adil düzen kurulacak. Geçiş dönemi sert mi olacak, yumuşak mı olacak, kanlı mı olacak, kansız mı olacak… ‘ konuşmasını yaptı. Anayasa Mahkemesi DEP’i kapattı. Ve Türkiye IMF ile yeniden masaya oturdu.

Sizler de hayatlarınızda 2002, 1993 yıllarına geri dönerek, geçmişte yaşadıklarınızı hatırlayabilir, benzerliklerden yola çıkarak günümüze ilişkin ipuçlarını yakalayabilirsiniz.

Sepherial’e göre İkizler burcunun birinci dekanında meydana gelen Ay tutulmaları için ‘düşmanların saldırısını ve yağmacılığı gösterir’ notunu görmekteyiz.

Tutulma döneminde iletişim, proje üretmek, şartları avantaja çevirmeye yönelik mücadeleler, girişimlerde bulunmak için çabalar gözlemlenecek. Fakat beraberinde güvensizlik, empati kurma sorunu, yeterince doğru organize olamamadan dolayı sorun yaratan, somuta ulaşmayı güçleştiren durumlar da gözlemlenecek.

Tutulmaya değişken, meraklı, iletişim odaklı, bilgiyi alıp elemeden, derinleşmeden dağıtan, kendi de dağılmaya yatkın İkizler burcu ev sahipliği yapmakta. Bu burç basın yayın,  bilişim, iletişim, ulaşım, taşımacılık, posta dağıtım sektörleri, reklamcılar, yazarlar, kütüphaneciler, muhasebecilerle de ilgilidir. Dolayısıyla yeniay sürecinde İkizler özellikleri ve bu gruplara ait gelişmeleri daha belirgin görebiliriz. 

Yükselende bilimle, teknolojiyle, özgürlüklerle, isyanlarla, devrimlerle, toplumu ilgilendiren konularla alakalı, entelektüel, sıra dışı, öngörülmez Kova burcu bulunmakta. İlişkiler ve para konularında değişimler hem zorlanmaları, kontrol edilmesi zor durumları hatta bazı fedakarlıkları, kayıpları işaret ederken, tutulma şartların değişimi yönünde destek vermekte. Yükselen derecesinde Alnair ve Rotanev sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Bu sabit yıldızlar çekingen, göze çarpmayan ama dikkatli bir doğayı işaret ederken, nankörlükten dolayı üzüntü duyulabileceğini de anlatmakta.

Ay’ın Aldebaran, Güneş’in ise Antares ile kavuşumu bulunmakta. Aldebaran, dürüstlükten ödün verilmediği taktirde başarıları getiren bir kraliyet yıldızıdır. Antares ise acımasızlık, kıskançlık  ve intikam duyguları ile beraber anılmaktadır ve bu takıntılı durumlardan uzak durulabildiği taktirde başarıları getiren bir kraliyet yıldızıdır.

İkizler burcunda Ay tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

30 Kasım’da meydana gelecek Ay tutulmasında aile, kökler, ev, emlak, arsa gibi taşınmazlarla ilgili gelişmeler, ebeveynler, iş, kariyer, toplumsal statüyü, hedefleri ilgilendiren durumlar, çocukların iş ortamı, sağlığı, kontrol etmekte zorlanabilecekleri durumlar ana konu başlıkları olarak görülmekte.

Değişken burçların 3-13, öncü burçların 19-27 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar İkizler burcundaki Ay tutulmasından öncelikli etkilenecekler. (Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık ; Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak)

Bir süredir hayatlarda bazı şeylerin boşa çabalama olduğunu, ne kadar emek harcasak da dönüp dolaşıp, başa geldiğini görmekteyiz. Baştan ayağa araştırdığınız, anlamaya çalıştığınız ve sizi fazlasıyla meşgul eden, hedef haline getirdiğiniz konular geçmişte yaşanmış travmatik durumları da içermekte. Karşınızdakilerle ilişkilerde bütünleşme umut ederken tersine durumlar gelişmiş, ilişki dengesi şaşmış görünmekte. Böylesi dağılmalar  eş ya da ortak, anne, baba, kardeş yani aile bireyleri arasında görülebilir. Zorlayan, gitmesi ya da radikal dönüşmesi gereken  dinamikler artık adeta bir yaşam mücadelesini işaret etmekte. Geçmişten gelen önyargıları, hıncı bir kenara koyarak durum değerlendirmesi yapmak, aydınlanmak ve ilerlemek isteseniz de elinizde olmayan faktörler nedeniyle geçmiş sorunlar yine gündeme gelip bu sefer kariyerinizi, işinizi de etkileyecek şekilde kesilebilir. Bu noktada kökten değişim için etik, hakkaniyet gözetilerek yeniden çaba göstermek gerekecek ki başkalarından beklediğiniz destek varsa, bulamayabilirsiniz. Bunu sağlayabildiğiniz , stratejik bir çözüm üretebildiğiniz taktirde sistemli, kararlı bir şekilde gecikmeli de olsa tükenen şartlardan sizi büyütecek, doyuma, onurlanma hissedebileceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Yani ancak koşulsuz mutlu olmanızın, yükselmenizin önündeki engelleri krizlere rağmen kararlı bir şekilde, planlı aşarak.

İkizler burcundaki Ay tutulması baştan ayağa şartlarla ilgili verilerin araştırılmasını, incelenmesini, derlenip toplanarak durumla ilgili ilerlemeyi sağlayacak bilgiye, görüşmelere, anlaşmalara ulaşmayı sağlayacak gelişmeleri anlatmakta. İletişim odaklı bir tutulma. Eğitim, gelişim, hayat felsefesinin değişimini etkileyecek  konular öne çıkabilir ki tüm bunlar ilişkileri ve kariyeri, sahip olunan statüyü, hedefleri ilgilendirmekte. Tutulma ile birlikte sizin dışınızda gelişen faktörlerin etkisiyle dengeleri değiştirecek görünmekte. Bu noktada bir yandan şartları kontrol etmek kolay olmayabilir fakat kararlarda istikrarlı davranarak, değişime yol alabilirsiniz. İş, sosyal çevre konularında değişimler günlük hayatın akışını etkileyebilir. Buna corona yüzünden yaşanılan sıra dışı durum da etki edebilir. İçe dönük stresli dönemde sağlık konularını öne çıkartmakta. Devam eden tedaviniz varsa aksatmadan sürdürmenizi, bağışıklık sisteminizi desteklemeyi önemseyin. Yasaklar, düzenlemelerle birlikte daha izole dönem devam edebilir ki bu da beraberinde bilinçaltını yorup, stresi arttırabilir. İlişkilerde beklenmedik krizler, ipleri kopartıcı olaylar yaşanabilir. Tutulma özellikle dürüstlük ve takıntılardan uzak durmaya vurgu yapmakta. Kıskançlıktan, iğneleyici, manipüle edici davranışlardan, zıtlaşmalardan, fevri çıkışlardan uzak durmaya çalışın. Bu dönemde bazıları femme fatale yönlerini açığa çıkartarak, avantaj sağlamak, karşılarındakileri kontrol etmek, gücü elinde tutmak eğiliminde olabilir. Bu noktada ilişkilerinde ve finansal konularda problem yaşayanlar öncelikli olmak üzere dikkat etmekte fayda olabilir. Çünkü gaflete düşülerek eski kaotik durumlarla yeniden yüzleşilebilir. Dolayısıyla hin düşüncelilere karşı tedbirli olun.

Üretmek, eldeki işleri derleyip toplamak, çalışmak için kullanılabilecek bir süreç.

 İkizler burcunda Ay tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

İkizler ve yükselen İkizler :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Başak ve yükselen Başaklar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Terazi ve yükselen Teraziler için : Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesi

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.

Yay ve yükselen Yaylar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Kova ve yükselen Kovalar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, orta uzunluktaki seyahatler

Balık ve yükselen Balıklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları

Ülkemiz ve İkizler burcunda Ay tutulması

30 Kasım günü yaşanacak olan 2020’nin son Ay tutulmasında fark edilmekte, kontrol etmekte zorlanılabilen durumlar görülebilir. Gizli düşmanlıklar, ilişkiler, örgütler, ajanlar, vatan hainleri, suikastler, uyuşturucu ile ilgili durumlar, sendikalar, grevler, hastane, hapishane gibi kapalı yerler, sağlık sektörü, salgın hastalıklar, çalışan kesim, ordu, polis, yiyecek rezervimiz ve hayvancılık ile ilgili konular ana başlıklar olarak görülmekte. Aynı zamanda bunların uluslararası ilişkilere etkileri, diplomasi, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, halk ve halkı ilgilendiren her türlü gelişme de dikkati çekebilir. Şirketler açısından baktığımızda kontrol etmekte zorlanılabilecek durumlar, sendikal sorunlar, ar-ge çalışmaları, üretim, çalışma şartlarını ve saatlerini etkileyen gelişmeler öne çıkmakta.

