4 Nisan 2015 Terazi Burcunda Ay Tutulması

http://blog.milliyet.com.tr/4-nisan-2015-ay-tutulmasi/Blog/?BlogNo=494764

4 Nisan günü İstanbul saatine göre  14:05 de Ay tutulması meydana gelecek. Ay tutulmalarının özelliği, Güneş tutulmalarına göre daha bireysel etkili ve olay sonuçlandırıcı olmasıdır.  Tutulma gün içinde olduğundan ötürü, Dünya’nın geceyi yaşayan bölgelerinde izlenebilecek. Tetrad serisinin üçüncüsü olan bu tutulma, bir önceki yazımda sebeplerini anlattığım gibi ‘Kanlı Ay’ diye nitelendirilmekte.

Tutulma 14° 24′ Terazi burcunda gerçekleşecek ve 3. Ev konularına işaret etmekte . Öncü Koç-Terazi aksında ve Kuzey Ay Düğümü yönündeki bu tutulma bize adeta egoyu bertaraf ederek, karşımızdakinin de haklarını gözet ve ilişkilere, diplomasiye, nezakete  önem ver demekte.  Tutulmanın olacağı 3-9 aksı önümüzdeki dönemde eğitim, öğretim , medya-yayıncılık, iletişim, ulaşım, seyahat, kardeşler, akrabalar, komşular ve yabancılarla ilişkiler, ticaret , hukuksal , dini konuların gündemimizde olacağını belirtmekte.

Burada Ay Algorab ve Zeus ile kavuşumda . Algorab maalesef ki bize tilki gibi bir zekanın yanı sıra, tamahkarlığı, bencilliği, yalanı, agresifliği de anlatmakta. Buna Ay ve asteroid Zeus’u da katarsak birey ya da halkın bir konuya odaklanarak, heyecanlı, zaman zaman temponun yükseldiği günler yaşayabileceğini  öngörebiliriz.

Tutulma anında Aslan burcu yükselmekte. Yükselen derecesi Dheneb ve Kajam sabit yıldızınlarına paralel. Dheneb yönetme yeteneği , savaşta , dövüş sporlarında başarı, geniş fikirlilik verir. Kajam ise ateşli, güçlü bir karakteri ve hedef odaklılığı, azmi anlatır.  Yöneticisi Güneş, Güney Ay Düğümü ve Uranüs, Merkür kavuşumu ve ateşli Koç doğası ile yükselene destek vermekte. Güneş’in kavuşum yaptığı Alpheratz terfi, onur ve başkalarından iyilik görmeyi anlatır. Buraya yine bir başka sabit yıldız Nodus 11 ile birlikte Uranüs’ü de katarsak, sıra dışı sanatsallığın, naifliğin yanı sıra, aniden baskıya dönüşen bir zihin, isyankarlık , soygun ve kaza ile zehirlenme tehlikesini de söyleyebiliriz.  Pluto’nun buraya karesi işleri manipüle edici, güç savaşlarına döndürücü etkiye sahip  .

Tutulma, ülkemiz haritasının 4. evinde olmakta. Burası Dünya astrolojisinde topraklarımızı, madenlerimizi, doğal kaynaklarımızı, tarımı, muhalefet partisini anlatır.  Öyle ise 4 Nisan’da yaşayacağımız tutulma ile birlikte gündeme, yukarıda saydığımız konuların yanı sıra, bunlar da girmekte.

Uranyen prensipte baktığımızda Admetos’un ara hatlar ile birlikte, bütün tutulma aksına eşlik eden gezegenleri tetiklediğini görmekteyiz. Admetos’u süper Satürn olarak görüp, asteroidler Kasandra, Psyche, Panacea, Prosephina’yı da katarsak , insanların gördükleri , duydukları şeyler, inançları konusunda sınanacaklarını, bilinmeyen durumlar, ayrılıklar yüzünden gerilimli dönemler yaşanabileceğini öngörebiliriz. Olay karşısında derinleşerek, çözüm aramaya çalışmak, belki de bir takım protokoller mümkündür. Bu dönemde yapılacak ayrılıklarda  mal paylaşımı sorunları daha fazla olasıdır. Şirketlerde, ortaklıklarda küçülme, ayrılıklar görülebilir. Toplumca tanınan birinin vefatına, hatta suikasta tanık olabiliriz. Çünkü tutulma haritasına Mars, Zeus, Kronos, Güneş ile birlikte Satürn’ü tetiklemektedir.  Aile içi agresyon, kazalar, saldırılar dilerim olmaz. Mars/Uranüs ve Neptün, Mars/Pluto hattı da bütün dinamikleri yerinden oynatarak, zorlamakta. Adeta tutulma ruhuna uygun, olay açığa çıkartmak istercesine…

Tutulma sırasında transit Mars haritamızdaki diğer gezegenlerle yaptığı açılarla olayları tetikleyici, açığa çıkartıcı duruma geçmeye başlıyor. Dolayısıyla yukarıda belirttiğim konular Meclis, kamu gündemine taşımakta. Bu konulara orduyu, toprak güvenliğimizi, mahalli idareleri, kamu sağlığını,  çalışan kesimi de ekleyebiliriz.

Tutulma aksı ile 1.evdeki Pluto,  üstünde transit yapan Kronos ve 7.evdeki progres Merkür, üstünde transit yapan Pluto’nun oluşturduğu görünüm, hükümet ile muhalefet , halk, otorite ile harita sahibi arasında tansiyon yükselmesine sebep olabilir, dengeyi kurma konusunda zorlayabilir.  Aynı şekilde isyankar etkiye sahip Uranüs de bu tutulmada Chiron ile birlikte. Yıl içinde daha sonra  yapacağı retro ile 3. kere bu noktayı tetikleyerek, bizleri sürprizlerle karşı karşıya getirebilir.

Sonuç olarak; bu tutulma öncü aksta ve ateş elementi yoğunluktadır. Gezegenlerin birbirlerine göre konumlanmasını düşündüğümüzde çok rahat  etkiler taşımadığını söyleyebiliriz. Olayları daha açığa çıkartıcı, beklenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamızı sağlayıcı niteliktedir. Gündemimizde diplomasi, hakkı hukuk, ilişkiler olacaktır.  Ülkemize göre 4-10 ana aksında olması ayrıca önem taşımaktadır. Bireysel olarak ise tutulmadan herkes kendi haritası doğrultusunda etkilenecek, hissedecektir. Değişimin kaçınılmaz, engellenemez ve hatta gelişimimiz için gerekli olduğunu düşünerek, sağduyuyu, uzlaşıyı göz ardı etmememiz dileğiyle .

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s