Blog

4 ARALIK YAY BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Genel anlamıyla Güneş tutulması

4 Aralık 2021 günü saat 10:43’de Yay burcunun 12°22’ derecesinde tam Güneş tutulması meydana gelecek. Bu tutulmayla birlikte İkizler-Yay aksı tutulmalarına 5 Aralık 2029 yılına kadar ara veriyoruz.

Tutulmada  Ay’ın Dünya’ya yakınlılığı Güneş’in tamamını örtecek. Tutulma Güney Avustralya, Güney Afrika, Güney Amerika’nın güneyi, Pasifik, Hint, Atlas Okyanusları ve Antarktika’dan görülecek.

Tutulma 152 numaralı Saros ailesine ait ve bu serinin ilk tutulması 26 Temmuz 1805 yılında gerçekleşmiş. Son tutulma ise 20 Ağustos 3049 yılında olacak.

Seriyi göz ardı ettiğimizde 19 Kasım Boğa Ay tutulmasındaki gibi 2002, 2003 yılına gitmekteyiz. O dönemde dünyada ve ülkemizde nelerin olduğundan geçen yazımda bahsetmiştim. Bu yüzden sizi farklı perspektiften bakabilmemiz adına bir önceki dönem 1964, 1965 yıllarına götürmek istiyorum. Bu amaçla dünya genelinde neler olduğuna göz atalım ;

Leonid Brejnev SSCB devlet başkanı oldu. Martin Luther King Nobel Barış Ödülü kazandı . Çin, ilk atom bombasını patlattı ve dünyanın 4.nükleer gücü oldu. Suudi Arabistan’da Kral Suud bin Abdülaziz’in tahtan indirilmesi sonucu, yerine Prens Faysal bin Abdülaziz geçti. Lyndon Johnson ABD başkanı seçildi ve Vietnam’ın bombalanması emrini verdi. ABD-Vietnam sıcak savaşı başladı. İngiltere parlementosu cinayete verilen ölüm cezasını kaldırdı. Seylan ve Hindistan’da, kasırgadan 7000 kişi öldü. Gambiya, İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını kazandı. Siyahi Müslüman lider Malcolm X konuşması sırasında öldürüldü. Aleksey Leonov, ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi. ABD’de 25000 kişi sivil haklar için Martin Luther King önderliğinde yürüdü. Kasırga yüzünden Doğu Pakistan’da 10000 den fazla, ABD’de ise 256 kişi öldü. ABD’nin Vietnam ile savaşı Paris’te protesto edildi.

Ülkemizde ise Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ömür boyu hapse mahkum eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı affetti. Ali Sami Yen Stadı açılışında, Türkiye-Bulgaristan maçı öncesi tribün demir parmaklıklarının parçalanması sonucu 83 kişi yaralandı. Süleyman Demirel, Adalet Partisi genel başkanı oldu. Karaköy yer altı geçidi hizmete açıldı. Çamlıca’daki tv vericisi yayına başladı. Manisa’da gericilerin ayaklanarak, okul öğretmenlerine saldırması sonrası 23 kişi tutuklandı. Başbakan İsmet İnönü istifa etti. Suat Hayri Ürgüplü başkanlığında koalisyon hükümeti kuruldu. Time dergisi Atatürk’ü küçük düşürdüğü iddiası ile toplatıldı. Milli Emniyet Hizmetleri Teşkilatı’nın adı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) olarak değişti. BM, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalede bulunamayacağını açıkladı. Türkiye ise kararı reddederek, Londra ve Zürih anlaşmalarının uygulanacağını ilan etti.

Sizler de hayatlarınızda hem 2002-2003 dönemini hem de yaşı müsait olanlar için 1964-65 gözden geçirerek, benzerliklere ait çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

4 Aralık’ta meydana gelecek senenin son tutulmasına Yay burcu ev sahipliği yapmakta. Yay, büyüme, gelişme, bilgi odaklıdır. Abartısı da dağılmasını kolaylaştırabilir. Yabancılar, uluslararası işlerle ilgili çalışanlar, hukukçular, akademisyenler, diplomatlar, bilim insanları, din adamları, medya,  yayıncılar, reklamcılar, finansörler, bankacılar, sigortacılar, dil bilimciler, turizmciler, rehberler ile ilgilidir.  Dolayısıyla tutulma sürecinde Yay özelliklerinin yanında, bu gruplarla ilgili gelişmeleri de daha belirgin görebiliriz.

Tutulma sürecinde şartlar hareketli, rekabete, riske açık. Ama iletişim, mantık ve duygusal bağ kurabilme sorunlarının yanında güven sorunları, acımasızlıklar da dikkati çekebilir.

Yükselende ciddiyeti, olgunluğu, sabrı, sorumluluk duygusu ve yanı sıra güvensizliği, aşırı kontrolcülüğü ile bilinen, duygularını geri planda tutan Oğlak burcu bulunmakta. Bu dereceye Vega ve Rukbat sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Vega politikacıları, artistik yetenekleri, kibri işaret ederken, Rukbat kararlılık, dayanıklılık, eğitim, öğretim konuları ile ilişkilendirilir.

 Güneş ve Ay ise Alwaid etkileşiminde. Alwaid, suça eğilim, kazalar, şiddet, mal kaybı, körlük, yaralar, ameliyatlar bağlamındaki etkisini ışıkların doğasına katmakta.

Yay burcunda Güneş tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

2021’in son tutulmasında hedeflerden, işten elde edilen kazanımları ve sosyal çevre içindeki konumu,  geleceğe dair umutları etkileyen gelişmeler ana  başlıklar olarak görülmekte.

Değişken burçları  7- 17,  öncü burçların   23-30 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Yay burcunda gerçekleşecek olan Güneş tutulmasından öncelikli etkilenecekler.  (Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık ; Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak)

Hayatınızın ana çatısında köklü değişimlerin süregeldiği şu dönemde, sizde aydınlanmaya yol açan geçmiş anlaşmazlıklar, problemler artık mantıklı bir strateji geliştirerek, hayat mücadelesi haline gelmiş hedefinizdeki noktada sona gidiliyor. 4 Aralık’ta gerçekleşecek tutulma bunları tetiklerken, hayallerden de gerçeklere geçiş yaşanacak. Kökeninde karmik hesaplaşmaların yattığı, ortak çıkarlar paylaşılan kişilerle olan şartlarda haritalarınızın imkan verdiğince iyileştirme, çözümlenme dönemine gidiliyor. Başa dönmek ve özveriyle strateji geliştirerek yol almak gerekmekte. Fakat planlarınızı şartları çok fazla hafife alarak yapmamanızı öneririm. Zira  hileli işler, yalanlar, dolanlarla iyice çetrefilli hale gelmiş olayları çözmek depresif durumlara yol açabilir.  

‘Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.   William Watson’

İkizler-Yay aksındaki tutulmalara ara verdirecek son tutulmadayız. Adalet ve eşit hakların önemsenmesi gerekmekte. Tutulmanın etkisiyle hukuksal, etik konuların baştan ayağa ilişkilerdeki düzenlere ve kazanımlarına yansımaları şeklinde etkilerini gözlemleyeceğiz. Ve artık çözüme gidiliyor. Oldukça ciddi ve net tutumla, sahip olunanlara sıkı sıkıya bağlı şekilde adımlarla, hedeflere ayarlamalar yapılıyor. Derinlemesine aydınlandığınız belki de bazıları için krizlerle geçen bu süreçte liyakatlar, statüler değişiyor. Tüm bunlar beraberinde geleceğe dair umutlarınızda da sil baştan değişimleri getirecektir. Hakkaniyet, hukuksal konular, paylaşım düzensizlikleri, adaletsizlikler gündeme gelebilir. Bazen çok gönüllü olunmasa da risk alınacak ve şartlar uzlaşı ortamını zorlayacak şekilde üst oktavdan masaya yatırılacak görünmekte. Yapmak istediklerinizde disiplinli, güçlü bir şekilde ilerleme ve şartları değiştirme şansına sahip olabilirsiniz. Yeter ki yukarıda da söylediğim gibi adaletin terazisini iyi çalıştırın. Aile içlerindeki anlaşmazlıklar çözümlenme yoluna gidilebilir. Yürümeyen evlilik ve ortaklıklara artık son nokta konulabilir. Bürokratik olarak eksik, yürümeyen konularda daha bir farkındalıkla yürüyerek, şans yakalayabilirsiniz. Tutulma ile liyakat sahipleri, liyakatlar değişiyor. Ve hayatlarda oturtulmak istenilen düzen, baştan ayağı değişimi getirebilir. Taşınmalar, işiniz ile ilgili değişimler yaşayabilirsiniz. Atılacak adımlar güçlü ve kalıcı değer yaratmak adına görünmekte. Riskli kararlar alırken sınırı iyi belirlemenizi, kayıp yaşamamak adına abartmamanızı öneririm. Çocukları ilgilendiren durumlar, aşı ile ilgili gelişmeler yaşanabilir.  Yediğinizin, içtiğinizin, kullandığınızın kalitesini, son kullanım tarihlerini, güvenlik testlerinin gerçekte tam anlamıyla yapılıp yapılmadığını sağlığınız açısından önemseyin. Atık suya dikkat !

Yay burcunda Güneş tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

İkizler ve yükselen İkizler :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Başak ve yükselen Başaklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Terazi ve yükselen Teraziler için : Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Yay ve yükselen Yaylar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Kova ve yükselen Kovalar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Balık ve yükselen Balıklar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Ülkemiz ve Yay burcunda Güneş tutulması                                                                 

4 Aralık günü Yay burcunda yaşanacak son tutulmada ordumuz, polisimiz, çalışan kesim, sağlık sektörü, sosyal güvenlik hizmetleri, yiyecek rezervlerimiz, hayvancılığımız, sendikalar ana başlıkları oluşturacak görünmekte. Aynı zamanda diplomasi, uluslar arası ilişkiler, ticaret, üniversiteler, hukuk, sığınmacılar ve bunların ülke yönetimine etkilerini görebiliriz.

