16 TEMMUZ 2015 YENGEÇ BURCUNDA YENİAY

blog.milliyet.com.tr/16-temmuz-2015-yengec-burcunda-yeniay/Blog/?BlogNo=504697

16 Temmuz günü İstanbul’a göre saat 04:25 de 23°14´ Yengeç burcunda bir yeniay meydana geliyor. Öncü, dişil ve su grubundan olan Yengeç burcu içe dönük, gelenekleri önemseyen, kararsız, anaç ve korumacı, empatik , güven ihtiyacında ve kırılgan yapıdadır. Hayal dünyası oldukça zengindir. Olumsuz yönleri kıskançlık, başkasının yerine karar almak isteme, olayları kişiselleştirerek alınganlık göstererek, duygu sömürüsüne başvurma, objektif olmakta zorlanma ve kendini maskeleyebilmesidir. Yengeç burcu eve, aileye, gıda ve beslenmeye, vatana da vurgu yapar. Sağlık anlamında mide, göğüs, sindirim sistemi ve bunların hastalıkları ile ilgilidir.
Yeniay sırasında Ay ve Güneş Gomeisa , Pollux sabit yıldızları ile kavuşumda. Gomesia ağlayan birisini ifade etmektedir. Pollux ise zıtlıkların, zorlukların farkındalığıyla bir yandan çekilen acıları , diğer yandan koşulları iyileştirmeye çabalarını anlatır. Aynı zamanda Güneş, Ay ile kavuşumu ciddi kazaları, cinayeti, hastalığı, kafa ve yüz bölgesinde yaralanmaları, hırsızlık tehlikesini de ifade etmektedir. Öyle ise bu yeniay dikkatimizi bu konulara çekmekte.

16 Haziran yeniay.jpg


16 Temmuz günü gerçekleşecek olan bu yeniay sırasında yükselende de Yengeç burcunu görmekteyiz. Bu da bireysel, toplumsal ya da olay bazında başlangıçlarla, şekillendirmelerle, dışavurumla yeniayda yengeç doğasını daha da vurgulamakta.
Yeniay haritanın 1 ve 2. evlerini etkilemekte. 1.ev kendimizi, genel sağlığımızı, baş, yüz bölgesi ve bu bölge organlarını, başkaları üzerinde bıraktığımız etkiyi, bizimle çok yakın olan kişileri, başlangıçları ifade etmektedir. 2.ev ise maddi manevi kazanımlarımızı, alacaklarımızı, taşınabilir mallarımızı, bizi destekleyenleri , sağlık adına da boğaz ve boyun bölgesini göstermektedir. Aynı şekilde yeniay olası durumlarda bu konuları da işin içine katmakta.
2 Temmuz’da 09°55´ Oğlak burcunda yaşadığımız dolunayda yükselen derecesi 05°20’ Yengeç’ti. 16 Temmuz günü yaşayacağımız bu yeniayda da yükselen derecesi 05°20’ Yengeç. Aynı şekilde hem geçtiğimiz dolunayda, hem de yaşayacağımız bu yeniayda , Neptün MC kavuşumunu görmekteyiz. Yani geçtiğimiz dolunayda sonuç almak istediğimiz konular, kazanımlarımız, ideallerimiz, statümüz, doyumumuz adına takındığımız davranış modelimizde ısrarcıyız ve bu sefer işi bir adım daha ileri götürerek maddi ya da manevi olarak bir kazanım da elde etmek istemekteyiz. Aynı zamanda bu yeniayda 28° Akrep’te retro yapmakta olan Satürn, 20 Mart günü 29° Balık’ta olan Güneş tutulması derecesine destek vererek, haritalarımızda düştüğü konuma göre eksiklerimizi görmemizi ve tamamlama şansını yakalamamızı sağlamakta. Bunun yanı sıra 16 Temmuz yeniayın 14° deki Mars Merkür kavuşumu, 4 Nisan günü yaşanan Ay tutulmasının 16° Terazi derecesine sert etki yapmakta. Bir de buna Pluto ve Zeus’u da eklersek, ortaya zorlayıcı bir tablo çıkmakta. Bu noktada geri dönerek haritalarımızda 29° Balık ve 14° Terazi de olan Güneş ve Ay tutulmalarının hangi evlere düştüğünü, bu dereceler civarındaki gezegenlerimizi kontrol etmeliyiz. Şimdi, o dönemde hayatımızda aktif olan olaylarla ilgili inisiyatifi elimizde bulundurarak, karşımızdakilerden netlik ve adım atmasını talep edeceğimiz bir dönem. İlerleyen günlerde temeli sağlam olan işimiz, ilişkimiz devam edecek, kalanlar elenecektir.
Dolunayda kendimize sakladığımız ya da bizden saklanan düşünceler, sözler, anlaşmalar yeniay ile birlikte , beklemediğimiz bir anda ortaya çıkan daha daha sert söylemlerle, hamlelerle ‘ben artık ilerlemek, işi resmiyete (Kronos ASC) dökmek istiyorum’ tavrına bürünüyor. Bu noktada kırılganlıklarımız, korumacılığımız, değerlerimiz , güven arzumuz, sezgiselliğimiz de dikkat çekmekte. Kontrol etmekte zorlandığımız ve bu sebepten ötür yol alamadığımız, gecikmeler yaşadığımız (Admetos) , yerine oturtmakta zorlandığımız maddi ya da ilişkilerimizdeki şartlar adına en iyi şekilde kazanım elde etmek hedefindeyiz. Geçmiş hatalara, kayıplara (Hades) bir şans daha vererek, diplomasi ile hayallerime, arzularımıza erişmek istiyoruz . Fakat bu noktada gerçekleri doğru değerlendirememek yüzünden (Poseidon-Neptün) gereğinden fazla cömertik yapmamalıyız. Olaylara duygusal değil, mantıksal çözümlemeler yapmak, adımların kalıcılığını fazlası ile etkileyecektir. Ani evlilik durumları, sanatsal, iş adına toplum içinde, ani başarılar, kazanımlar söz konusu olabilir. ( Uranus,Cupido, Jüpiter Venüs) . Yine de ilişkiler, kazanımlar adına şartları gereğinden fazla zorlamak, karşımızdakilerle tahakküm kurarcasına iletişim yürütmek (Mars,Merkür karşıtlığı , kare Zeus) , hiç beklemediğimiz anda bizi zora sokabilir. Elimizden geldiğince mantıksal olmaya çalışalım.