Tutulma hastanelerle, sağlık personelimizle ilgili gelişmelere dikkati çekmekte. Corona rakamlarının artması şartların yeniden değerlendirilmesini ve tedbirlerin arttırılmasını getirebilir. İkizler burcundaki Ay tutulması hizmet sektöründe çalışanları, ticari yapıyı, hapishane ve yaşlılar evlerini de etkilemekte. Onlara yönelik yeni düzenlemeler de gelebilir. Halk, sağlığı ve geri planda artan ödemeleri açısından zorlayıcı bir tutulma. İş yerlerinin kapanması, işsizlik oranlarını da etkilemekte görünmekte. Kredi, borç ödemelerinde zorlananların, iflasların sayısı artabilir. Para piyasalarında spekülatif  hareketler görülebilir. Dünya genelinde yaşanan etkiler bizde de etkisini göstermekte. Sadece salgın değil ekonomik olarak da oldukça zor bir döneme girdik. Hem gizli hem de açık düşmanlıklarla birlikte diplomaside zorlanmalar devam ederken uluslararası alanda ekonomik anlamda yaptırımlar dikkati çekebilir. Tutulma gerek komşu ülkeler gerekse diğer uluslararası ilişkide olduklarımızla, etkisi zaman içinde anlaşılacak şekilde kadersel değişimlere işaretçi. Bu noktada anayasa ile ilgili gelişmeler, federe devlet yapısı, muhalefet liderleri ve üst yöneticileri ile ilgili durumlar ilerleyen süreçte gündem olabilir. Kıbrıs ve Mısır ilişkileri bu dönemde dikkati çekebilir.  Operasyonlar sürebilir. Tutulmanın ardından meclis, belediyeler, kulüplerle ilgili gelişmeler yaşanabilir.  Mars’ın Pluto ve ilerletilmiş Mars ile yaptığı sert görünüm dilerim yaşanmaz ama terörü, saldırıları düşündürtmekte. Olmasını dilemediğim bir başka durum da suikast. Uluslararası davalar gündeme gelebilir. İllegal yapılanmalar, yönü belirsiz finansal bağlantılarla ilgili konular araştırılabilir. . Tutulma, gıda fiyatlarına da dikkati çekebilir. Geçmişte olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta kendi üretip, kendine yeter modeli sorgulama ihtiyacı doğurabilir. Deprem yaşanabilir. Tutulma aynı zamanda Ay yalpalaması döneminin de içinde. Bu da olası olayların etkisini arttırıcı yönde çalışabilir. Aşağıda konuyla ilgili yazının linkini bulabilirsiniz.

Üstte İkizler burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasının dünya genelinde, altta ise ülkemize ait astrokartografik haritasını bulabilirsiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2020/11/21/2020-5-ay-yalpalamasi-donemi/

2020 5. AY YALPALAMASI DÖNEMİ

Güneş ve Ay düğümlerinin kavuşum ve kare açı yaptığı dönemleri Ay yalpalaması dönemi olarak adlandırmaktayız.   Güneş, 11 Aralık günü Yay burcunun 19°56´ derecesinde GAD ile kavuşacak.

Böyle dönemlerde istatistiksel olarak dünya genelinde kitlesel olayların, yangınların, kazaların, patlamaların, deprem, volkanik patlamalar, heyelanlar, göçükler,  mevsimsel hava şartlarında anomaliler  gibi doğal afetlerin, kazaların, sosyo-politik olayların, ayaklanmaların, gerilimin, savaşların sayısının ve şiddetinin arttığı bilinmektedir. Buna göre  27 Kasım – 26 Aralık tarihleri arasını  bu anlamda gerilim arttırıcı Ay yalpalaması dönemi olarak düşünebiliriz.

Ay yalpalaması ile ilgili detaylar için yukarıda verdiğim yeni tarih aralığını dikkate alarak, aşağıda linki bulunan eski yazımdan bilgi anlamında  faydalanabilirsiniz.   

https://azadeoksoy.com/2019/01/29/ay-yalpalamasi-ve-etkileri/

Azade Öksoy

GÜÇ, AHLAK, BİLGİ DEJENERASYONU – JÜPİTER PLUTO KAVUŞUMU

İleriki dönemlerde yaşayanlar 2020’yi tarih sayfalarında koyu renklerle okuyacaklar. Yangınlar, savaşlar, depremler, daralan ekonomiler ve salgınla birlikte dünyada çok yerin aynı anda açık hapishaneye dönmesi!  Astrolojik olarak değerlendirdiğimizde,  gidişatı uzun soluklu belirleyen gezegenlerin birbirleriyle yaptıkları görünümler belirlemekte.  Artık iyice sona geldik. 13 Kasım’da Jüpiter ve Pluto kavuşum yapacak ve bir daha 2033’de kavuşmak üzere ayrılacak. Sonrasında da 21 Aralık günü Jüpiter, Satürn ikilisi son damgayı vuracak.

 Jüpiter, büyüme, genişleme, eğitim, vizyon geliştirme, hayat felsefesi, şansla, adalet, etik ile ilgilidir. Aynı zamanda uluslararası işler, ilişkiler, finans, turizm, vize, göç ile ilgili konular da Jüpiter ile bağdaştırılır.  

Pluto ise tutku, güç, iyileştirme gücü, kıskançlık, komplo, şiddet, taciz, tecavüz, manipülasyon, ölüm ve doğumla, derin dönüşümler demektir. Güç savaşları, derin devlet, istihbarat faaliyetleri, mafya, suikastler, dengelerin değişimini anlatır.

Bu iki gezegenin kavuşumu ile uzun zamandır artık son hazırlıklarınızı yapın diye söylemlerimiz üzerine haritalarda hayatlara dokunduğu konularda ciddi değişimleri de beraberinde getirecek. Eğer eksikler tamamlandıysa Jüpiter’in olumlu anlamda büyüttüğünü, şans, Pluto ile birlikte güç verdiğini verdiğini görebilirsiniz. Ama çalışmayan, bilgisini, vizyonunu gerçek anlamda geliştirmeyen, hukuka, etik kurallara uzak duranlar için ise durum tersine çalışabilir.

Dünya genelinde ise bir yandan corona ile mücadele devam ederken öte yandan finans sistemlerinin, ülkelerin para politikalarının, uluslararası hukukla ilişkilerinin, güç dengelerinin sınandığını göreceğiz. Finansal anlamda ciddi daralmalar, para piyasalarında değişimleri de beraberinde getirecek. Banka, büyük firma batıkları, işsizlik oranlarında artışlar, kapitalin el değiştirmesi döneme damga vurabilir. Parayı bulmak artık eskisi kadar kolay olmayacaktır.  Bu dönem dini  yapıların sistem içinde yoğunluklarını hissettirme mücadeleleriyle karşılaşabiliriz. Devletlerin gerek kendi içlerinde gerek diğer ülkelerle güç savaşlarına tanık olabiliriz. Tiranların gücü ellerinde tutmak, devrilmemek için ezici mücadelelerini görebiliriz.   İstihbarat faaliyetleri bu dönem daha yaygın kullanılabilir.  Silahlanma artarken, silahlar  daha teknik yapıya kavuşabilir.  Bu durum savaşların tarzını da değiştirmekte. Tüm bu stresli  etkiler ülkelerin kendi içlerinde de ayaklanmaları, terörist faaliyetleri  tetikleyebilir. İdam cezasının uygulanması yeniden tartışılabilir. Grevler, sendikal sorunlar dikkati çekebilir. Sağlık sistemlerindeki  alarm  döneme damga vurabilecek yine bir başka kilit nokta olarak durmakta. Göçmenlerin durumları  şartları daha zorlayabilir. Turizm, seyahat, vize konularında  değişimler görebiliriz. Bilimdeki değişimle enerji sistemlerinde dönüşüme gidilmekte. Dilerim bu dönemde dünya bir  nükleer  sorun yaşamaz. Jüpiter Pluto kavuşumu her türlü kazanın gerek sayısını gerek büyüklüğünü arttırıcı etki yapabilir. Buna  yer hareketlerini, volkanik aktivitelerini, maden kazalarını, yeraltı ulaşımlarındaki sorunları da ekleyebiliriz.  

Görüldüğü gibi Gaia ona zarar  veren, karnı tok, barış içinde yaşamayı beceremeyen dış beslek insanoğlunu atmak için çırpınıyor. Bize dibi göstermekte kararlı.  Çünkü üzerinde güçte, ahlak ve hukukta, bilgide dejenerasyon yaşanmakta.  Sistemsel sorun artık oldukça derin. Bu yüzden yola gelmeyen insanoğlunun anlayabilmesi için önce çok konuda kötüyü daha baskın kılacak görünmekte. Çünkü bize verdiği işaretleri doğru okumayı bilemedik!  Doğanın katledilmesine, tarımın bitirilmesine, seyirci kaldık! Birçok insan açlık, hastalık ve cehaletle savaşırken, onlara derman olamadık! Sistemli ve akademik bilgiye sahip olmayanların gücü ellerine almalarını, hukuku hiçe saymalarını gözlemledik! Hani deriz  ya bir musibet bin nasihatten iyidir! İşte öyle bir dönem!  Aslında bu göksel kombinasyonların hepsi önümüzdeki Kova dönemine hizmet etmekte. İnsanlığı kapitalizmin dengesizliğinden, sosyal demokrasiye, adalete, üst bilgiye yöneltebilmek için çalışmakta. Yani zor bir sınavdan geçilmekte.  Ama unutmayın ki bu dönem onca zorluğun içinden yeni başarıları, başarıya imza atanları  doğuracak. Güç dengeleri değişecek. Yeter ki adaletten sapılmasın. Sağdan soldan derlenmiş bilgiyle değil sistemli, sağlam eğitim alınarak  yürünsün.  Kova döneminde bilginin güç olduğunun önemini  daha da fazla hissedeceğiz! O yüzden kendinize hangi yaşta olursanız olun, yatırım yapın. Bu yatırımlarınızı bilginiz çerçevesinde topluma aktarmaya çalışın. Savrulmamak adına birikimlerinizi doğru koruyun. Gereksiz ve sizi aşan güç savaşlarından kaçının. Enerjinin karanlık yanında değil aydınlıkta yer alın. Bu dönem de geçecek.

‘’Zor diyorsun. Zor olacak ki imtihan olsun.   Mevlana’’

Azade Öksoy

15 KASIM AKREP BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

15 Kasım günü saat 08:07 de Akrep burcunun 23°17´  derecesinde bir yeniay meydana gelecek. Akrep yeniayı, Ay’ın Dünya’ya bu seneki en yakın mesafelerinden birinde gerçekleşecek olduğundan aynı zamanda bir supermoon. Supermoon ile ilgili bilgilerinizi tazelemek isterseniz alttaki linkten faydalanabilirsiniz.