Çalışan kesime, işçi, memura yönelik yeni açıklamalar ve düzenlemeler gelebilir. Sgk’nın durumu gündem olabilir. Muhalefet çalışanları, sağlık hizmetlerini, sgk yı kapsayan öneriler sunabilir. İlaç ve gıda stoklarının durumu fiyatlara yansıyabileceği gibi karaborsacılığı körükleyebilir. İlerleyen dönem şartlarını incelediğimizde, tarım ve hayvanlıkta üretime, gelişmeye yönelik çözümlere ihtiyaç gözükmekte. Konumunda otorite olanların sağlık durumları ile ilgili gelişmeler yaşanabilir. Tutulma etkisi ile ilerleyen dönemde önemli görev değişimleri, bitişler yaşanabilir. Sendikaların faaliyetleri ve grevler konuşulabilir. NATO, AB ile ilişkiler dikkati çekebilir. Orduyu ilgilendiren gelişmeler olasıdır. Yurtdışı davalar hızlanabilir. Yurtiçinde muhalefet kanadından parti yöneticileri, üyeleri, gazeteciler, yazarlar, düşün insanları vs.ye yönelik davalar, tutukluluklar da yine gündem olmaya devam edebilir. Uluslararası ilişkilerdeki anlaşmaların, görüşmelerin oldukça öne çıkacağını söyleyebiliriz. Bu durum geri plandakileri gündem yapabileceği gibi müttefik görünümlülerin gizli planlarının olasılığını da işaret etmekte. Bu tutulma ile uluslararası ilişkiler alanındaki zorlayıcı etkinin yansımalarını ekonomide daha fazla hissedebiliriz. Dünya genelinde de kendini hissettiren ekonomik buhran, para piyasalarında sert etkilere, iflasların daha fazla gündeme gelmesine yol açabilir. Gençler, eğitim sistemi, üniversitelerle ilgili gelişmeler dikkat çekebilir. Deniz ve hava yollarında problemler, kazalar olasıdır. İlerleyen dönemde idam cezasının uygulanması yeniden konuşulabilir. Hava anomalileri, deprem yaşanabilir.

Yukarıda 4 Aralık günü Yay burcunda yaşanacak Güneş tutulmasına ait dünyanın, aşağıda ise ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

19 KASIM BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI

Genel anlamıyla Boğa burcundaki Ay tutulması

19 Kasım 2021 günü saat 11:57 de Boğa burcunun 27°14’ derecesinde parçalı Ay tutulması meydana gelecek. Parçalı tutulmalar, Ay’ın ışıklarının bir kısmının Dünya’nın gölge konisinden geçmesiyle meydana gelirler.

Tutulma Asya ve Avrupa’nın çoğundan, Avustralya, Kuzeybatı Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Pasifik, Atlas, Hint Okyanusları ve Kuzey Buz Denizi’nden görülecek.

Boğa burcunda gerçekleşecek olan tutulma 126 numaralı Saros serisine ait. Serinin ilk tutulması 18 Temmuz 1228’de meydana gelmiş. Son tutulma ise 19 Ağustos 2472 yılında gerçekleşecek.

Seriyi göz ardı ettiğimizde Boğa burcunun 27° sinde meydana gelen son tutulma 20 Kasım2002 yılında medyana gelmiş. 2003 yılını da etkileyen bu tutulmanın dünya üzerinde etkilerini örneklersek;

George W.Bush, ABD Kongresi’nin savaç açma yetkisi kararını imzaladı. Saddam Hüseyin, Irak’taki 7 yıl görev süreli devlet başkanlığı için yapılan halk oylamasında oyların tamamını aldı. Nijerya’da bir gazetede Hz. Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 kadar da yaralandı. Kuzey Kore’den gelen ve  Scud füzeleri taşıyan bir gemi Umman Denizi’nde İspanyol donanması tarafından durduruldu. Stanford Üniversitesi insan embriyosunu klonlayacağını açıkladı. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Parlementosu, Bosna-Hersek savaşına son veren Dayton Barış Anlaşması’nı 7 yıl sonra onayladı. İran’da düşen Ukrayna uçağında Ukraynalı ve Rus 46 bilim insanı öldü.  Çeçenistan’da intihar saldırısında 72 kişi öldü. ABD, Afganistan’da askeri üsler kurmaya başladı. Belçika’da eşcinsel evlilik yasallaştı. Uzay mekiği Columbia, dünyaya dönüşü sırasında parçalandı ve 7 astronot öldü. Federal Yugoslavya Cumhuriyeti, Sırbistan-Karadağ adını aldı. Güney Kore’de metro yangınında 200 kadar insan öldü. ABD, Irak’ı bombalamaya başladı ve kontrolü ele geçirdi. SARS virüsü nedeniyle Çin’de okullar 2 hafta tatil edildi. Ukrayna’ya ait uçak Trabzon Maçka’da düştü ve 62 İspanyol Barış Gücü askeri ve 13 mürettebat öldü.

Ülkemizde ise  YSK, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ve SDP Genel Başkanı Akın Birdal’ın milletvekilliklerini reddetti. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kurucular Kurulu üyeliğinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi. Necip Hablemitoğlu silahlı saldırıyla öldürüldü. Diyarbakır’a inişi sırasında düşen THY uçağında 74 kişi öldü, 3 kişi yaralı kurtuldu. Siirt’te yapılan milletvekilliği yenileme seçimlerinde, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekili seçilerek meclise girdi. Anayasa Mahkemesi HADEP’i kapattı. 59. Hükümet Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kuruldu. Urla’da 5.6, Bingöl’de 6.4 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Sertap Erener Eurovision’da 1. oldu. Nuri Bilge Ceylan, Uzak filmiyle Cannes’da en iyi film ödülünü kazandı.

Sizler de hayatınızda 2002 yılını gözden geçirerek, kendinize ait çıkarımlarda bulunabilir, tutulmanın benzer etkilerine yönelik ipuçlarını yakalayabilirsiniz.

19 Kasım günü meydana gelecek tutulmaya Boğa burcu ev sahipliği yapmakta. Boğa, maddi-manevi kazanımlarla, sahip olduklarına sıkı bağlılıkla ilgilidir. Değişime direnç gösterirken, tehlike baş gösterdiğinde büyük öfkeyle tepki verir. Bu burç kadınlara yönelik çalışanlar, diplomatlar, sanatçılar, mimarlar, dekoratörler,  tasarımcılar, galericiler, mücevherciler, kumaşçılar, terziler, modacılar, güzellik merkezleri, kuaförler, parfümericiler ve finansçılarla ilişkilidir. Dolayısıyla tutulma sürecinde Boğa özellikleri ile birlikte, bu gruplara ait  gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Tutulmada süreci  yeniye  dirençli ve şartlardan kazanım önemsenmekte. Oluşan kırılganlıklarla ortak platformda buluşarak, iletişim problemlerini alt ederek anlaşmak zor görünmekte. Kendini ifade etmek, harekete geçmek de direk değil daha derinden, dipten olabilir.

Yükselende  sabrı, ciddi, sorumlulukları, sistemi anlatan ve gölgesinde kontrol, hesapçılık, duygu eksikliği bulunan Oğlak burcu yükselmekte. Bu dereceye başkaları için kendini feda etmekle ilişkili Dheneb sabit yıldızının etkisi bulunmakta.

Boğa tutulmasında Ay, oldukça sert özelliklere sahip olan ve duygusal yoğunlukları, şiddeti, travmatik sonuçları anlatan, boğulma, boyun, boğaz bölgesi ile ilgili şiddetli, dramatik durumları işaret eden Algol sabit yıldızı ile birlikte. Güneş ise kararlı, güçlü bir doğanın yanı sıra tehlikeli tutkuları barındırmayla anılan Marsık ilişkisinde görünmekte.

Boğa burcunda Ay tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

2021 yılının son Ay tutulmasında aile ile, ebeveynlerle, köklerle ilgili her türlü konu, ev, emlak, arsa gibi taşınmazları, işi, statüyü, hedeflenilenleri ilgilendiren gelişmeler,çocukların kontrol etmekte zorlandıkları durumlar, sağlıkları ana konu başlıkları olarak görülmekte.

Sabit burçların  22-30 , değişken burçların 0-2  , öncü burçların  8-16 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Boğa burcundaki Ay tutulmasından öncelikli etkileneceklerdir. ( Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

Yanlış bilgilendirmelerin, kurnazlıkların, ikircikli durumların yarattığı kırılganlıklar bazıları için bir seçim yapma zorunluluğunu doğurmuştu. Ama şu aşamada çözülmelerin, bozulmaların etkisini, bir değer yaratabilecek şekilde yola girilip, sonuçlandırmak zaman alabilir. Yetkinlik problemleri, aile içi ya da bürokratik aksamaların yavaş toparlanma sürecinde olması beraberinde her türlü sınırı aşıp, uzaklaşma duygusunu da hissettirecektir. Her ne kadar öfkelendirse de bu dalgalanmaları soğukkanlılıkla halledebilirsiniz. Çok daha derine inerek düşüneceğiniz bu dönemde geçmişte değerlerinize, kazanımlarınıza yönelik yapılan fakat duymadığınız, duymak istemediğiniz tavsiyelerle de yüzleşme imkanı bulunacak. Detaylı bakmayıp, yüzeysel seçimle aldım, yaptım, oldu dediğiniz şeyler şimdilerde hayatın bütün yükünü omuzlarınıza yüklemiş gibi. Ve geleceğe yönelik düşüncelerinizi, toplum içindeki durumunuzu büyütebilmek, geliştirebilmek için bazıları için krizli dönüşümlerle gerek olabilir. Dışınızda gelişen şartlar hafızaları canlandırırken, sergilenmiş pervasız tutumların etkileri de tutulma ile birlikte kendini gösterecektir. Haksızlıkların, etik olmayan durumların daha da aydınlanacağı ve çözülmesi gerekecek bu dönemde yeniden başlamak için çözüme yönelik protokol hazırlayacak. Ortak değerlerim var dediğiniz bazıları ya da  bağlılıklarınız ile vedalaşabilirsiniz. Bu süreçte zarar gören olmamak için destek almanın önemini unutmamanızı öneririm. Dönem hayallerden sıyrılıp, gerçeklerle yüzleşme dönemi.