16.07.2015 Yengec Yeniayi Uranyen.jpg

Haritaya Uranyen prensipte baktığımızda şunları söyleyebiliriz ;  her neyi hedeflediysek ona son derece tutkuyla bağlı olduğumuz gibi, aynı zamanda güvene de ihtiyaç duymaktayız ve reddedilme, kaybetme korkusunu içimizde taşımaktayız .  (Eros, Bacchus)  İşimizde, ilişkimizde yaşadığımız  dönüşümle gelen yapılandırmalarda ki aynı anda birden fazla konu ile ilgili de olabilir (Apollon),  oluşan beklenmedik durumları, krizleri (Pandora) elimizden geldiğince, nezaketle (Minerva) sürdürmeye çalışmalıyız. Bu noktada geçmişe vurgu yaparak, kontrol etmekte zorlandığımız, bilinmeyen durumlarla (Pershepone) yeniden  oluşabilecek  beklenmedik tersliklerin  endişesini, ön yargısını (Hopi)  taşımamız muhtemeldir.  Tamamlamak istediğimiz (Atropos)  durumla ilgili güç dengesindeki (Juno) adaletsizlik algısı  (Tisiphone) , duygusal travmalara da (Psyche) sebep vererek bizi tatminsizliğe, yön kaybına itebilir  (Neptün, Mars/Uranüs, Uranüs/Pluto)  .  Baştan ayağa statümüzle, durumumuzla (MC IC)  ilgili olarak büyük resmi görerek (Urania) strateji  (Pallas) belirlemeli ve bu şekilde çözüme  (Panacea)  ulaşma hedefinde olmalıyız. Böylelikle  hayat yolunda yapmamız gereken  söz konusu değişiklikte , büyüme (Demeter) adına değişime direnmeden (retro Siva  MC IC) , dağılmadan mantıksal çözümlerle ilerleyebiliriz.  

16.07.2015 Yengec Yeniayi Uclu.jpg

16 Temmuz yeniayı ülkemiz haritasının 1.evine düşmekte.  Burası dünya astrolojisine göre halkı, refahını ve genel olarak sağlığını anlatır.  Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğim gibi 20 Mart ve 4 Nisan tutulmalarının düştüğü evlerin konularına da bakarsak, hükümet kurma çalışmaları, ulusal ticaret, otorite konumundaki kişiler,  madenler, gayrimenkuller ,  tarım ve çiftçilerimiz, topraklarımız, ulusal prestijimiz ve güvenliğimizi  de bu konulara ekleyebiliriz.  Eğlence yerleri, sanat  galerileri, tiyatro, sinemaya, eğitime,  öğretime ait yine yeniden yapılandırmalar olasıdır. Ne yazık ki topraklarımızda , sınırlarımızda terör, ayaklanmalar, silahlı saldırılar devam edecektir. Bazı fanatik güçler daha fazla güç elde etmek adına , daha sert söylemlerde, eylemlerde bulunabilir. Halkın, kadınların üzerine daha fazla baskın davranış sergilemeleri olasıdır . Kazalar, mekanik aletler yüzünden sorunlar, yangınlar, patlamalar görülebilir (Mars,Merkür karşıt Pluto, prgr Merkür,  t-kare  sarc Pluto , tr Zeus ( bu nokta aynı zamanda 4 Nisan Ay tutulması Ay derecesi, karşıt Chiron Uranüs )  .  Zehirlenmeler, mide , bağırsak hastalıklarında artış olasıdır.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s