Yeniayın ev sahibi Akrep kuşkucu, sabırlı, uç noktalarda kriz deneyimleyen, yıkıcı doğaya sahiptir. Bankacılar, finansçılar, ekonomistler, sigortacılar, dedektifler, polisler, askerler, psikiyatristler, doktorlar, dişçiler, araştırmacılar, gazeteciler, madenciler, kimyacılar ve fizikçiler Akreple ilişkilendirmiştir. Dolayısıyla dolunay sürecinde Akrep özelliklerini ve bu gruplara ait gelişmeleri daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Yeniay sürecinin şartları fazlasıyla değişken, objektiflikten uzak, endişeye açık, kırılganlıkları içeren gelişmelere işaretçi. Düşünüldüğü, arzulanan sonucu vermemiş konuların üzerinde derinleşilecek olan yeni bir aşama ki ilişkilerle, finansal konularla ilgili zorlanılsa da adım atıldığında kararlılıkla ilerlenecek.

Yeniayın yükseleninde yine Akrep burcunu görmekteyiz ve böylelikle Akrep doğası da daha vurgulanmakta. İlişkilerdeki finansal, hukuksal, yapısal konularda zorlanmalar, yeni dönemi krizlerle de olsa her ne kadar girişimler askıda kalabilecek olsa da sabırla, kararla yürütülebileceğini göstermekte.

Yeniayda Güneş ve Ay’ı da yükselen ile beraber görmekteyiz. Böylece hem dışavurum hem de karşı cins ilişkileri, bilinçli ve dürtüsel yönelimler Agena ve Marsık sabit yıldızları ile etkileşimdeler. Agena öğrenmenin zorluğunu, büyüyüp olgunlaşmanın gerektiğinde fedakarlıklar, acı deneyimler sonucu geldiğini anlatmakta. Marsık ise tehlikeli tutukuların yanı sıra hedef odaklılığı, kararlılığı işaret etmekte. Akrep burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

15 Kasım’da Akrep burcunda meydana gelecek yeniayda İstanbul’a göre çıkarttığımız haritaya göre başta şartları yürütmek kolay gibi durmasa da kendinizi ilgilendiren her konu örneğin sağlık, fiziksel durumunuz, dışa takındığınız tavrı etkileyecek gelişmeler, en yakınlarla ilgili durumlar ve başlangıçlar ana konu başlıkları olarak görülmekte. Batıdan doğuya doğru gittiğimizde ise şartlar biraz daha kapalı, kontrol problemi yaratabilecek gibi durmakta. Kayıplar, zorluklar, fedakarlıklar, gizli konular, bilinçaltını etkileyen durumlar, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili gelişmeler, bağımlılıklar söz konusu olabilir.

Sabit burçların  20-26, öncü burçların 6-10 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Akrep yeniayından öncelikli etkilenmekteler. (Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak)

Hayatlarda süregelen kırılganlıklarla ilgili hala yeterince açık olmayan durumlar yüzünden şartları doğru değerlendirmek kolay gözükmemekte. Gizlenen durumlarla ilgili manipülasyon, yalan, hile, her türlü kurnazlık söz konusu olabilir. Böyle şartlar altında dışınızdaki faktörlerin de etkisiyle pervasız çıkışlar sergilenebilir ve bir yol ayrımına gelinebilir. Böylelikle ilişkilerde sahip olunanlarla ilgili yeni bir dönem başlayabilir. Krizleri barındırabilecek süreçte belki ailevi ya da duygusal konularda yaşanmış çözülmelerin çözümüne, dengelenmeye ihtiyacı da işaret etmekte. İyileşmelerin, düzelmelerin kendi içinde bir bedeli olduğunun, kolay olmadığının farkında olarak stratejik davranmak, dürtüselliğe kapılmadan planlı adımlar atmak, ortak çıkarları, akrabalıkları önemseyerek uyumlanmak önemli görünmekte. Zor ama direncini, sabrını da beraberinde taşıyan bu dönem karmik dönüşümlerin de belirticisi.

İlişkiler dengesindeki sahip olunanlar, olmak istenilenlerle ilgili yeni bir aşamanın zamanı. Aile büyüklerinizle, üstlerinizle ya da bürokratik işlerle ilgili geçmişten kaynaklı anlaşmazlıklar, çözülmeler, muğlak durumlar söz konusu olabilir. Bunlarla ilgili girişimde bulunarak sonuçlandırmak isteyebilirsiniz. Yine bu süreçte evliliklerdeki sorunlar, hak hukuk konuları da içten içe artık beni çöz demekte. Fakat bu aşamada adımlarınız biraz gecikebilir, bekleyebilir. Fakat sabırla, inatla üstüne gidebilirsiniz. Kaldı ki zaten Mars da artık 15 inde düz hareketine başlayacak. Böylelikle enerjiler yeniden yükselecek ve rahatça hareket edilebilecek. Her şey hızlanacak. Devinim artacak. Sizlerin de bir süredir düşen enerjisi canlanacak. İlişkilerde kıskançlıklar, zalimce davranışlar, çekişmeli, sonlandırıcı durumlar olabilir. Yürümeyen evlilikler, ortaklıklar için hesap kesiliyor. Arkadan iş çevirmelere dikkat edilmesi geren bir süreç. Hesap kitap gerektiren işlerde, söylenen sözlerde verilerin manipüle edilmesi, gerçeği gizlemeye yönelik girişimler, hileli işler, yalan, kurnazca yaklaşımlar görülebilir. İmza atmanız, taahhüt altına girmeniz gereken durumlarda konuyu detaylı ele almanızda fayda olabilir. Kanmayın, kandırmayın. Kelimeler iğneleyici, kışkırtıcı, yaralayıcı kullanılabilir. Harcamalarınızda kontrolü elden bırakmamaya çalışın. Bu dönemde haritası destekleyenler ve gerekli yapısal dönüşümlerini dürüstlük ve adaletten ödün vermeden gerçekleştirenler için beklenmedik güzel başarılar gelebilir. Tam tersine bazıları için de liyakatlarının ellerinden alınması, kurban olmaları beklenebilir. Sağlıkla ilgili tetkikleriniz, tedaviniz varsa ihmal etmeyin. Corona rakamları arttığından lütfen bireysel tedbirlerinize, çocuklarınızın sağlığına özen gösterin. Bu süreçte panik atağa yatkın olanlar ellerinden geldikçe önlemci olabilirler. İntihara meyilli olanlar için dikkatli yürütülmesi gereken, zorlayıcı bir dönem olabilir. Sulardan, sıvılardan gelebilecek zararlara, yediğinize, içtiğinize dikkat edin.

Akrep yeniayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

İkizler ve yükselen İkizler :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, orta uzunluktaki seyahatler

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler

Yay ve yükselen Yaylar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Kova ve yükselen Kovalar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesi,

Ülkemiz ve Akrep yeniayı

15 Kasım günü Akrep burcunda meydana gelecek yeniayda diplomasi, diplomatlar, eğitim sistemi, gençler, çocuklar, sanat, spor, eğlence yerleri, çocuk parkları, yuvaları ana konu başlıkları olarak görülmekte. Aynı zamanda gizli ilişkiler, örgütler, düşmanlıklar, kontrol etmekte zorlanılabilecek durumlar, hastane, hapishane gibi kapalı yerler, sendikal sorunlar, uyuşturucu ve suikastle ilgili durumlar, büyükbaş hayvancılığımızla ilgili gelişmeler de dikkati çekebilir. Şirketler açısından baktığımızda yatırımdan elde edilen gelirlerin yanı sıra, spekülatif konuları, yönetim ekipleri ve stratejilerini, ürün geliştirmelerini ilgilendiren konular öne çıkabilir.

Bu senenin en önemli görünümlerinden birisi olan Jüpiter Pluto kavuşumu yeniaydan 3 gün önce gerçekleşecek ki Akrep yeniayına zorlayıcı etki yapmakta. Yani yeniay doğasına damgasını vuracak. Bu durum dünya genelinde finans, hukuk, eğitim, turizm, göç alanlarında radikal değişimler anlamına gelmekte. Dolayısıyla işaret ettiğim alanlarda dibe çöküş, bir tür ölüm ve yeniden doğum gibi düşünebiliriz. Dünyayı batan bir gemi olarak düşünürsek gövdesi iyice ayrıldı gibi tarif edebiliriz. 21 Aralık günü kavuşacak olan Jüpiter Satürn ikilisi de son vuruşu yapacak. Akrep yeniayı her kesimdeki daralmayı iyice belirginleştirecek görünmekte.

Yeniay, ülkemiz haritasında Jüpiter’in üzerinde meydana gelmekte. Dolayısıyla diplomasiyi, uluslararası ilişkileri, hükümeti, üst yönetimleri, yöneticileri, finansal ve hukuki konuları  ilgilendiren gelişmeleri işaret etmekte. Üst yönetimlerinde değişimler olasıdır. Bankalar ve üst yöneticilere ait devam eden davalar gündemde kalabilir. Bankalara, finans kurumlarına yönelik yeni düzenlemeler gelebilir. Ortaklık yapılarını ilgilendiren gelişmeler olasıdır. Dileyelim olmasın ama banka batıkları yaşanabilir. Bu noktada kredi, borç yapılandırmalarını, maaş ödemeleri de dönemin zorlukları arasında görülmekte. Konumunda otorite olanlarla, üst yöneticilerle, toplumda tanınmış kişilerle ilgili beklenmedik gelişmeler konu olabilir. Anlaşmalar, sözleşmeler, manipülasyona, muğlaklıklara, yön kaybı yaşatabilecek durumlara açık olduğundan dikkatli olmak faydalı olabilir. Operasyonlar hız kazanabilir. Mars’ın sert görünümleri devam ederken hem gizli hem açık düşmanlıklara karşı güvenliğimizi önemsemeliyiz. Bu süreçte uluslararası ilişkilerdeki denge ve sınırlarımız, komşularla ilişkilerimiz, Kıbrıs, doğu Akdeniz ve doğalgaz arama çalışmalarımız yine öne çıkmakta. Tarikatlar, derin yapılanmalar yine konuşulacak görünmekte. İletişim, internet problemleri, kazalar yaşanabilir. Kamu yatırımlarına yönelik satışlar, bunların finansal ve hukuksal durumları ile uğraşılabilir. Sendikalar ve sendika yöneticileri  ile ilgili gelişmeler dikkat çekebilir. Muhalefeti, gazeteci, yazar, düşün insanlarını kapsayan davalar, tutukluluklarla ilgili gelişmeler Akrep yeniayında da devam edebilir. Deprem olasıdır. Corona ve toplum sağlığını ilgilendiren gelişmeler dünya gibi bizi de zorlamaya devam ediyor. Maalesef hastanelerdeki yoğunluk artabilir. Bu durum çocukların eğitiminde de yeni kararları getirebilir. Okullara ara verilmesi gündeme gelebilir.