‘Bazı gerçeklerle yüzleşmek, can acıtsa da hayatınızı ipten alır. Charles Bukowski’

Boğa burcunda 19 Kasım’da gerçekleşecek tutulma ile birlikte 2023 sonuna kadar Boğa-Akrep ekseni tutulmalarına geçiş yapıyoruz. Ve bu tutulma da şartları kazanımlar ve ilişkiler doğrultusunda değiştirmeye yönelik görünmekte ki haritası etki altında olanların hayatlarında baştan ayağa önemli değişimleri getirebilir. Sahip olunanların korunması, kaynak yaratımı, finansal durum ve bunun kişiye hissettirdiği özdeğer ve beraberinde güvende olma duygusu önemsenerek, çıkarlar gözetilerek yürünecek. En derinlerde yatan gerçekler doğrultusunda hedefe yönelik ketum ilerleme görebiliriz ki beklenmedik anda ani gelişmelerle de ortaya çıkabilir. Tutkular her ne kadar dizginlenip, dışarı vurulmasa da oldukça yüksek görünmekte. Olayların ele alınışında, dışavurumunda güçlü tutkular ve acımasızlık görülebilir. Dolayısıyla tutulmada önemli olan sertlik taşıyan, yıkıcı duygulardan, takıntılı tutumdan uzak durabilmek. Evlilik, ortaklık konuları, varsa davalar, birlikte çalışılan kişilerle değişimler gelebilir. Bazılarının statülerinde, işlerinde beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Tutulmanın etkileri Aralık ayının ilk haftasıyla birlikte hareketlenecek. Bu süreçte Yay burcunda yaşanacak  son tutulma da gidişatı etkileyecek. Beklediğiniz yükselme adına geçmiş çözülmelerde ortak bir dil, uzlaşı yaratmak mümkün olmadığı taktirde Ocak sonunu takiben bazı şeyler daha farklı değerlendirilebilir. Sakatlanmalara, yaralanmalara, kadına şiddete dikkat etmemiz gereken bu süreçte boyun, boğaz bölgesi ile ilgili sorunlar da öne çıkabilir.

Boğa burcunda Ay tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

İkizler ve yükselen İkizler :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Terazi ve yükselen Teraziler için : Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Yay ve yükselen Yaylar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Kova ve yükselen Kovalar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar,

Ülkemiz ve Boğa Ay tutulması

19 Kasım günü Boğa burcunda meydana gelecek Ay tutulmasında meclis, milletvekilleri, belediyeler, yerel yönetimler, ulusal servetimizin durumu, NATO, BM, AB gibi kuruluşlarla olan gelişmeler,diplomatlar, borsa, gençler, eğitim sistemi, sanat, spor, eğlence hayatını ilgilendiren konuları öne çıkmakta ki bunlar da  uluslararası ilişkileri, eğitimi, iletişimi, basın-yayını, ulaşımı, ticareti, sığınmacıları, hukuksal konuları  etkilemekte.

Tutulma, uluslar arası ilişkilerde oluşabilecek gerginlikleri, kaotik, belirsiz durumları işaret etmekte. Tutulma yöneticisi Venüs’ün Pluto ile yaptığı karşıtlık hem finansal hem de diplomatik açıdan yüksek oktavdan seyredebilir ve etkisini iç dinamikler üzerinde gösterebilir. Derin yapılanmalarla ilgili gelişmeler gündem olabilir. Bu süreçte NATO’nun dahil olduğu olaylar, ilişkilerimiz de dikkati çekebilir! Bu süreç ülkemiz ve NATO’nun birlikte hareket etme potansiyelinin faydası ve zararlarının sorgulanması açısından da yeni bir iki yıllık döngüyü göstermekte. Boğa’daki Ay tutulması ABD ve İngiltere’nin de bize yönelik adımlarının dikkat çektiğini göstermekte. Konumunda otorite bir siyasetçi, önemli bir isimle ilgili gelişmeler ülke gündemini oluşturabilir. Kıbrıs’la ilgili yaşanmakta olan gelişmeler doğrultusunda devam edebilir. 6 Ekim Terazi yeniayı ile birlikte konumunda önemli bazı figürlerle ilgili bilgiler, videolar yayınlanmış ve istifalar, tutuklamalar gündeme gelmişti. Tutulma ile yeni bilgiler gündemi oluşturabilir. Komşu ülkelerdeki gelişmeler, yapılmak istenenler bizi de etkileyebilir. Sığınmacılar gündem oluşturabilir. Meclis, milletvekilleri, yerel yönetimler, yöneticileri, kulüplerle ilgili beklenmedik durumlar yaşanabilir. Yurtdışında devam etmekte olan davalar gerek siyasi gerek ekonomik alanda etkisini hissettirebilir. Diplomatik gelişmelerin yanı sıra eğitim sistemini, gençleri ilgilendiren kararlarlar alınabilir. Bazı konular mecliste sert görüntülere sebep verebilir. Tutulma ile ülke gençlerini daha hareketli, ivmeli görebiliriz.

Ekonomi açısından dünya ile birlikte bizim için de sert bir dönem gözükmekte. Kırılganlıklar daha da artabilir. Para piyasalarında dalgalanmaları  görebiliriz. Yeni zamlar, borçlanmayı daha arttırabilir. Kalkınma planlarında, hedeflerde değişikliğe gidilebilir. Yabancı ülkelerle yapılan anlaşmalar gündem olurken, üzerimizdeki baskı artabilir.  

Dünya genelinde yer  aktivitelerinin artması depremlere, volkanik aktivitelere dikkati çekebilir. Uçak kazası olasıdır.

Boğa tutulması, Ay yalpalaması dönemi ile birlikte çalışmakta. Ay yalpalaması ve etkileri nedir, ne kadar süre devam edecek diyenler, yazımın linkini aşağıda bulabilirler.

Yukarıda 19 Kasım günü yaşanacak Boğa burcu Ay tutulmasına ait dünyanın, aşağıda ise ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

2021  4. AY YALPALAMASI DÖNEMİ

Güneş ve Ay düğümlerinin kavuşum ve kare açı yaptığı dönemleri Ay yalpalaması dönemi olarak adlandırmaktayız. Güneş , 23 Kasım günü Yay burcunun 01°42’ derecesinde GAD ile kavuşacak.  

Böyle dönemlerde istatistiksel olarak dünya genelinde kitlesel olayların, yangınların, kazaların, patlamaların, deprem, volkanik patlamalar, heyelanlar, göçükler,  mevsimsel hava şartlarında anomaliler  gibi doğal afetlerin, kazaların, sosyo-politik olayların, ayaklanmaların, gerilimin, savaşların sayısının ve şiddetinin arttığı bilinmektedir. Buna göre  10 Kasım- 7 Aralık tarihleri arasını  bu anlamda gerilim arttırıcı Ay yalpalaması dönemi olarak düşünebiliriz.

Ay yalpalaması ile ilgili detaylar için yukarıda verdiğim yeni tarih aralığını dikkate alarak, aşağıda linki bulunan eski yazımdan bilgi anlamında  faydalanabilirsiniz.   

Azade Öksoy

5 KASIM AKREP BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

5 Kasım günü saat 00:15  de Akrep burcunun 12°40’ derecesinde yeniay meydana gelecek. Ev sahibi Akrep ketumluğu, sabrı, yıkıcılığı ile bilinir ki uç noktalarda kriz deneyimler. Bu burç bankacılar, finansçılar, ekonomistler, sigortacılar, dedektifler, polisler, askerler, psikiyatristler, doktorlar, dişçiler, araştırmacılar, gazeteciler, madenciler, kimyacılar ve fizikçiler ile ilişkilidir. Yeniay sürecinde Akrep özelliklerini ve bu gruplara ait gelişmeleri daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Yeniay sürecinde değişkenlikler, kırılganlıkların yoğunluğu ile sınırları net belirleyememe ve direnme, toleranssızlık sorunlarının da etkisiyle dağınık, verimsiz bir süreç görebiliriz.

Yükselende kendi liderliğini kabul sergilemek, sahne önünde olmak isteyen, gölgesinde ego, gösteriş, müsriflik taşıyan Aslan burcu bulunmakta. Bu derecede Dubhe sabit yıldızının etkisini görmekteyiz. Dubhe, sorunların sakinlikle çözülmesini ve kişinin gücünün bulunduğu pozisyondan almasını işaret ettiği gibi bencillik, kibir, depresif durumlarla da alakalıdır.

Güneş ve Ay, Menkent ve Alphecca etkileşimindeler. Menkent, bilgelik, astronomi, entelektüellik yanı sıra zehirli hayvanların saldırılarına da açık olma ile ilişkilendirilmiştir. Alphecca ise bereket, doğurganlık, üretkenlik anlatır.

Akrep burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Akrep yeniayında aile, baba, atalar, köklerle ilgili konular, ev, emlak, arsa  gibi taşınmazlar, eşin işini ve statüsünü, çocukların kontrol etmekte zorlanabilecekleri gelişmeleri, sağlık konularını içeren durumlar ana başlıkları oluşturmakta.

