5 NİSAN KOÇ BURCUNDA YENİAY

Genel anlamıyla yeniay

5 Nisan günü  saat 11:50 de  Koç burcunun 15°17′   derecesinde bir yeniay meydana gelecek. Yeniayın ev sahibi Koç burcu cesareti, öncülüğü, olayı başlatan olması, risk alabilmesi, girişimci yönüyle bilinir. Gölgesinde huzursuzluk, öfke, bencillik, kavgacılık, zorbalık vardır. Koç aynı zamanda ordu, askerler, polisler, cerrahlar, dişçiler, sporcular, makinistler, tamirciler, itfaiyeciler, kasaplar, marangozlar, metalle çalışanları, demir-çelik sektörü, savaş malzemeleri ile de ilgilidir.  Dolayısıyla dolunay sürecinde yukarıda saydığım Koç özellikleriyle birlikte, bu gruplara ait gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Fazlasıyla hareketli, hırslı, bencillik kokan, bildiğini okuyan, yerli yersiz risk alınan bir süreç. Aynı zamanda yanlış anlaşmalar, yönelimler, kırılganlıklar ile birlikte şartların değişkenliği, iletişim sorunları, objektif olmakta zorlanmalar, dağılmalar da dikkati çekmekte.

Yükselende Yengeç burcunu görmekteyiz. Bu burç ulusal, ailevi konuları önemseyen, hassas, değişken, tutucu ve korumacıdır. Gölgesinde önyargı, haddinden fazla anaçlık, kapris, kıskançlık ve ajite etme vardır. Yeniay sürecinde bu çerçevedeki tutumları pasif atak bir şekilde, normalinden daha heyecanlı ve aceleci tutumla etrafımıza yansıtabiliriz. Yükselen derecesinde Sirius sabit yıldızını görmekteyiz. Bu yıldız sıradan olanı parlatmak, ufacık bir şeyin büyümesi, ün, zenginlikle bağdaştırılır. Haritaları müsait olanlar, adımlarıyla önemli gelişmeler kaydedebilirler.

Koç yeniayında Güneş ve Ay’ın Alpheratz etkileşimi bulunmakta. Alpheratz  birlikte olduğunun doğasına hızla birlikte, yenilikleri katarken, tercih edilmeyi, başarıyı da beraberinde verebilir.

Koç burcunda yeniayın bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Koç yeniayında iş, statü  ve kariyerle ilgili konular, hedefler, anne ve onunla ilgili gelişmeler, çocukların günlük rutinleri, sağlığı ve iş ortamı, eşin, ortağın ailesi, kökleri, babası ana konu başlıkları olarak dikkati çekmekte.

Öncü burçların 13-17 derecelerinde gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Koç burcunda meydana gelecek yeniaydan öncelikli etkilenecektir.   ( Öncü burçlar : Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak)  Bu yeniay 6 Ocak günü Oğlak burcunda meydana gelen Güneş tutulmasını harekete geçirmekte. Haritalarınızda tutulma etkisi alan alanlarda önemli değişimlerle, dönüşümlerle ilgili sorumlulukların belirginleştiğini görebilirsiniz. Oğlak tutulması ile ilgili bilgilerinizi tazelemek, hayatlarınızın hangi alanlarına dokunduğunu hatırlamak için linkteki yazıdan faydalanabilirsiniz. 