Yukarıda  15 Kasım günü Akrep burcunda meydana gelecek olan yeniaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2019/01/29/super-ay-yani-supermoon-nedir/

31 EKİM BOĞA BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

31 Ekim günü saat 17:49 da Boğa burcunun 08°38´ derecesinde bir dolunay meydana gelecek. Bu dolunay Ekim ayı içindeki ikinci dolunay olduğundan aynı zamanda bir maviay yani blue moon. Mavi ay nedir diyorsanız alttaki linkten faydalanabilirsiniz.

Dolunayın ev sahibi Boğa burcu. Boğa materyale, dünyevi olana değer vermesiyle bilinir. Maddi manevi sahip olduklarının, güvenliğinin, huzurunun tehdit altında olmasından hiç hoşlanmaz. Gölgesinde inat, kıskançlık, değişime direnme vardır. Bu burç kadınlara yönelik çalışanlar, diplomatlar, sanatçılar, mimarlar, dekoratörler,  tasarımcılar, galericiler, mücevherciler, kumaşçılar, terziler, modacılar, güzellik merkezleri, kuaförler, parfümericiler ve finansçılarla ilişkilidir. Dolayısıyla dolunay sürecinde Boğa özellikleri ile birlikte, bu gruplara ait  gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Dolunay sürecinde şartlar fazlasıyla çıkarları gözetmeye, somut sonuç elde etme uğruna ısrarcı ve sahip olunanların değişmemesi adına tutucu görünmekte.

Yükselende de dolunayın ev sahibi Boğa burcu bulunmakta ve bu özellikleri dışavuruma da aktarmakta. Bu süreçte sahip olduklarımızla ilgili bizi zorlayan, sıkıntıya sokan durumlarda kendimizi ve çevremizi önemseyerek, sahip, yetkin olduklarımıza sarılabiliriz. Yükselen derecesine Alphirk, Hamal ve Schedir sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Bu sabit yıldızlar ciddi sınavları, otorite sorunlarını, nezaket ve diplomasi görünümünün ardında güç mücadelelerini, entrikaları, başkaldırıları anlatır. Dolunay sürecinde dışavurumda bu tür etkileri görmek şaşırtıcı olmaz.

Boğa dolunayında yükselen derecesiyle etkileşimde olan Hamal ve Schedir’i, Ay ile de birlikte görmekteyiz. Yani dışavurumdaki etkiler duygularla harmanlanacak, kadınlarda etkin olabilecek diyebiliriz. Güneş ise Gacrux ve Khambalia ilişkisinde. Gacrux metafiziği, ruhsal konuları anlatırken, Khambalia afetleri, cinayeti, polis soruşturmalarını, göz, akciğer, ayak sorunlarını, kekemeliği işaret eder. 

Boğa burcunda dolunayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

31 Ekim günü meydana gelecek dolunayda yine ilişkiler dengesi, ben-biz dengesi öne çıkacak görünmekte. Kendinizi ilgilendiren her konu örneğin sağlık, fiziksel durumunuz, karakterinizi ve dışa takındığınız tavırları etkileyecek gelişmeler, en yakınlarınızla ilgili gelişmeler, başlangıçlarla ilgili durumlar, evlilikler, ortaklıklar, ikili ilişkiler, davalar, açık düşmanlıklar Boğa dolunayının ana başlıkları olarak görülmekte.

Sabit burçların  5-11 , değişken burçların 21-25 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Boğa dolunayından öncelikli etkilenmekteler. (Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

Maddi manevi sahip olduğunuz, sizin olması gerektiğini düşündüğünüz ama alamadığınız değerlerle ya da artık size sıkıntı yaratan partnerliklerle, ortaklıklarla ilgili durumlar aydınlanmaya başlarken, bazıları geçmişteki kararları, anlaşmaları, imza attığı taahhütleri düşünüp, üzüntüsünü maalesef hissedecek. İlişkilerdeki arkadan iş çevirmeler, ara açanlar, türlü kalleşlikler düşünülecek ve hedefleri, statüleri şekillendirmede ayarlamalara yönlendirecek. Bu noktada yaşanmış travmatik durumlar şartları zorlarken, hatalardan ders çıkartabilecek yönelimler kolay olmayabilir. Şartlar karşısında geri durup acaba bir şans daha mı denilebilir. Ailevi konularda bir yanda duygusal güvenlik ihtiyacı  ve dengelerdeki kırılganlıklar, diğer yanda sahip olunanlarla ilgili ben buradayım derken şartların el vermemesi. İlişkilerde ve kendi iç dinamiklerinizde dengeyi sağlamak isterken gelişen olaylar heyecana sebep olabilir. Bu süreçte bazılarında şimdilik durumu kurtarma, iyileşmeye yönelik düşünceler görülebilir. Fakat yine de çözümsüzlüğe giden durumlar için öyle gelişmeyebilir. Yapılması gereken tüm yetkinliklerin, şartların ortayı bulmak adına değil de hayatınızın bundan sonrasında nasıl daha sağlıklı yürürüm sorusunun cevabını rasyonellik çerçevesinde değerlendirmek, resme bütün olarak bakabilmek olmalı. Kendi hayat gerçekliğiniz içinde neye, ne kadar tahammül edebileceğinizi ve sonuçlarını gerçekçi değerlendirmenizi öneririm. Tanık olunanlar karşısında günü kotarmak artık düşündüğünüz iyileşmeyi sağlamayabilir. 18 Kasım sonrası bu konular üzerinde kararlarınız ve adımlarınız daha ortaya çıkabilir. Bu süreçteki tutumlarınız 14 Aralık’ta Yay burcunda meydana gelecek Güneş tutulması ile de ilişkili olacak. Dolayısıyla bu süreçteki adımların etkileri de tutulma etkileriyle birlikte çalışacak.

Dolunay, ilişkiler dengesine ve sahip olunanlarla ilgili beklenmedik gelişmelere işaret ediyor. Hem parasal konular hem evlilikler, ortaklıklar işin içine dahil olurken, kazanımlarla birlikte statülere, hedeflenene yönelik ciddi değişimlerin gündeme geleceğini görebiliriz. Davalarla, hukuksal konularla uğraşabilirsiniz. Aile içlerindeki güç mücadelelerine tanık olabiliriz. Bu süreçte epeydir olduğu gibi hayata bakış açılarının da değişmeye başlamasıyla birlikte daha oturaklı kazanımlara yönelim görebiliriz. Bazıları için sıkı çalışma sonucunda başarıya giden bir yolun başında olmayı anlatıyor. Ya da tam tersi haritası sert etkilenenler burada bir kayıp ya da istenmeyen bir durum yaşayabilir. Karşınızdakiler tarafından arkanızdan iş çevrilebilir ki ayaklarına dolanacaktır. Ya da dışınızdaki faktörlerin de etkisiyle geçmişte olmuş bu tip olaylar ortaya dökülebilir. Aile içi sorunlar, hak hukuk, miras, kredi, borç ödemeleri, nafaka ile ilgili konular, devletle ilgili işler gündem olabilir. Çözülmesi biraz daha zaman alabilir. Verilen sözlerden geri adımlar, inatlaşmalar, engeller olasıdır. Sağlık konularına, varsa süregelen tedavilerinize özen gösterin. Coronaya karşı tedbirleri ihmal etmeyin. Bu dönemde enerjiler düşük olabilir. Dolayısıyla sizler de mümkün olduğunca bağışıklık sisteminize özen göstermelisiniz. Üstlerinizle, beraber çalıştıklarınızla ilgili çatışmalar yaşayabilirsiniz. Parasal konularda borç vermemenizi, kendi cebinize güvenerek hareket etmenizi öneririm.

Boğa dolunayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler

İkizler ve yükselen İkizler :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi

Başak ve yükselen Başaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesi

Terazi ve yükselen Teraziler için : Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Yay ve yükselen Yaylar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, orta uzunluktaki seyahatler

Kova ve yükselen Kovalar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Ülkemiz ve Boğa dolunayı

31 Ekim’de Boğa burcunda meydana gelecek dolunayda diplomasi, meclis, belediyeler, belediye başkanları, yerel yönetimler, ulusal servetimiz, yabancılarla yapılan ortak anlaşmalar, kulüpler, borsa, eğitim sistemi, gençler, çocuklar, parklar, bahçeler, spor salonları, eğlence yerleri ana konu başlıkları olarak dikkati çekmekte. Şirketler açısından ise sektörel birliktelikler, stratejik yönetimler, uzun dönemli hedefler, spekülatif konular, yatırım gelirleri ile ilgili gelişmeler öne çıkmakta.