Sabit burçların  9-15 , değişken burçların 25-29  dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Akrep yeniayından öncelikli etkileneceklerdir. (Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Değişken burçlar:İkizler, Başak, Yay, Balık)

Evren bizleri ısrarla ilişkiler dengesindeki muhasebeyi yapmaya davet etmekte. Bazıları için daha eskiye bazıları içinse 21 Eylül’de meydana gelen Balık dolunayına atıfta bulunarak, ilişkilerde, finansal konularda, kaynak yaratımınız ve dolayısıyla kendinize verdiğiniz değerle ilgili konuların ele alınması gerektiğini göstermekte. Zamanında verileri yanlış okumanın ve değerlendirmenin sonucu ortaya çıkan hak hukuk konularına! Güç dengesinin düzenlenmesi gereken noktalara! Ve öyle ki artık çözüme gidilmesi gerekmekte. Aksi taktirde çözülene kadar karşımıza gelecek ve hayatımızda kaotik etkisini hissettirecek görünmekte. İşte bu gibi durumların etkisiyle ben diyebilmek, arzuladığınız yolda yürüyebilmek adına Akrep yeniayı şekillenecek. Bu noktada sizi hedefinizden saptırarak üzen durumları geri tutmak isteyebilir, önyargısız ilerleme düşüncesinde olabilirsiniz. Fakat sınırları iyi belirlemek gerekmekte olduğunu unutmayalım ki yeniden düşmeyelim! Doğru ve adaletli bir strateji ile yürünmediği taktirde başlanılan süreç beklenmedik gelişmelere gebe görülmekte. Adımlarınıza, girişimlerinize şans yakalayarak devam etmek istiyorsanız derin aydınlanmayla yola çıkmaya gayret edin. Başkalarıyla bütünleşmek isterken sınıfta kalınan konular köklü değişim gerektirmekte. Hak edişinizi sağlam almak için de hayatınızdaki karmik döngüleri anlamlandırma aşamasında, kökeninde beklide koşulsuz mutlu olma arzusunun yattığı, gereksiz bir uyum sağlama düşüncesiyle hareket etmek, geçmişte denediğiniz olasılıklar üzerinden yürümeye çalışmak, olmayana yine yeniden şans vermek olsa gerek! Evren yanlışın değişimini isterken hatalardan ders çıkartmayı unutmayalım!

‘’Hata yapmayan insan yoktur. Kişinin insanlıktaki derecesi, hatalarını kabul edip düzeltmek için gösterdiği gayret ve titizlikle ölçülmelidir.  Albert Einstein ‘’

Akrep yeniayı beklenmedik gelişmelerin yaşanabileceği, heyecan katsayısını yükseltebilecek gelişmelerin işaretçisi. Şartları kontrol etmek çok kolay olmayabilir. Bu yeniayda ilişkiler, sevgi alış verişi, değer anlayışı, özdeğer, finansal, hukuksal konular ile ilgili gelişmelerin yüksek oktavlı vurgulanacağını görebiliriz. Doğru olan yoldan ayrılmayanların önemli getirilere, başarılara gittiğini duyabiliriz. Ortaklı konuları bir zemine oturtmak isteyebilirsiniz. Ani gelişmeler hedefinizi, statünüzü etkilerken, daha önce destek alamadığınız bir aile büyüğünüz size desteğini hissettirebilir. Fakat bu yeni bir konu ise o zaman bu durum söz konusu olmayabilir. Devletle, bürokrasiyle ilgili çözülmemiş konulara yönelmeniz gerekebilir. Belki tam istediğiniz gerçekleşmeyebilir ya da işlemler şimdilik bitmeyebilir ama aşama kaydedebilirsiniz. Evliliklerde, ortaklıklarda şartlar değişebilir. Davalar söz konusu olabilir. Ev, aileyle ilgili kriz olmuş olaylar gündeminizi oluşturabilir. Yer değişimleri, evinizle ilgili değişiklikler yaşayabilirsiniz. Yine pandoranın kutusu açılıyor ve ardından atılacak adımlar beraberinde karmik ödeşmeleri getirecek. Sağlık konularına dikkat edilmesi gereken bir süreç. Bu durum kendinizle ilgili olabileceği gibi aile bireylerini  ilgilendiren ani gelişmeler de mümkündür. Kazalara, yaralanmalara, tansiyon, denge problemlerine dikkat lütfen. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz bir konuda  eksiğinizi tamamlamak için adım atabilirsiniz.

Akrep yeniayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Boğa ve yükselen Boğalar için : Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri 

İkizler ve yükselen İkizler :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Yay ve yükselen Yaylar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Kova ve yükselen Kovalar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Ülkemiz ve Akrep yeniayı

5 Kasım günü Akrep burcunda gerçekleşecek olan yeniayda diplomatlar, spekülatif konular, eğitim sistemi, gençler, çocuklar, sanat, spor ve eğlence hayatını ilgilendiren gelişmelerin yanı sıra dış ülkelerle olan finansal ilişkiler, krediler, sigortalar, vergiler, borçluluğumuz ve halkın güvenliği  ana başlıkları oluşturmakta.

Akrep yeniayı, ülkemiz içinde hareketli, beklenmedik gelişmeleri bekleten durumları anlatmakta. 21 Eylül Balık dolunayını da hareketlendirmekte. İçeriğiyle önemli isimleri etkileyebilecek bir yeniay bu!  Gerek diplomatik ve hukuksal  gerek finansal gerekse ikili ilişkiler üst oktavlı vurgulanacak görünmekte ki gelişmeler yasal davaları da beraberinde getirebilir. Diplomasiyle, siyasetin içindeki kişilerle ilgili önemli gelişmeleri işaret etmekte. Bir ayağı dışarıda görülen davalara bağlı olan konular gündem olabilir. Son dönemde sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler devam edebilir ve yeni istifalar olabilir. Milletvekilleri, belediye başkanları, belediyeler, yerel yöneticiler, konumunun üst yöneticileri ile ilgili gelişmeler sürece konu olabilir. Silah alımları, anlaşmaları ile ilgili zorlayıcı gelişmeler yaşanabilir. Diğer ülkelerle anlaşmalarda, davalarda sorun yaratabilecek durumlar olasıdır. Muhalefet kanadından yöneticiler, gazeteciler, yazarlar, düşün insanlarına yönelik davalar, tutuklulukları ilgilendiren durumlar söz konusu olabilir. Anayasa, federe yapıyla ilgili gelişmeleri duyabiliriz. Krediler, faizler, vergiler, borç ödemeleri bu süreçte öne çıkan bir başka konu. Bankalar, finans piyasaları, ekonomi ile ilgili kurumlara  bazı düzenlemeler  gelebilir. Konumunda otorite olanlara yönelik değişimler görülebilir. Borsada, kripto paralarda, para piyasalarda ani dalgalanmalar yaşanabilir. Sınırlar, komşu ülkelerle ilgili durumlar içeriyi etkileyebilir. Bunların halkın bütçesine yansımaları maalesef sert olabilir. Mecliste gerginlikler olasıdır. Eğitimi, eğitim sistemini ilgilendiren kararlar alınıp, uygulamaya sokulabilir. Kıbrıs, yine ülkemiz gündeminde olabilir. Deprem olasıdır.

Yukarıda 5 Kasım günü Akrep burcunda gerçekleşecek yeniaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

20 EKİM KOÇ BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

20 Ekim günü saat 17:57 de  Koç burcunun 27°26’ derecesinde dolunay meydana gelecek. Ev sahibi Koç cesur, girişimci, rekabete açık, risk alabilen yapısının yanı sıra gölgesinde benmerkezcilik,huzursuzluk, öfke, kavgacılık barındırır. Bu burç ordu, askerler, polisler, cerrahlar, dişçiler, sporcular, makinistler, tamirciler, itfaiyeciler, kasaplar, marangozlar, metalle çalışanları, demir-çelik sektörü, savaş malzemeleri ile ilgilidir.  Dolayısıyla dolunay sürecinde yukarıda saydığım Koç özellikleriyle birlikte, bu gruplara ait gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Dolunay sürecinde şartlar oldukça ivmeli, sert görülmekte. Rekabetin  yüksek oktavlı etkilerinin yanında iletişim de oldukça yoğun görülmekte. Buna karşın güvensiz, esneklik göstermekten uzaklığında katkısıyla verim elde etmek kolay olmayacaktır.

Yükselende  yine dolunaya ev sahipliği yapan Koç burcu bulunduğundan Koç burcu özelliklerini vurgulamakta. Bu dereceye Baten Kaitos sabit yıldızının etkisini görmekteyiz ki depresif durumlarla, kazalarla, izole olmayla, intihara meyille ilişkilendirilmekte.

Haritalardaki durumuna göre Ay, Al Pherg ilişkisi ile doğasına kararlılık ve dayanıklılık göstererek gelebilecek başarıyı doğasına katmakta. Güneş ise İzar sabit yıldızı ile birlikte. İzar da aşırılığa meyil ve işten kazanılabilecek refahla ilişkilendirilmekte.

Koç burcunda dolunayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Koç dolunayında kişinin kendisini ilgilendiren her konu, dışavurumu, sağlığı, fiziksel durumu, yeni başlangıçları ve evlilik, ortaklık dahil her türlü ikili ilişkileri, davaları, açık düşmanlıklar ana konu başlıklarını oluşturmakta.

Öncü burçların 23-30, değişken burçların 10-14 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Koç dolunayından öncelikli etkileneceklerdir. (Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

Epeydir her türlü ilişkiyle ilgili olarak sınanmaktayız. Bu dolunayda yine aynı konu vurgulanmakta  ve güç dengeleri, davalar, özgürlüğe giden yol, kaynak, değer yaratırken özdeğerini de sorgulama gibi durumlar da beraberinde vurgulanmakta. Koç dolunayı, 10 Haziran’da İkizler burcunda yaşanan Güneş tutulmasının hayatlarınıza etkilerini hareketlendirmekte. Adaletin terazisinin şaştığı, ilişkilerde dengenin bozulduğu, geçmişte güç elde etmek için yapılmış manipülasyonlar  tek tek kişilerin karşısına gelecek. Tüm bunlar zamanında doğru strateji yürütülememesi sonucu problem kaynağı olan ve problemin üstünü örterek yürünmesi sonucu iyice aksaması sonucu tatmin etmekten öte durumlar. Ardında belki de defalarca yapılan pervasızlık sonucu güven duyduğunuz birisinin kaybı, aile , bir olma kavramından  uzaklığın etkisinin yanıltıcılığıyla, kendinizi artık ait görmediğiniz kişilere çekilme durumu dahi olabilir.  Başta da dediğim gibi her türlü değerin krizle dönüşüm sürecinde arafta kalma duygusuna kapılmış olabilirsiniz! Geçmiş hataların bedellerini görmek üzere adımlarınızı atarken önünüzü göremediğinizi düşünebilirsiniz. Ve yine attığınız adımlar geçmişte şartlara nifak sokan kişileri, durumları da beraberinde hareketlendirecek ve engel olmaya çalışabilecekleri görülmekte.  Ama aslında şartlar daha da kuvvetlenebilir ve pandoranın kutusunu açılması ile birlikte, beklenmedik gelişmelerle karşılaşılabilir.