https://azadeoksoy.com/2019/01/30/6-ocak-oglak-burcunda-gunes-tutulmasi/

Evlilik, ortaklık ya da içerisinde olunan bir başka ilişkide karmik diyebileceğimiz türde gelişmeler, ödeşmeler, bir dönemin tükenme zamanı! Bazıları için içinde bulundukları ilişkide denk olamama durumu söz konusu olabilir. Bazıları  para pul, hesap kitap işlerinden, anlaşmalardan, sözleşmelerden sıkıntı yaşıyor. Belki de aileden uzaklaşmalar, hayatın gerçeklerinden kopuşlar var. Tabii bunların getirisi de dengelenmeye, uyumlanmaya çalışırken kaybolmak, kayıplar yaşamak olabilir. İşte  sıkışıp kalınan, engellenilen, ayağında pranga var hissi uyandıran durumlarda dış faktörlerin de etkisiyle ivmeleniliyor. Sizler için önem teşkil edenlerle ilgili, gerek duygusal, gerek kimlik olarak hissedilen yükümlülüklerin baskısı altında, farklı bir evreye geçmek üzere yeni adımlar atılıyor. Yaz aylarında Satürn bu açıları yeniden zorlayarak, eksik dersleri hatırlatacak. Gidenler gidecek, kalanlar üzerinden yeni düzenin organizasyonu devam edecek. Bazıları bu noktada hayatlarında çok önemli değişimler yaşayacak. Ekim ayı ortasını takip eden süreçte de  Hayaller ve Gerçekler adlı oyunda farklı bir aydınlanma boyutuna geçilecek.   (Hera, Hephaistos, Persephone, Transpluto, Admetos, Avtx Vtx, Mars, Ay/Satürn, Güneş/Satürn, şans n., Asc Dsc, Ay, Güneş)

Sizi ve en yakınlarınızı ilgilendiren konularda önemli gelişmelere gebe bir yeniay. Kendinizi ideallerinizi gerçekleştirebilmek ve hayat yolunuzda önemli gelişmeler katabilmek adına ortaya koyabilirsiniz. Oldukça hızlı, yeni bir şeyler yapabilmek adına girişimci, mücadeleci olabilirsiniz. İşinizle, statünüzle ilgili bir hayalinizin, dileğiniz söz konusu olabilir. Çok sayıda işle uğraşmak zorunda kalabilir, nereye yetişeceğinize şaşırabilir, efor olarak yorulurken, düşüncelerinizde de dağılabilirsiniz. Merkür yeniay öncesi retrodan çıktı. Neptün’den de ayrılmaya başlıyor. Artık yanlış verilebilecek kararların, dalgınlıkların, unutkanlıkların, aldanmaların, aldatılmaların, karışıklıkların, kayıpların, hileli türden olabilecek işlerin, yalan haberlerin  sonuna geldik diyebiliriz. Bu konuda Nisan’ın ilk haftası sonrası kendimizi biraz daha rahat hissedebiliriz. Fakat yeniay öncesi bir süredir yazdığım gibi objektiflik, hesap kitap gerektiren işler için zorlayıcı ama sanat, yazım, hayır işleri vs için oldukça verimli bir süreç. Sezgiler, duygular yoğun. Gözyaşları normalinden daha fazla akabilir. Ticarette, verilen sözlerde, atılan imzalarda, bankacılıkta, tüm hesap gerektiren işlerde vs dikkatli olmaya devam ediyoruz. Bilgisayar programlarında yazılım hataları, veri kayıpları, yanlışlıkları bu dönem dikkati çekmeye hala devam ediyor. Bazıları bu süreçte idealleri, hedefleri doğrultusunda ufacık bir adımla bile arzuladığı  başarıyı kazanabilir. Retro döneminde eksiğini gediğini tamamladığınız projeleriniz adına da harekete geçebilirsiniz. Yurt dışı konulu işler, öğrenim, temelinizi güçlendirecek ve hayat felsefenize, vizyonunuza katkıda bulunacak işlere girişebilirsiniz. Gizli kapaklı durumlar bir sis perdesine bürünmüş gibi dursa da onlar da aydınlanacaktır. Ailevi konular daha önemli olabilir. Eşinizle, ortağınızla biten ya da en azından üzerinden yeniden geçilmesi gerekenler olabilir. Kredi, vergi, borç gibi konular, sorumluluklar zorlayabilir. Karşınızdakilerden çok kendinize güvenmenizi öneririm.

Koç yeniayında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

5 Nisan günü Koç burcunda meydana gelecek yeniayın yukarıdaki genel özellikler doğrultusunda, burçları hangi ana başlıklarda etkileyeceğine bakarsak;

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.

İkizler ve yükselen İkizler :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, hayat felsefesi

Başak ve yükselen Başaklar için :  Kredi, borç, vergi, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.

Terazi ve yükselen Teraziler için : Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yay ve yükselen Yaylar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, babanın parası, ek işler, orta uzunluktaki seyahatlerimiz

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar, eşin uzak akrabaları, yabancılarla, hukuksal konularla ilgili işleri, çocukların işten elde ettikleri kazançları, sosyal çevreleri, gruplar içindeki etkinlikleri

Balık ve yükselen Balıklar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar,  babanın işten gelen kazancı, çocukların işi, statüsü, hedefleri, eşin kredi, borç, vergi, miras durumları, ameliyatı.