Ekim ayını kapatacak olduğumuz dolunay haritasına baktığımızda konumunda otorite olanlara ait gelişmeleri görmekteyiz. Diplomatik konuların yanı sıra davalar, finansal konular gündeme gelebilir. Belediyeler, belediye başkanları, yerel yöneticiler, diplomatlar tanınmış kişiler, sanat ve spor camiası mensupları bu dönemde etki altında görünmekteler. Beklenmedik gelişmeler çok sayıda önemli gelişmeyi açığa çıkartabilir. Davalar, parasal konular gündeme gelebilir. Muhalefet yöneticilerini, gazetecileri, yazarları, düşün insanlarını ilgilendiren tutukluluklar Boğa dolunayı sürecinde yine gündemde olabilir. Daha önce alınan kararlar üst mahkemelere taşınabilir. Yeniden değerlendirmeler, kararlarda bazı geri dönüşler, vazgeçişler olasıdır. Uluslararası ilişkilerde açık düşmanlıklarla kalabileceğimiz, güvenliğin önemsenmesi gereken bir süreç. Nato ve Avrupa Birliği ve Gürcistan ile ilişkilerimiz de bu süreçte dikkati çekebilir. Yavru vatan Kıbrıs ülkemiz gündemindeki yerini korurken Yunanistan ile yeniden gerginlikler olasıdır. İsrail ile de beklenmedik gelişmeler olasıdır.  Silah anlaşmaları, S400 konusunun yanı sıra ambargo konusu da  aktif görülmekte.Kredi borç ödemelerine ait anlaşmalarda pürüzler anlaşmaların yeniden elden geçirilmesini getirebilir. Global kriz içerideki etkilerini bankalar, para piyasaları üzerinde görebiliriz. Borsada spekülatif hareketler, dalgalanmalar yaşanabilir. Yangınlara, kazalara, patlamalara, teröre dikkat. Deprem yaşanabilir. Çocukların eğitimi ile ilgili alınan kararlar gözden geçirilebilir, yeniden düzenlemeler, bir ara gelebilir. Corona ile ilgili olarak tedbirli olmakta fayda olabilir. Kasım’ın ilk haftası ile birlikte hastanelerimizdeki, sağlık ocaklarımızdaki yoğunluk artabilir.

Yukarıda 31 Ekim günü Boğa burcunda meydana gelecek dolunaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2019/01/29/mavi-ay/

16 EKİM TERAZİ BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

16 Ekim günü saat 22:31 de Terazi burcunun 23°53´ derecesinde supermoon diye tanımlanan bir yeniay meydana gelecek. Yani bu göksel olayda Ay, senenin Dünya’ya en yakın geçişlerinden birisini yapacak ve 356.912 km ye kadar yaklaşacak. Konuyla ilgili bilgilenmek isteyenler altta linkini paylaştığım yazımdan faydalanabilirler.

Yeniayın bu seferki ev sahibi Terazi burcu. Bu burç politika, diplomasi, hukuk, adalet, genç kadınlar ve sanatla ilgilidir. Gölgesinde kararsızlıkar, dengeyi, uzlaşıyı ararken kendi  dengesini kaybetmesi, yüzeysellik ve güvensizlik vardır.  Diplomatlar, siyasetçiler, hukukçular, sanatçılar, mimarlar, dekoratörler, peyzaj mimarları, mobilyacılar, perdeciler, çiçekçiler, kuaförler,  makyözler, güzellik salonları, modacılar, şarap, tekstil sektörü, halkla ilişkiler Terazi burcuyla anılır. Dolayısıyla dolunayda Terazi özellikleri ile birlikte, bu gruplara ait gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Olayların, şartların hızlı gelişeceği yeniayda enerji düşüklüğü, harekete geçmede yaşanabilecek sorunlar, güven eksikliği gözlemlenebilir. İletişim ol kurulurken, dedektif gibi eskiler irdelenebilir.

Yükselende geçtiğimiz Koç dolunayında olduğu gibi yine Yengeç burcu bulunmakta ve aynı şekilde vatan, millet, aile konularına vurgu yapılırken, hassasiyetler, korumacılık, değişkenlik, tutuculuklar işaret edilmekte. Bu yeniayla, kırılganlık yaşanarak bozulmaya, çözülmeye  uğramış olayların, şartların derinine inerek irdelenmesi yapılacak. Bu dereceye Alhena sabit yıldızının etkisini görmekteyiz. Alhena, bir fikri öne sürme ve başlatarak, ilerlemeyle, bilinçli ya da bilinçsiz görev üstlenmeyle alakalıdır. Dolayısıyla dışavurumda bu etkileri gözlemleyebiliriz.

Güneş ve Ay ise Spica ve Arcturus ile etkileşimde. Spica, varlık, onur, şan, şöhretle, başarıyla ilişkilendirilir. Arcturus ise yol bulma, harekete geçmeyi, farklı yöntemlerle ilerlemeyi işaret eder. Dolayısıyla bu sabit yıldızlar, yeniay doğasında etkilerini hissettirebilirler.

Terazi burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

16 Ekim günü meydana gelecek yeniayda çocukları, sanatsal, sportif, yaratıcı yönleri, hobileri,  aşk hayatını, spekülatif durumları, seyahatleri ilgilendiren gelişmeler ana konu başlıkları olarak dikkati çekmekte.

Öncü burçların 20-26, değişken burçların 6-10 dereceleri arası gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Terazi yeniayından öncelikli etkilenmekteler. (Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

Geçmişte  yanılarak, yanıltılarak denenmişi yeniden deneyip aksadınız, takıldınız ve üzerine gidip kökten değiştirmeye çabaladınız ama olmadı mı? İşte maddi manevi boğuluyorum denilen bu noktada hayatlara denge ve düzeninin gelmesi lazım. Başarısız olunan ya da istenilene henüz ulaşılamamış durumlar üzerinden yol alınacak bir dönem başlıyor. Enerjinizi eski işlerinizi, sorunlarınızı çözmeye, kökten değişimlerle düzenlemeye odaklayın. İlişki dengelerinin ayarlanacağı bu dönemde evlilikler, ortaklıklar, aile içi konular, finansal durumlar öne çıkacak ve hedefleri, hayata daha sağlam tutunabilmek üzere ele alınacak. Yapılanma ihtiyacındaki konularla ilgili beklenmedik sonuçlarla karşılaşılabilirsiniz. Buna bağlı olarak gerçeklerle yüzleşilecek, ayakları yere basmanın önemi, gerekliliği, geçmişte yaşanmış mücadeleler, anlaşmazlıklar, kavgalar yüzünden önyargıları da aktif hale getirecek. Konunuz her ne ise artık iyice derin düşünmenizi, yanılgıları, aldatmaları, yalanları, hileli işleri krize girmek pahasına incelemenizi, araştırmanızı öneririm. Bu sizin gerçeklere yönelik aydınlanmanızı ve hedefinize yönelik ayarlamaları yapmanızı sağlayacaktır. Dış görünüşe bakarak aldanmayın. Onlar değil mi sizi yolunuzdan alıkoyan? İrdeyin, sorgulayın, kurgulayın ki günah keçisi durumuna düşmeyin. Bağımlılıkların tuzağına düşüp, esiri olarak yön kaybetmemeye özen gösterin.

İçinde mücadeleleri, tartışmaları, geri adım atıp şartları yeniden değerlendirmeleri ya da tamamen vazgeçişleri barındıran bir yeniay sürecindeyiz. Terazi yeniayı ile birlikte hemen öncesindeki Koç dolunayının etkileri de aktif halde yeni bir evreye geçiyor. Burada ikili  ilişkilerde, hak hukuk, finansal konularındaki süregelen şartlara yönelik değişimler, gelişmeler söz konusu olurken dengeler de değişiyor. Hedeflerde, sahip olunan statülerde, belki iş konularında kayıplar, aldanmalar, aldatılmalar ya da beklenti dışı durumlar  oluşabilir. Bu durum hem para hem de ilişkiler bağlantılı. Sürtüşmeler, engeller aslında gerçeğin daha derinine inilmesini ve enine boyuna irdelenmesini işaret etmekteler. Böylelikle geçmişin karanlık noktaları da aydınlanmaya başlayacak. Yürümeyen her türlü ilişki mercek altına alınacak. Ortaklılarda, evliliklerde, aşk hayatlarında ya da iş ile ilgili yetkiler, liyakatlar sınanacak. Aile içlerindeki çözülmeler masaya yatırılacak. İlişkilerde daha kuşkucu tutum görülürken, eski  aldatmalar, yalanlar, hileli işler de ortaya dökülebilir. Bürokrasiyle ilgili konularda aksamalar yaşanabilir. Bu süreçte çocuklarla ilişkiler, onların evlilikleri gündem olabilir. Tüm bunlar aslında olması gereken ve Satürn ve Jüpiter’in Kova’ya geçip bizi sosyal hayatımızdaki duruşumuzla sınamadan önceki son etap. Daha önce de söylediğim gibi nereye gidiyorum, ne istiyorum, bunlar benim gerçek arzuladıklarım mı, hangi değişimler beni uzun soluklu yukarı çeker gibi soruları kendinize sormayı ihmal etmeyin. Zarfa değil mazrufa bakın. Hataların, eksiklerin, sizi aşağı çeken, engelleyen noktaların üzerine gidip ve çözün. Gerçeklerle yüzleşmekten çekinmeyin ki hayatı daha hafif yürüyebilesiniz. Enerjinizi ne kadar verimli ve doğru yöne kanalize ederseniz, 14 Aralık’ta meydana gelecek Güneş tutulmasının etkilerinden de o denli faydalanabilir, zorlukları daha rahat atlatabilirsiniz. Eski seyahatler gündeme gelebilirken, bazılarında iptaller, ertelemeler görülebilir. Keyfi harcamalara ayrılan bütçe göze batmaya başlayabilir. Spekülatif yatırım araçları ile oynayanlar çok profesyonel değilse bu dönem yüksek risk içermekte. Kredi, borç, vergi, nafaka, miras konuları yeniay ile gündeminiz olabilir. Sağlık konularına önem verin. Tedavileriniz varsa ihmal etmeyin. Panik atağa, intihara meyil bu dönemde belirginleşebilir. Enerjinin daha düşük olduğu bu süreçte ruhunuza, bedeninize iyi gelecek şeyleri yapmayı unutmayın. Zorlu açıların arasında haritası destekleyenler bu süreçte Spica’nın destekleyici, kazandırıcı etkisinden faydalanabilirler.

Terazi burcunda yeniaya ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

İkizler ve yükselen İkizler :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, orta uzunluktaki seyahatler

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Başak ve yükselen Başaklar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Yay ve yükselen Yaylar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesi

Balık ve yükselen Balıklar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.