İlişkiler dengesinin bozulabilir ya da bozulanı dengelemek adına hareketlenmeler görülebilir. Karşınızdakilere daha atak davranabilir, onlarla bir mücadeleye girişebilirsiniz. Buradaki mücadele, konudan elde edilecek kazanımda adaleti sağlamak, mağduriyeti gidermek ve şartlarda dönüşüm yaratmak şeklinde görünmekte.  Mücadelenin ardında ailevi, resmi, işinizi, hedefinizi kapsayacak şekilde evrakta, anlaşmalarda, imzalarda, her türlü sözlü yazılı akitteki sahtecilik, yalan, hile, dolandırıcılık gibi durumların bulunması olasıdır. Dolayısıyla konusunun içinde bu tip durum olduğunu düşünenler,  olayın bu boyutunda üzerine gitmek hatta hukuki danışmanlık, dava gibi yollara başvurabilir.  Retroların bitmiş olması da artık süreci daha akıcı hale getirecektir. Karşı tarafla görüşmeler yapabilirsiniz ancak pek çok şey havada kalabilir.  Yine de dengeyi kurabilenler karşılıklı ilişkilerde önemli adımlar atılabilir ki bu durum hayatlarında aksayan konularda radikal değişime neden olabilir. Sosyal ortamlarda bulunmak isteyebilir ve buradaki ilişkilerinizden de desteklenebilirsiniz.  İntihara meyil görülebilir. Depresyon, panik atak sorunları kendini daha fazla hissettirebilir.

Koç dolunayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Boğa ve yükselen Boğalar için : Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.       

İkizler ve yükselen İkizler :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Başak ve yükselen Başaklar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.   

Terazi ve yükselen Teraziler için : Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yay ve yükselen Yaylar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Balık ve yükselen Balıklar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Ülkemiz ve Koç dolunayı

20 Ekim’de Koç burcunda gerçekleşecek olan dolunayda meclis, yerel yönetimler, yabancı ülkelerle yapılmış antlaşmalar, organizasyonlar, kulüpler, borsa, diplomatlar, eğitim, gençler, çocuklar, sanat, spor, eğlence ile ilgili konular ana başlıkları oluşturmakta.

Dolunay, anayasa çalışmalarını, yönetim biçimi ile ilgili tartışmaları gündemde tutabilir. Muhalefet kanadından parti yöneticileri, gazeteciler, yazarlar, düşün insanlarına yönelik davalar, tutukluluklar ile ilgili gelişmeler olasıdır. Meclisi, milletvekillerini, belediyeler ve belediye başkanlarını ilgilendiren durumlarla karşılaşılabilir. TBMM sıralarında tansiyon yükselebilir. NATO, BM,  AB gibi kuruluşlarla ilişkiler, diplomasi ve ekonomik göstergelere etki edebilir. Yurtdışında görülmekte olan davalar gündeme gelebilir. Eğitim sistemiyle ilgili yenilikler uygulamaya konulabilir.  Uzun dönemli kalkınma planlarında değişimler beklenebilir. 

Koç dolunayı, pandora belgelerinin devamını ya da türevini getirebilir. 10 Haziran’da İkizler burcunda yaşanan Güneş tutulmasının etkileri tetiklenebilir. Gençlerle ilgili gelişmeler hareketlenebilir. İçeride tansiyon yükselebilir. Bu noktada yabancılara da dikkat etmekte fayda olabilir. Deprem olasıdır. Spekülatif yatırım araçlarında dalgalanmalar beklenebilir. Kredi başvurularında artışların yanı sıra batık krediler de dikkati çekebilir. Sularla, denizlerle ilgili problemler yaşanabilir.  

Yukarıda 20 Ekim Koç dolunayına ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

6 EKİM TERAZİ BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

6 Ekim günü saat 14:06  de Terazi burcunun 13°24’  derecesinde yeniay meydana gelecek. Ev sahibi Terazi burcu adalet, diplomasi, politika, nezaket, genç kadınlar ve sanatla ilgilidir. Gölgesinde kararsızlık yaşamak, dengeyi, uzlaşıyı ararken kendi  dengesini kaybetmesi, yüzeysellik ve güvensizlik vardır.  Siyasetçiler, diplomatlar, hukukçular, sanatçılar, mimarlar, dekoratörler, peyzaj mimarları, mobilyacılar, perdeciler, çiçekçiler, kuaförler,  makyözler, güzellik salonları, modacılar, şarap, tekstil sektörü, halkla ilişkiler Terazi burcuyla anılır. Yeniay sürecinde Terazi özellikleri ile birlikte, bu gruplara ait gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Süreç boyunca şartları zorlamaya yönelik çıkışlar gözlemlenebilir. Yoğun iletişim, plan, programın  yanı sıra motivasyon düşüklüğü, harekete geçme problemleri yaşanabilir.

Yükselen derecesinde ciddiyeti, sabrı, sorumluluk bilinciyle sistem kurmayı işaret eden Oğlak burcu bulunmakta. Bu dereceye sert doğasıyla bilinen ve yüksek motivasyon, hırs, şiddet, sadizm, görme sorunları ile ilişkilendirilen Facies sabit yıldızının etkisini görmekteyiz.

Ay ve Güneş ise tutku, kurnazlık, zalimce tutum, kin, saldırganlık anlamlarını içeren  Algorab etkileşiminde görülmekte.

Terazi burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Terazi yeniayında eğitim, uluslararası işler, seyahatler, hukuksal konular, hayat felsefesini etkileyecek gelişmeler ana konu başlıklaro olarak görülmekte.

Öncü burçların  10-16, sabit burçların 26-30 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Terazi yeniayından öncelikli etkileneceklerdir. (Öncü: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit: Boğa, Aslan, Akrep, Kova)

Terazi yeniayı ile birlikte olaylar bizi sıklıkla eskiye, geçmişe yönelik düşünmeye, sosyal statümüzü, evliliğimizi, toplum ve aile içindeki durumumuzu, finansal konuları düşünmeye sevk edecek. Dönemin şartlarını yanlış okuyarak gaflete düştüğünüz, hata yaptığınız, altında karmik ödeşmeleri barındıran konular ki eski  yalanları, yanlışları, hileli, yolsuzluk yapılmış, mağdur eden durumları barındırabilir! İste tüm bu tutku ile bağlandığınızı düşünüp, belki de  kendinizi gereğinden fazla feda ettiğiniz konuda artık yeniden bir dengelenme vakti geldi. Yürümeyeceği belli ilişkiler, evlilikler, kredi, borç, vergi, miras, hisseli paylaşımlarla ilgili  durumlarınız, boşanmalardaki nafaka talepleri, davalar ve her şeyden öte yeniden doğmalıyım dediğiniz noktada kendinize verdiğiniz değeriniz… Girişimlerde, adımlarda kırılma yaratan hassas noktalarla ilgili bozulmalara ilgili bedelinin ödeneceğinin farkındalığı ile ilerlemek isteyebilirsiniz. Bu noktada adım atarken sıklıkla düşünerek, geçmişle olabildiğince dürüst yüzleşmenizi öneririm. Hangi konuda yanlış düşünmeniz hataya sebep olduk? Neyi eksik yaptınız? Zamanında tavsiyeler verenler doğru kişiler miydi? Doğru uyarmak isteyenlere kulaklarınızı mı tıkadınız? Artık bir yol ayrımına gelindi. Şu an bunu gerçekleştirmekte zorlanıyor ya da istemediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Kasım ayının ilk haftası gibi bu olaylar artık iyice gündeminize gelebilir ki zaten 19 Kasım’da yaşayacak olduğumuz  Algol sabit yıldızıyla beraber gerçekleşecek olan tutulma da bu konuları çözülmesi için önünüze düşürecektir. Ve yine Venüs retrosunda, Ocak ve Şubat aylarında  kendini hatırlatacak. Dolayısıyla daha dramatik sonuçlarla karşılaşmadan  tutulma sürecini, size bireysel etkilerini yürütebilmek  için şu dönemi iyi değerlendirmenizi öneririm.  Geçmişle sağlam bir şekilde, tarafsızca yüzleşirken hırsınıza yenilmemeye gayret edin ki yeniden neden bana bu hep oluyor diyen tarafta olmayın.

‘’Adalet topladır, ağır yürür. Fakat gideceği yere er geç varır.    Honore Gabriel Riqueti de Mirabeau ‘

Çok sayıda gezenin retro olduğu bu dönemde yeniay ile birlikte hamle yapmak istesek de önümüzde duran konuya yanlış yönde hamle yaparak kurban olmamak adına sükunetimizi, dengemizi koruyarak, yürümek izlenecek yol olsun. Yeni durumlar için fikir değişimlerine, hatalı kararlara, anlaşmalarda , sözleşmelerde verilen sözün dışına çıkılmasına, bazı tatminsizliklere açık bir dönem. Eski konuların, anlaşmaların, davalarla ilgili konuların, bitmemiş işlerin önünüze geleceği bu süreçte gerekli düzenlemeleri yapmanız durumunda sağlam adımlarla, sonuca ilerleyebilirsiniz. Unuttuğunuz bir iş başvurunuza geri dönüş yapılabilir. Bazı eski davalar sonuçlanabilir. Geçmişte başladığız ama yarım kalmış eğitimlerinize devam edebilir, yazım, çizim, illüstrasyon, reklam gibi yaratıcı yönünüzü kullanmanızı gerektiren işleriniz varsa tamamlamak üzere yeniden ele alabilirsiniz. Birden konuyu bitirmek üzere ele alacak şekilde  hedefler  belirleyebilirsiniz. Ebeveynlerinizin sağlıkları ile ilgili konularla uğraşabilirsiniz. Şu dönemde değişen hava koşullarıyla birlikte bel, böbrek bölgesi sorunlarına karşı önlemci olmanızı öneririm.

Terazi yeniayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

İkizler ve yükselen İkizler :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Başak ve yükselen Başaklar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Yay ve yükselen Yaylar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Balık ve yükselen Balıklar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları

Ülkemiz ve Terazi yeniayı

6 Ekim Terazi yeniayında ülkemizi, topraklarımızı, güvenliğimizi, madenlerimizi ve doğal kaynaklarımızı, inşaat ve gayrimenkul sektörünü, tarımı ve çiftçilerimizi ilgilendiren konular ana başlıkları oluşturmakta.