Ülkemiz ve Koç burcunda yeniay

5 Nisan günü yaşanacak olan yeniayda iktidar, hükümet, otorite konumunda olanlar, liderler, üst düzey yöneticiler, ceo lar, tanınmış kişiler, kredimiz, mahkemeler, yönetim kurulu başkanları, skandallar, ordumuz ve polisimiz ana konu başlıklarımızı oluşturmakta. Şirketler de üst düzey yöneticileri, yönetimleri, itibarları, tanınırlıkları ile etki altındalar.

Üst bölümde de bahsettiğim gibi Koç burcunda gerçekleşecek olan yeniay, 6 Ocak’ta Oğlak burcunda meydana gelen Güneş tutulmasını etkisini açığa çıkartmak adına zorlamakta. Detaylı hatırlamak isteyenler bireysel haritalara etki bölümünde verdiğim linkten faydalanabilirler.

Yeniay aynı zamanda haritamızın Chiron’u ve ilerletilmiş Dsc si, Merkür ve Mars’ını da hareketlendirmekte. Böylelikle dış ilişkilerde, imzalı uluslararası  anlaşmalarda, davalarda,  savaş ve barışı yani açık düşmanlıkları ki bunu şirketler açısından ortaklarıyla ilgili olanlar, rekabet, açık düşmanlıklar şeklinde düşünebiliriz, bu çerçevede gelişmelerin belirginleşmesi, adımların atılması söz konusu olabilir. Bu adımlar geri planda, genelin şimdilik çok da duymayacağı şekilde olabilir. Şunu da eklemek gerekir ki uzunca bir süre Satürn, Pluto, Gad üçlüsünün yakın kombinasyonu bu alanda hareket edecek. Bu da bazı ilişkilerde aksayan yönlerin iyice ortaya çıkmasına sebep olabilir. Köklü düzenlemeleri ya da kopmaları getirebilecek, açık düşmanlıkları da beraberinde körükleyebilecek olmasının, kırılganlık arttırıcı katkısını göz ardı etmemeli. İlerleyen dönem yaptırımlara karşı tedbiri elden bırakmamakta fayda olabilir. Yılın ikinci yarısında yaşayacağımız tutulmalar, şartları daha belirginleştirebilir. İç işleri,  halk, refah düzeyi, ülke kaynakları, finans kurumlar, bankalar, para piyasaları, maliye ve hazinenin, faaliyetlerin, şirketlerin rekabet güçlerinin, karlılıkların masaya yatırılacağı bu süreç yeni düzenlemeleri, gelişmeleri beraberinde getirebilir.  Vergilerle ilgili çalışmalar yapılabilir. Meclisi, belediyeleri ilgilendiren bazı gelişmeler yaşanabilir. Çalışan kesime, sendikalara, sgk ya, sağlık sektörüne yönelik  yeni girişimler, düzenlemeler olasıdır. Bu dönem gizli düşmanlıklara, kontrol dışı gelişebilecek olaylara  karşı dikkat edilmesinde fayda olabilir. Mars’ın pozisyonu, yaptığı görünümler güvenlik konusunun altını çizerken, heyecan katsayısını yükseltici durumlara dikkat çekmekte. Komplo, suikast, saldırı, sabotaj gibi durumların olasılığına karşı tedbirli olunabilir. Gizli faaliyetlerin, perde arkası işlerin hız kazanabileceği bir süreç. Arge çalışmaları , sosyal sorumluluk projelerine, engelli arkadaşlarımıza, malüllerimize yönelik gelişmeleri duyabiliriz.

Koç yeniayı aynı zamanda Ay yalpalaması olarak tabir ettiğimiz süreci de içinde barındırmakta. Dünya ile birlikte bizi de etkilemekte. Konuyu hatırlamak isteyenler  linkten önceki gün paylaştığım yazımdan faydalanabilirler. 

https://azadeoksoy.com/2019/03/26/2019-yili-2-ay-yalpalamasi-donemi/

Yukarıda Koç burcunda yeniaya ait ülkemizin kartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, yeniay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s