Ülkemiz ve Terazi yeniayı

16 Ekim’de Terazi burcunda meydana gelecek yeniayda diplomasi, diplomatlar, arabulucular, spekülatif konular, eğitim sistemi, çocuklar, gençler, sanat, spor, eğlence yerleri ve yanı sıra ekonomik durumumuz, finans kurumları, bankalar, para piyasaları, maliye, ulusal kaynaklarımız ile ilgili gelişmeler ana konu başlıkları olarak görülmekte. Şirketler açısından baktığımızda yönetim ekipleriyle birlikte stratejik yönetimlerinin, yatırım gelirlerinin ve spekülatif konuların öne çıktığını görmekteyiz.

Yeniay, diplomasiye, diplomatlarla ilgili gelişmelere,  işaretçi. Diplomasi bu süreçte bir yandan eski defterleri açan, her şeyin en derinini sorgulayan, tehditkar diğer yandan aldanmalara açık görünmekte. Sınırlarımızda kurulmak istenilen yapı gündeme getirilebilir ve baskı yaratıcı, ambargoya yönelik tutumlarla karşılaşılabilir. Yine bu süreçte federasyonla ilgili durumlar yeniden konu olabilir. Stratejik ortak, müttefik kavramlarının çok da gerçekçi olmadığını gözlemleyebiliriz. Nato ile ilişkilerde anlaşmaların iyice derinine inilebilir ve sıkıntılı durumlar oluşabilir. Kıbrıs ile ilgili gelişmeler öne çıkabilir. Yanı sıra  Güneydoğumuz ve doğumuz ile ilgili durumlar da önemli görünmekte. Operasyonlar devam ederken yine tutuklulukların, muhalefet yöneticilerinin, gazetecilerin, düşün insanlarının, yazarların durumları ile ilgili gelişmeleri görebiliriz. Medyada değişimler gözlenebilir. Sadece sınır değil iç güvenliğimizin de öne çıkabileceği bir süreç. İçeride agresyonu arttırabilecek gelişmelere, yangınlara, patlamalara, teröre, kazalara dikkat. Uçak, deniz kazaları, yeraltı ulaşımlarda, internette, iletişimde problemler  olasıdır. Bu dönemde yer hareketliliğinin yanı sıra sulardan, sıvılardan, yağışlardan  sorunlar yaşanabilir. Finansal anlamda dünya ile birlikte bizim de oldukça zorlanacağımız bu süreçte alım gücü daha düşebilir. İflaslar artışları daha yoğunlaşabilir.Bankalar, para piyasaları için zorluklar devam ederken, spekülatif gelişmeler de olasıdır. Terazi yeniay eğitim konularına, çocuklar ve gençlerle ilgili gelişmelere dikkati çekmekte. Sağlık koşulları da gözetilerek eğitimle ilgili yeni düzenlemeler gelebilir. Uygulamalardan geri dönüşler mümkündür. Kayıp çocuklar konusu gündem oluşturabilir.

Yukarıda 16 Ekim günü meydana gelecek yeniaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2019/01/29/super-ay-yani-supermoon-nedir/

2 EKİM KOÇ BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

2 Ekim günü saat 00:05  de Koç burcunun 09°08´ derecesinde bir dolunay meydana gelecek. Dolunaya Koç burcu ev sahipliği yapmakta. Koç, risk alabilen, girişimci, cesaretli yapılıdır. Gölgesinde bencillik, huzursuzluk, kavgacılık, zorbalık, öfke vardır. Bu burç ordu, askerler, polisler, cerrahlar, dişçiler, sporcular, makinistler, tamirciler, itfaiyeciler, kasaplar, marangozlar, metalle çalışanları, demir-çelik sektörü, savaş malzemeleri ile ilgilidir.  Dolayısıyla dolunay sürecinde yukarıda saydığım Koç özellikleriyle birlikte, bu gruplara ait gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Dolunayda olaylar hızlı gelişecek. Şartlar tahakküm kurmaya, bencilliklere, saldırganlıklara, riske ve beraberinde kırılganlıklara, dengesizliklere, endişeye ve verimsizliklere açık.

Yükselende vatan, millet, aile konularına vurgu yapan, hassas, korumacı, tutucu ve değişken Yengeç burcu bulunmakta. Aile içi konularda, ilişkilerde birikmiş öfkenin açığa çıkması ve ilişkiler de dengesini değiştirecek önemli olayların yaşanması mümkündür. Bu yüzden dürtüselliği kontrol edebilmek önemli görünmekte. Yükselen derecesine Sirius ve Castor sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Castor yeni fikirlerle, yazarlarla, araştırmalarla ilişkilidir. Sirius ise küçük hareketlerin tahminlerin ötesinde büyük sonuçlara sebep vermesi, zenginlik, ün, gururla alakalıdır. Dolayısıyla dışavurumda bu sabit yıldızların etkilerini gözlemleyebiliriz.

Ay’ın Algenib ile kavuşumunu görmekteyiz. Bu sabit yıldız şiddeti, talihsizlikleri, yanlış kararları, iftiraya uğramayı işaret eder. Güneş ise Diadem ile birlikte. Diadem ise başka birisi ya da toplum için kendini feda etme, sevdiği şeylerden vazgeçmeyi anlatır.  Dolayısıyla bu sabit yıldızların etkilerini dolunay doğasında görebiliriz.

Koç burcunda dolunayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

2 Ekim’de meydana gelecek dolunayda  iş hayatı, statü, hedefler, sağlıkları dahil anne ve babayla, atalarla ilgili durumlar, ev, emlak, arsa gibi taşınmazlarla ilgili gelişmeler ana başlıklar olarak dikkati çekmekte.

Öncü burçların 6-12, sabit burçların   22-26 dereceleri arası gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Koç dolunayından öncelikli etkilenmekteler. ( Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ;  Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova)

Neye hamle yapsam, hangi işe elimi atsam önüme engeller çıktı, yeterince sağlam olmadığından direnç gösteremedim, bilmediğim, göremediğim durumlardan tökezledim, yaralandım, incindim, üstelik de zamanında söylenenlere, tavsiyelere kulak asmadım denilen noktadayız. Sonucunda bir şeyler bitti, öldü ya da son demlerini yaşıyor olmalı. İşte Koç dolunayı böylesi şartların etkisi altında dengelenmeyi ve  aksayanları ele alarak, yeni başlangıçları devreye sokmanın hazırlığını işaret ediyor. Uzun soluklu yeni başlangıçlardan bahsediyor ve artık 21 Aralık ile birlikte bu döneme ait kapanışa son noktanın da konulacağını düşünerekten hazırlanıyoruz. Artık başkaları için kurban edecek statümüz, hedeflerimiz olmamalı. Bu süreçte şartlar her türlü iletişim yoluyla manipüle edilebilir. İkircikli konuşmalar, kurnazlıklar iş başında olacaktır. Dolayısıyla geçmiş kırılganlıkların üstüne yenileri eklenebilir. Cesareti kaybetmeden fakat dürtüsel çıkışlardan da uzak durarak hayatlara yeniden bereketi, gerçek mutluluğu, kalıcı sevgiyi verecek koşulları sağlamanın gerekliliği ortaya çıkacaktır. Yaşanılanları farklı boyutuyla anlamaya çalışırken yanlış kurulmuş birliktelikler, güç dengeleri, şaibeli hesap kitap işleri, anne ya da eşle ilgili vazgeçilemeyen durumlar da önemini hissettirecek. Bozulmuşu, hastalıklı olanı tedavi etmek elbette kolay değildir. Yıkıp, yeniden inşa etmenin bir bedeli vardır. Değişimi başlatma cesaretini içinde saklı tutarak geri adım atmış gibi durup, uygun zaman geldiğinde daha güçlü harekete geçmeyi ve o zamana kadar sükünetle hazırlanmayı unutmayın.

Koç dolunayı ile birlikte aile içi olaylar, işi, toplumsal statüyü ilgilendiren durumlar vurgulanmakta. Bunu bire bir karşılıklı ilişkilere  taşımakta. Duyguların çok öne çıktığı dolunayda arkadan çevrilen işler, aile içi hak hukuk konuları, çocuklarla ilgili sonradan tatlıya bağlanabilecek ama başta kırılganlıklara, alınganlıklara sebep olabilecek gelişmeler dikkati çekebilir. Hedeflerinize, işinize yönelik büyüme, gelişme için destek alınabilecek bir dönem. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta yazışmalar, sözleşmeler, ticari konular ve kurulan iletişim. Kurnazlıklar, riyakarlıklar, yalanlar, iftiralar, bazı şeyleri gizlemek için girişimler söz konusu olabilir. Duyduklarınızı teyid ettirin. Alacağınız kararların üzerinde düşünün. Parasal konularda da dikkatli olun. Ve tabii ki bu süreçte ben başlar, giderim mantığıyla değil daha sakin hareketlerle, kontrollü yürümeye devam ediyoruz.  Aksi taktirde beklenmediğe hazır olabilirsiniz ki şartları yürütmek kolay olmayabilir. Engellere, aksaklıklara açık bir süreç ve beraberinde depresyon, panik atak, intihar eğilimleri ve sakatlanmalar, yaralanmalar görülebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca sükuneti korumak ve sevilen şeylerle sakin kalmaya destek vermek önemli. Kemikler, iskelet sistemi, dişler, başla ilgili sorunlar bir süre daha problem olmaya devam edebilir. Covid rakamlarındaki artış oluşan olağanüstü şartlara karşı tedbirin kesinlikle elden bırakılmaması gereken bir dönem.

Dolunay 5 Temmuz günü Oğlak  burcunda gerçekleşen Ay tutulmasının etkilerini de açığa çıkartacaktır. Hayatlarınıza etkilerini hatırlamak isterseniz alttaki linkten faydalanabilirsiniz.  

Koç burcunda dolunayda ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık

Boğa ve yükselen Boğalar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.      