Pluto’muz ile sert görünüm oluşturan Terazi yeniayı iç güvenlikle ilgili konulara dikkat çekmekte. Tansiyonun yükselebileceği gelişmeler olasıdır. Terör, silahlı saldırı dilerim yaşanmaz.  Bu süreçte geçici sığınmacıların durumu da önem kazanmakta. Halkı, topraklarımızı, madenlerimizi, kaynaklarımızı ilgilendiren eski bazı anlaşmalar, görüşmeler, sınırlarımızda kurulmak istenen devlet, eyalet/federe yapı ile ilgili çalışmalar gündem olabilir. Uluslar arası ilişkiler açısından zorlanılabilecek bir süreç. Yansımalarını ekonomik olarak hissedebiliriz.  Bu süreçte savunma sanayine, S400 ler yine gündemde yer alabilir. BIST  ile ilgili yönetimsel gelişmeler,  karlılıkla ilgili spekülatif durumlar olasıdır. Tarım ürünlerinde fiyatları kontrol etmek  kolay olmayabilir.  Muhalefet kanadından yöneticiler, gazeteciler, yazarlar, düşün insanları ile ilgili davaların yanı sıra operasyonlar gündeme gelebilir. Terazi yeniayında meclis, milletvekilleri, belediyeler, belediye başkanları ile ilgili gelişmeler de öne çıkabilir. Finansal, ilişki boyutuyla davaları duyabiliriz. Deprem olasıdır. Eğlence sektörü, spor müsabakaları, sinema, tiyatrolarla ilgili alınan kararlar yeniden gözden geçirilebilir. Çocuk, kadın ve hayvan haklarına yönelik gelişmeleri görebiliriz. Kıbrıs ile ilgili durumlar öne çıkabilir.

Terazi yeniayı ile başlayan süreç 19 Kasım’da yaşanacak tutulma ile daha belirgin hale gelecek ve ardından da Venüs retrosu döneminde Ocak, Şubat ayları içinde diplomatik, finansal, hukuksal boyutta konuların üzerinden yeniden geçilmesini gerektirecek görünmekte.

Yukarıda 6 günü Ekim Terazi burcunda meydana gelecek yeniaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

21 EYLÜL BALIK BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

21 Eylül günü saat 02:54 de Balık burcunun 28°13’ derecesinde dolunay meydana gelecek. Ev sahibi Balık burcu sübjektif, merhametli ve fedakar, etrafıyla bütünleşmek isterken dengeyi kaybetmeye ve kendini kurban etmeye, bağımlılıklara yatkındır. Hukukçular, akademisyenler, bakanlar, diplomatlar, dalının uzmanları, bankacılar, finansörler, tüccarlar, sanatçılar, denizciler, petrol, su, kimyasal maddelerle ilgili işler yapanlar, denizciler, medyumlarla ilişkilidir.  Dolayısıyla yukarıdaki özellikleri ve bu meslek gruplarıyla ilgili gelişmeleri dolunay sürecinde daha belirgin görebiliriz.

Enerjilerin genelde dengeli olduğu fakat hızlı ilerleyen bir akış kolay olmayabilir. Şartlar zorlanmadan, olduğu haliyle, zaman zaman fedakarlık gerektiren, akışta yürütülmeye çalışılan genel bir süreç görebiliriz.

Balık dolunayının yükselenini geçtiğimiz Başak yeniayı ile aynı ve bize başlayıp da bitiremediğimiz işlerin devamını göstermekte. Yükselendeki Aslan burcu  gözler önünde, sahnede olarak kendini göstermeyi anlatan, liderleri, tanınmış kişileri de işaret eder. Yükselen derecesine  Giansar sabit yıldızının etkisini görmekteyiz. Giansar, keskin zeka ve analitik düşünce yapısının yanı sıra seyahatler, çok sayıda arkadaş, yaratıcılık anlatır. Aynı zamanda mide ve bağırsak sorunlarıyla ilgilidir.

Balık dolunayında Ay, Scheat ilişkisini görmekteyiz. Scheat, imkansızı düşünerek yapmaya cesaret edebilmeyi anlatırken beraberinde sıkıntıları, kaza, boğulma, intihar gibi tehlikeleri de içinde barındırır.  Güneş ise Markeb birlikteliğiyle engin bilgi ve eğitim çalışmalarını, yolculukları anlatır.

Balık burcunda dolunayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Balık dolunayında eğitim, ticari faaliyetler, hukuksal konular, kardeşlerle, akrabalarla, yabancılarla ilgili işler, varsa basın-yayın, tanıtım konuları, irili ufaklı yollar, seyahatler ana başlıkları oluşturmakta.

Değişken burçların 25-30, öncü burçların 0-1,  sabit burçların 11-15 dereceleri arasında gezegenleri, önemi kombinasyonları olanlar Balık dolunayından öncelikli etkileneceklerdir. ( Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık ; Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova)

Para,evlilik, ortaklı dahil her türlü ikili ilişkiler, değer yargılarınız, adalet gibi çeşitli sebeplerden kaynaklı üzüntüler sahip olunanlara yönelik dengenizi oldukça bozmuş olabilir. Yaşanmışlıkların derin etkisi beraberinde aydınlanmaları ve beklenmedik olayları getirebilir. Adaleti sağlayabilmek amacıyla derinlerdeki çetrefilli işleri ele alabilirsiniz. Şartlar karşısında strateji geliştirmek ve bunu yaparken de bir yandan geçmişte yaşanmış problemlerin sebep olduğu dönüşümleri değerlendirmek diğer yandan hayatınızdaki ilerlemeniz gereken yolunuzdaki dengeyi tutturabilmenin hesabını yapabilirsiniz. Sonucun nereye varacağını bilerek olana bitene şimdilik bakakalır gibi durmakla, değişim sürecindeki ara boyutu da değerlendirebilirsiniz. Sizin dışınızdaki faktörlerin ya da kişilerin etkisi hizmetten, fedakarlığa, oradan da kurban olmaya giden yolu değerlendirmenizi ve tutkuyla bağlıyım dediklerinize bir şans daha tanımamanıza neden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey karşılıklı dengede anlaşmaya çalışırken, hatalı kararların dengeyi kaybettirmesi ve geçmiş hataları tekrardan kaçmak olmalı. Böylesi bir durumda ortaya çıkabilecek problemler hayatınızın odağına oturabilir ve  sosyal durumunuza zorlayıcı etki yapabilir. Hayatta her zaman tam ideali yakalamak mümkün olmayabilir. Bulunduğunuz durumun muhasebesini iyi yapın ve geleceğinizi düşünün. Kendinizi kurban edecek noktaya gelmemeye, gerekiyorsa bu durumdan kurtulmaya özen gösterin. Ocak ayının 10 lu tarihlerinden itibaren Satürn’de bu konuları yeniden bir şekle sokulması için etkileyecek.

Dolunay, hayat felsefesini de etkileyecek şekilde toplum içindeki durumunuzu, aile konularınızı öne çıkartabilir. Geçtiğimiz Başak yeniayında başladığınız işlerinizi toparlamak isteyebilirsiniz. 26 Mayıs Ay tutulması ile gündeminizde olan konuların muhasebesini yapabilirsiniz. Ve dahası 4 Aralık’taki Güneş tutulması ile yaptığınız bu muhasebeler, evlilikler, hayatlarınızdaki etkiye göre her türlü olayın içindeki güç dengeleri sarsılacak. Bu dönemde sağlıklı düşünmekte zorlandığınız konular, tutulma etkisiyle birlikte sizi birtakım durumlardan özgürleştirmek, şartların değişimi yönünde adımlar atmaya götürecektir. Karar alırken, ticari faaliyetlerinizde, imzalamak durumunda olduğunuz anlaşmalar varsa, karşınızla iletişimde lütfen iyi düşünüp, hareket edin. Aldanmalara, aldatmalara dikkat. Dolunay çok kişinin sosyal durumuna etki etmekte. Eğitim konularınız, basın yayınla, hukukla ilgili işleriniz, ticari faaliyetleriniz, yurt dışını ilgilendiren durumlar bu süreçte hareketlenebilir. Merkür retrosu başlamak üzere ve artık gölge dönemlerindeyiz. Elektrikli, elektronik aletlerinizde, yollarda, ulaşımda, iletişimde olabilecek sorunlara karşı şimdiden tedbirli olabilirsiniz. Önemli verilerinizi yedeklemeyi ihmal etmemenizi öneririm. İlişkilerde önemli gelişmeler, problemler, yürümeyenlerde kopuşlar görülebilir. Hesabınıza, aldığınıza, verdiğinize dikkat edin. İntihara eğilimi olanların biraz daha hassas yürümesi gereken bir süreç olabilir. Genç kızlarımızın hem sağlıklarına hem de güvenliklerine daha dikkat etmelerini öneririm. Sulardan, sıvılardan kaynaklı sorunlar yaşanabilir.

Balık dolunayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

İkizler ve yükselen İkizler :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Yengeç ve yükselen Yengeçler için : Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Başak ve yükselen Başaklar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Terazi ve yükselen Teraziler için : Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız,

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Yay ve yükselen Yaylar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Kova ve yükselen Kovalar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Balık ve yükselen Balıklar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Ülkemiz ve Balık dolunayı

21 Eylül Balık dolunayında iktidar, hükümet, muhalefet, üst düzey yöneticiler, yönetim kurulu başkanları, ceo lar, tanınmış kişiler, mahkemeler, muhalefet, prestijimiz, ülkemizin durumu, topraklarımız, güvenliğimiz, tarım, çiftçiler, inşaat, gayrimenkul sektörü ana konu başlıkları olarak görülmekte.

Balık dolunayı, bir yandan Ay diğer yandan ilerletilmiş MC ve IC ile beraber zorlayıcı görünüm yapmakta. Hükümeti ve muhalefeti, halkı, ülkeyi ilgilendiren gelişmelerle dikkati çekmekte. Siyaset dahil her sektörde konumunda otorite olanlar, üst yöneticiler dolunayda etki altında. Konumunda otorite olanlara yönelik değişimleri, sağlık dahil gelişmeleri gözlemleyebiliriz. Bu süreçte meclis, milletvekilleri, belediye başkanları, yerel yönetimlere yönelik konular gündem yaratabilir. İçeride tansiyon yükselebilir. Güvenlik konuları vurgulanabilir. Bu süreçte geçici sığınmacılarla ilgili durumlar da dikkati çekebilir. Balık dolunayında anayasa değişikliği, eyalet/federe yönetim tarzı ve belediyelere özerklik konuları gündem olabilir. Muhalefet kanadından parti mensuplarına, gazetecilere, yazarlara, düşün insanlarına yönelik davalarla ilgili gelişmeleri duyabiliriz. Ekonomiye, para piyasalarla ilgili gelişmeler yöneticilerinin pozisyonlarını da etkileyebilir. Piyasalarda dalgalanmalar görülebilir. Halk ve halkın ekonomisi konuşulabilir. Tarım ürünlerdeki fiyat artışı ve ülkemiz haritasındaki tarım, çiftçilerimizle ilgili göstergeler, konuların üzerine daha farklı eğilme gereğini işaret etmekte. Deprem ve sulardan, sıvılardan, denizlerden kaynaklı problemler olasıdır.

Yukarıda 21 Eylül günü Balık burcunda meydana gelecek dolunaya ait astrokartografik haritayı görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

7 EYLÜL BAŞAK BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

7 Eylül günü saat 03:52 de Başak burcunun  14°38’  derecesinde yeniay meydana gelecek. Ev sahibi Başak mantıklı tavırları, çalışkanlığı, mükemmeliyetçiliği ve tevazusuyla tanınır. Gölgesinde gerginlik,  fazla detaycılıktan büyük resmi kaçırma,  toleranssızlık bulunur. Başak burcu mühendisler, matematikçiler, fizikçiler, kimyagerler, biyologlar, istatistikçiler, hesap uzmanları, bankacılar, yazılımcılar, eczacılar, doktorlar, hemşireler, veterinerler, basın-yayın çalışanları, eleştirmenler, yazarlar, hizmet, temizlik, sağlık sektörü ile ilgilidir. Dolayısıyla dolunayda Başak özelliklerinin yanında bu meslek gruplarına ait gelişmeleri daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Yeniliklere açık olmayan, esnemekten, uzak, gerçekçi, mükemmel, hakkaniyetli olanın arandığı bir süreç görebiliriz. Empati kurmak, güven hissetmek kolay olmayabilir.

Yükselende sahne önünde olmayı, kendini göstermeyi, egoyu, gösterişi, müsrifliği anlatan Aslan burcu bulunmakta. Yükselen derecesine Giansar ve Dubhe sabit yıldızlarının etkisi bulunmakta. Giansar, analitik düşünce, cesaret, yaratıcılıkla, aynı zamanda mide, bağırsak sorunları ile ilişkilidir. Dubhe ise sorunları sükunetle çözmeyi, güçlü pozisyona ulaşmayı ve o pozisyonungücünü kullanmayı anlatır.

Güneş ve Ay ise Mizar etkileşiminde. BU sabit yıldız cesaret, şiddet, saldırganlıkla ve kitlesel olaylarla, yangınlarla alakalıdır.

Başak burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Başak yeniayında maddi, manevi kazanımları, gelirleri, taşınabilir malları, verilmiş borçları ilgilendiren gelişmeler ana başlıkları oluşturmakta.

Değişken burçların  11-17, öncü burçların 27-30, sabit burçların 0-1 derecelerinde gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar yeniaydan öncelikli etkilenecekler. (Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık ; Öncü: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova)

Konunuzla ilgili şartların değişmesine yönelik bitmesi gerekenler halledilmeye çalışılıyor. Hak, hukuk konularına, güç dengesinin hakkaniyetli ayarlanmasına giderken, şartlardan ötürü oluşan geçiş dönemi ikili ilişkilerde, gerekiyorsa davalarla ilgili konularda son bir çeviklikle sosyal durumunuzu ilgilendiren radikal değişimlerle ilgili eksik kalan, aksayan konular gündem olacak. Halen birtakım konuların netleşmemiş olması karşısında ilkelerinize hassasiyetle bağlı kalarak, büyük resme odaklanıp, geçmişte olduğu gibi müdahale etmeden gidene, kaybınıza bakmak yerine, edindiğiniz tecrübelerden de yola çıkarak karmik ödeşmelere ilgili kaçınılamayacak sona gidişe yönelecek görünüyorsunuz. Şartlar sizi farklı bir evreye taşırken, sizi bunaltacak yükün altına girmek yerine güvendiğiniz insanlardan destek hatta hukuki yardım alabilirsiniz. Böylelikle o nezaketli, hakkaniyetli görünmeye çalışanların söylemlerinin hınç dolu, entrika çeviren oyunlarına karşı daha güçlü adımlarla yol alabilirsiniz. Başak yeniayı, ailevi konulardaki çözülmelerin yarattığı yaralanmalara, kırılganlıklara yönelik durumlarda ilgili Pandora’nın kutusunu da açıyor. Bırakın açılsın. Geçmiş yanlışlar, adaletsizlikler temizlenmek üzere ortaya saçılsın. Bu yeniayla farklı bir evreye geçen, büyümeye, gelişmeye başlayan konular 4 Aralık’ta İkizler-Yay hattında meydana gelecek son tutulma ile çözümlenmek üzere, belirginleşecek.

Beklenmedik gelişmelere açık olan bu yeniayda, konunuz ne ise ona ait maddi manevi elde edilecek kazanımlara dair gelişmeler dikkati çekmekte. Ortak paylaşımlarınızla ilgili şaibeli, uymayan durumlarla ilgili köklü değişimler yapmak üzere harekete geçebilirsiniz. Hata, yanlışlık, adaletsizlik karşınızdan kaynaklanıyorsa davaya gidilmesi söz konusu olabileceği gibi bunları düzeltme yoluna da gidebilir. Önemli kararlar alabilir, görüşmeler yapabilirsiniz. Aile içindeki sorunlar, bürokrasiyle ilgili tamamlanmamış işlerle ilgili evrak, imza işleri gündeminize görebilir. Önemli aşamalar kaydedebilirsiniz. Bazı evlilikler, davalar, ikili ilişkileri ilgilendiren durumlar tamamen bitme yoluna girebilir. Hedefinizi temelinden değerlendirirken dışınızdaki faktörlerin, başkalarının yardımını alabilirsiniz. Belki şimdilik tamamlanmayacak düzen yaratmak gerektiğinizde gitmeniz gereken yola ait desteğiniz bulunmakta. Bunu yaparken de farklı fikirlerle yol alabilirsiniz. Fakat değişimi gerektiren durum hassas ve gerçekçi hamleler yapmayı ihmal etmeyin. El becerilerinizi, iletişim ve yazım yeteneğinizi kazanç sağlayabilmek adına kullanabilirsiniz. Yeniay sürecinde yediğinize, içtiğinize dikkat edin. Kendinizin de varsa okula başlayacak çocuğunuzun da bağışıklığınızı güçlendirmeyi ihmal etmeyin. Bağırsak sorunları yaşanabilir. Sulardan, sıvılardan kaynaklı problemler görülebilir.

Başak yeniayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

İkizler ve yükselen İkizler :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Başak ve yükselen Başaklar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Yay ve yükselen Yaylar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Kova ve yükselen Kovalar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Balık ve yükselen Balıklar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Ülkemiz ve Başak yeniayı

7 Eylül Başak yeniayında eğitim, ulaşım, taşımacılık, iletişim, basın yayın, dış ilişkiler, sınırlarımız, topraklarımız, güvenliğimiz, iç işlerimiz, madenlerimiz, doğal kaynaklarımız, tarım ve çiftçilerimiz, inşaat ve emlak sektörünü ilgilendiren gelişmeler ana başlıklar olarak görülmekte.

Okulların da açılmasına denk gelen Başak yeniayı eğitim, ulaşım trafik konularını gündemde tutacak görünmekte. Bu süreçte gerek ilköğretim gerekse üniversitelerle ilgili beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Ülke içi güvenliğimiz açısından önemli bir yeniay. Güvenlik güçlerimizi ilgilendiren durumlar olasıdır. Bu süreçte geçici sığınmacılar, düzensiz göçle gelenler de konu olabilir. Sınırlarımız, sınırlarımızda olanlar, kurulmak istenen devletle ilgili durumlar konuşulabilir. Patlamalar, yangınlar, sulardan, sıvılardan, petro-kimya türevlerinden kaynaklı problemler yaşanabilir. Ay yalpalaması döneminin devam ettiği bu süreçte doğal afetler, deprem olasıdır. Konumunda otorite olanlarla ilgili gelişmeler bekleyebiliriz. Uluslararası ilişkilerde işbirliklerine yönlenilebilir. Bu durumun ekonomi politikalarına, bankalara, finans piyasalarına yansımaları dikkat çekebilir. Muhalefet kanadından partililer, yöneticiler, yazarlar, düşün insanları ve son dönemde yeniden tutuklanan komutanların davalarına yönelik gelişmeler yaşanabilir. Tarımla ilgili girişimlerin yanı sıra emlak, toprak satışları, madenler, doğal kaynaklarımızla ilgili gelişmeler gündem olabilir.

Yukarıda 7 Eylül günü Başak burcunda meydana gelecek yeniaya ait astrokartografik haritayı görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

2021 3. AY YALPALAMASI DÖNEMİ

Güneş ve Ay düğümlerinin kavuşum ve kare açı yaptığı dönemleri Ay yalpalaması dönemi olarak adlandırmaktayız. Güneş, 29 Ağustos günü Başak burcunun 06°09′ derecesinde Ay düğümleri ile t-kare dediğimiz zorlayıcı kalıbı oluşturacak.