İkizler ve yükselen İkizler :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesi

Başak ve yükselen Başaklar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları

Terazi ve yükselen Teraziler için : Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yay ve yükselen Yaylar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, orta uzunluktaki seyahatler

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Balık ve yükselen Balıklar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

Ülkemiz ve Koç dolunayı

2 Ekim günü Koç burcunda meydana gelecek dolunayda hükümet ve muhalefet, siyasi arena, konusunda otorite olanlar, liderler, üst düzey yöneticiler, ordumuz ve polisimiz, mahkemeler, toplumca tanınmışlar, ceo lar, skandallar, prestijimiz, topraklarımız, güvenliğimiz, madenlerimiz, doğal kaynaklarımız, tarım, inşaat ve emlak sektörü ana konu başlıkları olarak görülmekte. Aynı zamanda uluslararası anlaşmalar, davalar, müttefik görünenler ve düşmanlar, dış ilişkiler, diplomasi ve halkı ilgilendiren durumlarla ilgili gelişmeleri de  görebiliriz. Şirketler açısından baktığımızda ise firmaların iç işlerini, köklerini ve başarılarını, itibarlarını, üst yöneticilerini ilgilendiren konular öne çıkmakta.

Ülkemizin Pluto’su ve ilerletilmiş Ay’ı ile birlikte zorlayıcı görünüm yapan bir dolunay sürecindeyiz. Hem ülke güvenliğini hem de halkı ve ekonomik koşullardaki zorlanmaların güçlü etkisini gözlemleyebiliriz. Dünya genelinde ekonomik koşullar kötüleşirken, bizde de halkın, maliyenin, bankaların, finans kurumlarının durumlarındaki sıkıntılar belirginleşebilir. İflaslar Ekim ve takip eden süreçte görülebilir. Baskı yaratabilecek durumlar iç huzuru etkileyebilir. Kredi, sigorta, vergi vs.oranlarında bazı düzenlemeler gelebilir. Teröre, patlamalara, yangınlara, kazalara açık olan Koç dolunayında güvenlik güçlerimizle ilgili gelişmeler de dikkat çekebilir. İllegal yapılanmalar bu süreçte yine gündeme gelebilir. Bu konular diplomaside yeniden görüşme konusu olabilir. Operasyonlar devam edebilir. Muhalefet kanadından siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar, düşün insanları, hapishaneler  yine gündemde olabilir. Doğalgaz, petrol arama faaliyetleri, kıta sahanlığı, doğu Akdeniz ve Kıbrıs ile Libya ve Mısır’da bu süreçte dikkati çekmekte. Diplomaside görüşmeler bu süreçte yanıltılmalara ve dolayısıyla beklenildiği sonucu alamamaya açık görülmekte. Uluslararası ilişkilerde anlaşmalara, sözleşmelere dikkat etmekte fayda var ki 8 Ekim’den sonra krize sebep olmasın. Burada gerek ABD gerek AB ülkeleri dikkati çekebilir. AB’den gelecek bazı haberler içeriyi huzursuz edebilir. ABD’nin doğu ve Ege Denizi’ndeki  faaliyetlerine dikkat etmek faydalı olabilir. İç ve sınır güvenliğimizin önemi  vurgulanmakta. Yöneticilerle ilgili değişimler görev değişimlerini görebiliriz. Tanınmış kişilerle ilgili yaşanması olası bazı kırılganlıklar itibarlarını zedeleyebilir. Eğitimle, çocuklarla ilgili atılan adımlar yeniden gözden geçirilebilir ve düzenlenebilir. Yerel de olsa kısıtlama olasıdır. Deprem yaşayabiliriz.

Koç dolunayı ülkemiz açısından da 5 Temmuz’da meydana gelen Ay tutulmasını harekete geçirmekte. Etkilerini hatırlamak isteyenler yazının linkini aşağıda bulabilirler. 

Yukarıda 2 Ekim günü Koç burcunda meydana gelecek dolunaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2020/06/27/5-temmuz-oglak-burcunda-ay-tutulmasi/

2020 MARS RETROSU

Tarih sayfalarında koyu renklerle anlatılacak 2020 de yeni bir göksel olaya, Mars retrosuna geldik. Bu durum gerçekten bir geri gitme durumu değil Dünya ile Mars arasındaki mesafenin azalması ve hızlarına bağlı olarak gelişir. Mars, 10 Eylül ve 15 Kasım tarihleri arasında retro yapacak.

 Mars eylemleri,  mücadele gücümüzü ve tarzımızı, cesaretimizi, ameliyatları, kazaları, yaralanmaları, kaslarla, kanla, ateşli hastalıklarla, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunları anlatır.  Aynı zamanda  düşmanlıklarla, agresyonla, şiddetle, tacizle, terörle, yangınlarla, patlamalarla, savaşlarla, orduyla da alakalıdır.

Corona süreci devam etmekte ve baştan beri Mars retrosuyla birlikte  enfekte hasta sayısı rakamlarının daha da artabileceğini yazmaktayım. Şimdi o döneme geldik. Retro süresince enerjiler daha düşük olacak ve yorgunluk, halsizlik , bezginlik, bıkkınlık gibi durumlarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Enerjinizi dengeli kullanın. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeyi  ve  salgından kendinizi elinizden geldiğince korumayı ihmal etmeyin. Süregelen tedaviniz varsa ihmal etmeyin. Yaralanmalara, sakatlanmalara karşı daha tedbirli hareket edin . Ve lütfen ev güvenliğinizi de önemseyin ki yangınlarla, nahoş olaylarla karşılaşılmasın. Dürtüsel çıkışlardan, karşınızdakileri kışkırtmaktan uzak durun. Şiddet, taciz  arzuları tetiklenmesin.  Daha önce başladığınız işler üzerinden yürümek verim sağlayabilir. Fakat yeni konular üzerinden girişimlerde beklediğiniz performansı gösteremeyebilirsiniz ya da yeniden üzerinde efor sarf etmeniz gereken durumlar ortaya çıkabilir. Eğer acil değilse operasyonlara, yüksek harcamalara, önemli tamiratlara yoksa girişmemeye çalışın.

Mars, geçtiğimiz dönemde halen Oğlak burcunda transit etmekte olan Pluto, Satürn ve Jüpiter ile sert görünümler yaptı. Şimdi yeniden yapacak ve yansımalarını sadece bireysel hayatlarımızda değil dünya üzerinde de göreceğiz. Bu durum zaten derin depresyona giden dünya ekonomisini daha da zorlayacak ve ülkeleri, dolayısıyla halkları da etkileyecektir. Yine depremler, doğal afetler, yangınlar, patlamalar, kazalar açısından istenmeyen bir süreç yaşanabilir. Aynı zamanda ülkelerde ayaklanmalar, çatışmalar, sosyo-politik, sosyo-ekonomik olaylarda ivmelenme görülebilir. Ülkeler arası savaş çığırtkanlıkları, devletlerin savaş sanayi üzerinden kazanım çabaları, liderlerin güç mücadeleleri körüklenebilir. Bu bağlamda genel olarak Ortadoğu, Libya, Mısır ve doğu Akdeniz bölgeleri önem taşımakta. Ülkeler de haritalarına göre agresif etkileri barındırmaktalar ve iç çatışmaları tetiklemekte. Bunlara bir örnek ABD haritasıdır.  Fransa, bunu halk üzerinde deneyimlerken aynı zamanda uluslararası ilişkilerde de stresli görünümlere imza atmakta. Yunanistan hükümetini, Almanya’nın ekonomik  iteklemeleri ile  agresif  politika izlerken görebiliriz. İsrail hükümeti de sonbaharda agresifliğiyle öne çıkan bir başka ülke olabilir. Rusya’yı da gerek Ortadoğu, doğu Akdeniz bölgelerinde gücünü kaybetmeme çabasında gerekse Belarus üzerinde kendine göre yarım kalan işine noktayı koyma çabasında görebiliriz.

‘’Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik. Ancak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk ; kardeş olarak yaşamayı.  Martin Luther King ‘’

Azade Öksoy

17 EYLÜL BAŞAK BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

17 Eylül günü saat 14:00 de Başak burcunun 25°00´  derecesinde bir yeniay meydana gelecek. Yeniaya Başak burcu ev sahipliği yapmakta. Başak, mantıklılığı, mütevazılığı, çalışkanlılığı ve mükemmeliyetçiliği ile bilinir. Gölgesinde fazla detaycılıktan büyük resmi kaçırma, gerginlik, toleranssızlık bulunur. Bu burç mühendisler, matematikçiler, fizikçiler, kimyagerler, biyologlar, istatistikçiler, hesap uzmanları, bankacılar, yazılımcılar, eczacılar, doktorlar, hemşireler, veterinerler, basın-yayın çalışanları, eleştirmenler, yazarlar, hizmet, temizlik, sağlık sektörü ile ilgilidir. Dolayısıyla dolunayda Başak özelliklerinin yanında bu meslek gruplarına ait gelişmeleri daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Yeniay sürecinde gerçekçi ve mükemmeliyetçi bir doğa ile birlikte somut olan, fayda  sağlayan şeyler önemsenecek ve bu amaçla harekete geçilecek. Fakat duygusal eksiklik, empati kuramama, güvensizlikler, acımasızlıklar da beraberinde görülebilecek.

Yükselende büyüme, gelişme, genişleme odaklı Yay burcu bulunmakta. Yeniay ile birlikte idealize edilenler doğrultusunda önemli gelişmeleri, kadersel değişimleri görebileceğiz ki bu  kayıplar, kopuşlarla da gelebilir. Yükselen derecesinde zarar görmüş bir şeyin düzeltilmesi ile ilişkilendirilen Ras Alhague sabit yıldızı bulunmakta.

Yeniayın ışıkları ise Copula ve Alkaid etkileşiminde. Copula, güçlü tutkularla, yaşanabilecek hayal kırıklıkları ve engellerle ilişkilendirilmiş. Alkaid ise içten olmayan yas ve cenazelerle ilgili işlerle anlatılmakta. Dolayısıyla yeniay doğasında bu sabit yıldızların etkilerini gözlemleyebiliriz.

Başak burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

17 Eylül günü meydana gelecek Başak burcu yeniayında yurtdışını, yabancıları ilgilendiren işler, hukuksal konular, yüksek öğrenim, basın yayın, tanıtım faaliyetleri, uzun seyahatler ve hayat felsefesini etkileyecek gelişmeler ana konu başlıkları olarak dikkati çekmekte.

Değişken burçların 22-28 , sabit burçların 8-12 dereceleri arası gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Başak yeniayından öncelikli etkilenmekteler. ( Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova)

Hayat planınızdaki rolünüzü oynarken yürüttüğünüz strateji bir yerlerde istenildiği gibi  gitmemiş, oluşan çalkantılar sonucu sizi bir ara geçişe noktasına getirmiş olmalı. Bu kadersel dönüm noktasında yolunuzu kararlamadan önce düşen, av olan taraf olmamak için enerjinizin dağılmasına izin vermeyin, öfkenizi, hırsınızı, gözü pek ataklığınızı geri çekerek davranmaya gayret edin.  Bu süreçte beklenmedik gelişmeler geçmişte yol aldığınız yanlış işleri ve yardımsız, desteksiz kaldığınızı, maddi manevi sahip olduğunuz değerlerin sarsılmasını hatırlatabilir. Bu size Başak yeniayında da referans olsun. Yardıma ihtiyacınız olursa kolay destek bulamayabilirsiniz. Kendinize verdiğiniz değerle, onun beklentisiyle yol alacağınız süreçte sağlıklı karar vermek kolay olmayabilir. Karşılıklı tarafların hepsinin tam memnun olacağı bir çözümün mümkün olmayacağını bilmek gerek. Gerçekten bir şeyler bitmişse ya da bitmesi bundan sonraki dönem için daha iyi olacaksa önce onun kararını sağlıklı verebilmek gerekir. Bilinmeyen durumlar, yalnızlıkla ilgili kaygıları geride bırakarak sağlıksız yapıya bazen müdahale etmek, sonlandırmak gerekebilir. Artık uzun soluklu yapılanmaların başlamasından önce son etabın sonlarını yaşamaktayız. Bu dönemde aldığımız kararlar, kurulacak yapılar ileriki dönemlerimizi etkileyecek. Dikkat edilmesi gereken nokta bu karmik döngüleri daha yapıcı atlatabilmek için hatalardan ders almak ve geri adım atabilmek olmalı. Aksi taktirde sonuç kaosa evrilebilir.

İlişkilerdeki önemli dönemeçten daha geçilmekte ki bu hayat felsefesinin, farklı bir vizyonun, bakış açısının gelişiminde önemli değişimlere sebep olabilecek görünmekte. Hedefinizden, işinizden kazanımınız belki istediğiniz gibi bireysel olmayabilir ve sizin dışınızda gelişen durumların da etkisiyle ortak bir yola girebilirsiniz. Böyle bir durumda yine de yaptıklarınızı ortaya koyabilirsiniz. İkili ilişkilerde halledilmesi gereken konular üzerinde görüşmeler yapılabilir ve halledilebilir. Evlilik, ortaklık ya da hizmet alıp, verdiklerinizle ilgili durumları müzakere etmek durumunda kalabilirsiniz. Aileyi, aile büyüklerini, resmi konuları içerebilir. Bu durum daha önce girişilen bir konu da olabilir ve artık şartları yürütmekte, kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Son dönemde daha da büyümüş eskiden kaynaklı sorgulanması gereken, arzulanmayan şekilde devam etmiş, belirsizlikleri taşıyan durumlar olabilir. Geçtiğimiz Balık dolunayında sizi zorlayan konuları, düşünceleri, istediğiniz hedefe ulaşamadığınız duyuruları, tanıtımları ya da anlaşmaları, sözleşmeleri ele alabilirsiniz. Bir eğitime başlayabilirsiniz. Yabancıları, yurtdışını ilgilendiren konularla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kredi, burs, nafaka, hisseli mülkler, ortaklı paralarla ilgili durumlar söz konusu olabilir. Söylenilen, duyduğunuz şeylere inanmadan önce sorgulayın. Her şeye hemen inanmayın lütfen. Bu dönemde atılan adımlar eski birtakım engellerle karşılaşabilir, daha sonra yeniden ele alınmak, düzenlenmek durumunda kalabilir. Başladığınız işlerde geri adım atmak durumunda kalınabilir. Bu başta bireysel yürümede zorluk, kayıp gibi görülebilir. Fakat daha sonra düzenlenmesi bitmemiş eksikleri de tamamlayarak 14 Aralık’tan sonra çok daha rahat ilerleyebilirsiniz. Zaten oldukça kararlı, mücadeleci, yılmayan bir tutum sergilenecek. İş konusunda bazı kayıplar söz konusu olabilir. Bunlarla uğraşmak durumunda kalınabilir. Yakın çevrenizle ya da dışavurumunuzla  ilgili bazı olumsuzluklar yaşanabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Burada hem Covid rakamlarındaki artıştan yani solunum yolları enfeksiyonundan bahsediyorum hem de Mars retrosunda enerjiniz daha düşük olabilir. Kafa, göz sorunları, sakatlıklar, diş ve kemiklerle ilgili  problemler görülebilir. Tansiyon, kalp sorunu olanlar da lütfen sağlığınıza gerekli özeni gösterin. Bu dönem çocukların sağlığının da normalden daha fazla önemsenmesinin gerekliliğinin altını çizmekte. Haritası destekleyenler tanıtım faaliyetleri, eğitim, her ne kadar pandemi şartlarından ötürü şartlar kısıtlı olsa da uluslararası işler konusunda önemli anlaşmalar, görüşmelerle, projelerle dikkat çekebilir. Lütfen evinizin güvenliğini güvenliğine önem verin. Bu dönem yine yangınlar artabilir. Yediklerinizin, içtiklerinizin hijyenine, son kullanım tarihlerine  özen gösterin. Sulardan, sıvılardan kaynaklı sorunlar da görülebilir.

 Başak burcunda yeniayda ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, orta uzunluktaki seyahatlerimiz

İkizler ve yükselen İkizler :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

Başak ve yükselen Başaklar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler

Terazi ve yükselen Teraziler için : Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Yay ve yükselen Yaylar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesi

Kova ve yükselen Kovalar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Balık ve yükselen Balıklar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Ülkemiz ve Başak yeniayı

17 Eylül günü Başak burcunda meydana gelecek yeniayda topraklarımızı, güvenliğimizi, madenlerimizi, doğal kaynaklarımızı, muhalefeti, tarımı, inşaat ve emlak sektörünü ilgilendiren gelişmeler ana konu başlıkları olarak görülmekte. Aynı zamanda halkı, iç işlerini ilgilendiren gelişmeleri de gözlemleyebiliriz. Şirketler açısından baktığımızda iç yapılarıyla, kökenleriyle ilgili değişimler dikkati çekmekte.

Şu ana kadar partiler kuruldu ama yeni bir girişim daha duyabiliriz. Başak yeniayı sürecinde muhalefet kanadını, yöneticilerini ilgilendiren gelişmeler bu yeniayda dikkati çekebilir. Doğal kaynaklarımız, madenlerimiz, doğal gaz ve petrol arama ile ilgili durumların haberleri öne çıkabilir. Satışlar, bunlarla ilgili hukuki durumlar gündeme gelebilir. Maden kazaları, köprü ve yeraltı ulaşımla ilgili sorunlar dilerim yaşanmaz. İş ve can güvenliğini önemseyelim. Para piyasalarında dalgalanmalar, spekülatif durumlar söz konusu olabilir. Lüks eşya kapsamına giren ürünlerin vergi oranlarında değişime gidilebilir. Kapalı kapılar ardında yapılmış veya geriye atılmış bazı hukuksal, finansal anlaşmalar, sözleşmeler ortaya çıkabilir ve davalarla ilgili gelişmeleri öğrenebiliriz. Bu dönemde yapılan anlaşmalarda, imzalanması gereken sözleşmelerde, taahhütlerde şartlarının gerçekliğini iyi irdelemekte fayda olabilir. Coronadan dolayı süregelen olağanüstü şartlara bağlı olarak çalışan kesime ve toplumsal hayata yeni düzenlemeler gelebilir. Daha önce de yazdığım gibi covid rakamları yükseliş eğiliminde olabilir. Bu yüzden belirtilen kurallara uymaya özen göstermek hepimizin yararınadır. Ordumuzla ilgili gelişmeler yaşanabilir ve yine Nato ile ilişkilerimiz dikkati çekmekte. Aslında kapalı kapılar ardında yaşanabilecek beklenmedik olayların yansımalarının etkisi  ekonomide, halkın durumunda, bankalarda gözlemlenebilir. Toplumsal huzurumuz ve iç güvenliğimiz önem kazanabilir. Sınırlarımızda da stresli olaylar olabilir ve içeriyi etkileyebilir.  Deprem olasıdır. Başak yeniayı süreci Ay yalpalaması dönemi ile birlikte çalışmaktadır.

Yukarıda 17 Eylül günü Başak burcunda meydana gelecek yeniaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

2020 4. AY YALPALAMASI DÖNEMİ

Güneş ve Ay düğümlerinin kavuşum ve kare açı yaptığı dönemleri Ay yalpalaması dönemi olarak adlandırmaktayız.   Güneş, Ay düğümleri ile 17 Eylül günü Başak burcunun 24°35´ derecesinde t-kare dediğimiz zorlayıcı açı kalıbı oluşturacak.

Böyle dönemlerde istatistiksel olarak dünya genelinde kitlesel olayların, yangınların, kazaların, patlamaların, deprem, volkanik patlamalar, heyelanlar, göçükler,  mevsimsel hava şartlarında anomaliler  gibi doğal afetlerin, kazaların, sosyo-politik olayların, ayaklanmaların, gerilimin, savaşların sayısının ve şiddetinin arttığı bilinmektedir. Buna göre  2 Eylül- 30 Eylül tarihleri arasını  bu anlamda gerilim arttırıcı Ay yalpalaması dönemi olarak düşünebiliriz.

Ay yalpalaması ile ilgili detaylar için yukarıda verdiğim yeni tarih aralığını dikkate alarak, aşağıda linki bulunan eski yazımdan bilgi anlamında  faydalanabilirsiniz.   

https://azadeoksoy.com/2019/01/29/ay-yalpalamasi-ve-etkileri/

Azade Öksoy