Böyle dönemlerde istatistiksel olarak dünya genelinde kitlesel olayların, yangınların, kazaların, patlamaların, deprem, volkanik patlamalar, heyelanlar, göçükler,  mevsimsel hava şartlarında anomaliler  gibi doğal afetlerin, kazaların, sosyo-politik olayların, ayaklanmaların, gerilimin, savaşların sayısının ve şiddetinin arttığı bilinmektedir. Buna göre  18 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasını  bu anlamda gerilim arttırıcı Ay yalpalaması dönemi olarak düşünebiliriz.

Ay yalpalaması ile ilgili detaylar için yukarıda verdiğim yeni tarih aralığını dikkate alarak, aşağıda linki bulunan eski yazımdan bilgi anlamında  faydalanabilirsiniz.   

Azade Öksoy

22 AĞUSTOS KOVA BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

22 Ağustos günü saat 15:01 de Kova burcunun 2936 derecesinde bir dolunay meydana gelecek. Ev sahibi öngörülmez Kova burcu bilimle, entelektüellik ve sıra dışılıkla, devrimlerle, özgürlüklerle, isyanlarla alakalıdır. Bilimle, yeni buluşlarla,  mühendislikle, uzayla, havacılık ve uçaklarla, meteorolojiyle, elektrik-elektronikle, astronomiyle, astrolojiyle, radyolojiyle, psikoloji, psikiyatri, pedagoji, öğretmenlik, fotoğrafçılık ve iletişimle de ilişkilendirilir.  Dolayısıyla dolunay sürecinde saydığım özelliklerle birlikte, bu meslek gruplarına ilişkin gelişmeleri daha belirgin görebiliriz.

24 Temmuz günü Kova burcunun 01°26’ derecesinde yine bir dolunay gelmişti. Yaşayacak olduğumuz dolunay da bunu tamamlar niteliğinde olacak.

Bu yaz mevsimi içinde 4 tane dolunay yaşayacağız. Kova dolunayı 3.sü olacak ve bu yüzden ‘Mavi Ay’ ya da ‘Blue Moon’ diye adlandırılmakta. Konuyla ilgili bilgilenmek isteyenler yazının sonundaki linkten faydalanabilirler.

Dolunay sürecinde şartlar hareketliliği ve iletişimin  yoğunluğu dikkati çekmekte. Buna karşın güvensizlik, empati kurmaktan uzaklık ve somut sonuç elde etmekte zorlanma görülebilir.

Yükselende  bilgiyi, büyümeyi, inanç ve felsefe geliştirmeyi anlatan, fanatikleşebilen, dağılmaya müsait  Yay burcu bulunmakta. Yükselen derecesine ise Alwaid sabit yıldızının etkisini görmekteyiz. Alwaid, mal kaybı, şiddete, suça eğilim ve kazalarla ilişkilendirilir.

Dolunayın ışıklarından Ay, Gienah, Güneş ise Regulus kavuşumu yapmaktalar. Gienah, sanatta başarıyı, evcil hayvanlara düşkünlüğü, sağlıksız sevgileri, kültürlü bir doğayı fakat çabuk yükselip, düşmeyi  anlatır. Kraliyet yıldızlarından Regulus ise intikamdan uzak durmak koşuluyla gelen büyük gücü, başarıları işaret eder.

Kova burcunda dolunayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Kova dolunayında kardeşler, akrabalar, komşularla ilişkiler, eğitim, iletişim, ticaret, irili ufaklı yollar, seyahatler, hukuksal konular, yabancıları, yurtdışını ilgilendiren gelişmeler ana başlıklar olarak görülmekte.

Sabit burçların 26-30, değişken burçların 0-2, öncü burçların 12-16 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar bu dolunaydan öncelikli etkilenecekler. (Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova; Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

Atılan adımlardan alınan yaralar kişilerin değişik boyutlarda yükselmelerini geciktirir, engeller. Hele ki bunlardan da ders almayı öğrenememişsek! Beklenmedik  gelişen durumlar, verilmesi gereken mücadeleler, beraberinde birliktelik diye düşündüğünüz, uyum sanarak kendinizi adadığınız noktada zarfa değil mazrufa bakarak yapılan değerlendirmelerle birlikte özgür olma arzusunu hissettirebilir. Gelişen olaylar bir yandan  aydınlanma sağlayacak durumlara neden olurken, zorlukların farkındalığıyla şartları detaylı düşünmek , gerekiyorsa görüş alıp vermeyi önemseyin lütfen. Böylelikle detaylara inerek sosyal durumunuzu , gelişmenizi  etkileyen etik, hukuki, finansal konulara karşı daha ince ayar yapabilirsiniz. Bazılarınız için çok yönlü olarak başkaları tarafından yönlendirilmiş birisi yüzünden uğruna emek verdiğiniz elinizden kayıp gitmiş olabilir. Ve yaşananlarla birlikte yeniden ruhunuzu özgür kılabileceğiniz şekilde kendinizi birey olarak nasıl gösterebilirim sorusunun cevabını bulabilir, intikam duygusundan uzak durabildiğiniz taktirde kendiniz için gücün kapısını aralayabilirsiniz. Huzur, mutluluk, ne kadar zorlukları barındırsa da adalet ve mantık dengesinin kurulabilmesiyle gelecektir.

Yaşanacak dolunay, 24 Temmuz’da hayatınızı etkileyen konularla bağlantılı. Eğer ki o dönemde kazanımlarınızı etkileyen konularda birtakım işlere başlamış ve karşılığını göremediyseniz, yine o konular hareketlenmekte. Burada atılacak adımlar artık noktayı koyacak nitelikte diyebiliriz. Elbette sonuç herkesin haritasına göre farklı çalışacaktır. Fakat hak hukuk konularında karşı tarafla  geçmişe dayalı eşitsizliklere, hukuksuzluklara, şaibeli durumlara yönelik önemli yol alabilirsiniz.  Davalarla ilgili gelişmeler gündeme gelebilir.  Beklenmedik gelişmelere, ani hareketlenmelere açığız. Burada kazanımlarla ilgili konularda başkaları ya da sizin dışınızdaki faktörler de gidişatın yönünü etkileyebilir. Hedefinizde, işinizle ilgili işlerde avantaj elde edebilirsiniz. Evlenenlerin yanı sıra yürümeyen evliliklerle ilgili izlenecek prosedürü konuşulabilir. Çocuklar, onların eğitimleri, sağlıkları ve aşı ile ilgili durumlar belirsizlik yaratabilir. Dolunaydan 3 gün sonra daha net düşünüp, algılayabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Öncesi süreçte yanılgılara açık olduğunuzu unutmayın lütfen. Aynı şekilde yönsüzlük, ne yöne hareket edeceğini bilememe, muğlak adımlar da görülebilir ki ay sonu ve Eylül başı etkisini daha fazla hissedebilirsiniz.  Enerjinin de dağılıp, düşebileceği bu süreci dikkatli geçirmenizi öneririm. Fakat bu süreci elleriyle, kelimeleriyle, çizimleriyle, hayal güçleriyle yaratıcı işlere kullananlar  verimli değerlendirebilirler. Hesap kitap işlerinde, para konularında, alış verişlerde dikkatli olmakta fayda olabilir.

Kova dolunayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Boğa ve yükselen Boğalar için :   İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

İkizler ve yükselen İkizler :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Başak ve yükselen Başaklar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Terazi ve yükselen Teraziler için : Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Yay ve yükselen Yaylar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Kova ve yükselen Kovalar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Balık ve yükselen Balıklar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.     

Ülkemiz ve Kova dolunayı

22 Ağustos Kova dolunayında uluslar arası ilişkiler, ticaret, hukuk, eğitim, taşımacılık, iletişim, haberleşme, basın-yayın, dini kurumlar, sığınmacılar, turizm ve hukuksal konular ana  başlıklar olarak görülmekte.

Uluslararası konuların gündemde olacağı bu dolunay. Uzak ya da yakın ülkelerle ilişkiler öncelikli gündemimiz görünmekte ve dışarıdan etkilere de müsait. Güvenlik konuları önemli görünmekte. Sınırlarımız dışında ve  içinde birtakım provokasyonlarla birlikte kapalı kapılar ardında hazırlanmış planlarını devreye sokmak isteyenler olabilir. Sınırımız yakınında patlamalar, saldırılar yaşanabilir. İçeride de yangınlara, patlamalara, agresyonun yükselmesine, beklenmedik gelişmelere açık bir süreç. Orduyla ilgili durumlar söz konusu olabilir. Bu dolunay sürecinde ABD’nin elini yine üzerimizde hissedebiliriz. Sığınmacılar  gündemdeki yerini koruyabilir. Bu noktada Taliban haritasına baktığımızda 27 Eylül ile birlikte başlayan dönemde bizim de ülke sınırlarımız ve hükümeti ilgilendiren alanlar dikkati çekmekte. ABD, bize içimize soktuğu/ sokmaya çalıştığı taşeron ordusu  vasıtasıyla tehlikeli olabilir. Burada federe yapıya geçiş, sınırların değişimi, devletin aleyhine yönelik çalışabileceklerini , BOP a hizmet sürecini devam ettireceklerini öngörebiliriz.  25 Ekim ile birlikte oldukça dikkat çekici zamanları görebiliriz. Dolayısıyla dilerim olmaz ama istihbaratımızdan, ordumuza, polisimize, halkımıza hepimiz için dikkatli yürünmesi gereken bir dönemi işaret edebilir. Müttefik görünümlü devletlerle geri planda yapılan anlaşmalar, görüşmeler  gündem olabilir. Onların da yaptıkları gizli faaliyetler iyice görünür hale gelebilir. Deprem yaşanabilir. Üst yönetimlerle, konumunda otorite olanlarla ilgili gelişmeler beklenebilir. Yurt dışı davalarının etkileri  bu dolunaya da yansıyabilir. Çalışanlarla ilgili düzenlemeler gelebilir. Dolunay sürecinde alınacak kararları, atılacak adımları sonradan beklentilerin dışına çıkmaması açısından detayları bir kez daha fazla gözden geçirmekte fayda olabilir. İnternetle, ulaşımla, taşımacılıkla ilgili adımlar atılabilir. Basın-yayını ilgilendiren gelişmeleri gözlemleyebiliriz.

Yukarıda 22 Ağustos Kova dolunayına ait astrokartografik haritayı görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy