21 AĞUSTOS ASLAN BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

http://blog.milliyet.com.tr/21-agustos-aslan-burcunda-gunes-tutulmasi/Blog/?BlogNo=566891

Genel anlamıyla Güneş tutulması
21 Ağustos günü saat 21:30 da Aslan burcunun 28°52′ derecesinde tam Güneş tutulması yaşanacak. Tutulma sırasında Ay , Dünya’ya yakın konumda olacak ve Güneş’in tamamını örtecek. İzi, ABD’nin tam üzerinden geçecek olan bu tutulma, medyada ‘Büyük Amerikan Tutulması’ diye adlandırılmakta. En son böylesi bir tutulmayı 26 Şubat 1979 yılında yaşamışlardı. Yine ülkelerinin üzerinden geçecek olan bir sonraki tam tutulmayı da 8 Nisan 2024 de yaşayacaklar. Tutulmaların işaret ettiği anlamlar, her ülkenin kendi haritasının, o tutulma haritasıyla etkileşimine bağlı olarak değişir. Astrokartografik haritalarla da hatlara göre değerlendirmeler yapabiliriz ki majör hatları işaretlediğim haritayı sosyal medya hesaplarımda bulabilirsiniz. Aynı zamanda tutulmalar, izdüşümündeki yerleri de öncelikli ve diğer bölgelere göre daha kuvvetli etkiler. 11 Ağustos 1999 yılında , ülkemizin de üzerinden geçen Güneş tutulmasının ardından, 17 Ağustos depremini yaşamıştık dersem, eminim yaşı yeten herkes, Dünya’nın gözünün bir anda üzerimize nasıl çevrildiğini , bizim neler yaşadığımızı hatırlayacaktır.

21.08.2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması İzi 2.jpg

Tutulma 145 numaralı Saros grubuna ait. NASA’ya ait kaynakları incelediğimizde, serinin ilk tutulmasının 4 Ocak 1639’da olduğunu, sonuncusunun ise 17 Nisan 3009 yılında olacağını  görmekteyiz. Böylelikle 1370 yıldan ve 77 tane tutulmadan oluşan bir döngü de kapanmış olacak. 21 Ağustos’ta yaşanacak olan tutulma Avrupa’nın batı bölümü, kuzey doğu Asya, kuzey Amerika’nın tamamı, güney Amerika’nın kuzeyinde kalan büyük bir bölümü, Pasifik, Atlas Okyanusları ve kuzey kutup bölgesinden gözlemlenecek.

22 Ağustos 1998’de  yine Aslan burcunun 28°47′ derecesinde bir tutulma yaşadıydık. Sabit burçların (Boğa, Aslan, Akrep, Kova)  28° si ve yakınlarında gezegenleri olanlar, bundan etki almış olmalı. 145 numaralı seriye ait tutulmalara baktığımızda ise en yakın 2 tarih olarak 11 Ağustos 1999 ve 31 Temmuz 1981 yıllarına geri gitmekteyiz. Verdiğim dönemlere geri dönerek, hafızanızı tazelediğiniz zaman, yeni yaşanacak tutulmada aktif olacak noktalara ait ipuçlarını yakalamanız mümkün olabilir.  Sepherial, Aslan burcunun 3. dekanında olan tutulmaları ‘ şehirlerde baskılar, sıkıntılar, yağma ve kutsal yerlere yapılan saygısızlıklar’ ile özdeşleştirmiş. Aslan semboliği olarak bakınca da son dereceleri, kralların, kraliçelerin, başkanların, liderlerin, önemli kişilerin dönemlerini tamamlamaları şeklinde değerlendirebiliriz.

21.08.2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması.jpg

Yüksek tempolu, bol aksiyonlu, egonun, hırsın, risklerin, saldırganlığın, acımasızlığın hükümdarlığı altında güvensizliği hissederken, duygusal paylaşım ve iletişim, anlama , anlatma, anlaşma eksikliğini fazlasıyla hissedeceğimiz, uyum sağlamakta zorlanacağımız bir tutulma yaşayacağız.

21 Ağustos tutulmasına Aslan burcu ev sahipliği yapmakta. Bu burç sahnede olmayı, kendini ortaya koymayı, alkışlanmayı, onaylanmayı sever. Gölgesinde egosu, kibri, müsrifliği, gösterişi boldur. Tutulmayla sahneden düşenleri, sahneye çıkanları izliyor olacağız.

Yükselendeki Koç burcu bu dönemde dışavurumda, yukarıda bahsettiklerimi desteklercesine bağımsız, fevri, risk almaya yönelik, bencil yapıya destek vermekte. Buraya etki eden Algenib ve Alpheratz sabit yıldızları, hız, yeniliğe gidiş, özgürlüğe yelken açmanın yanında talihsizlik, şiddet, kibir, yanlış kararlar, iftraya uğramakla da ilişkilendirilir. Yükselen yöneticisi Mars’ın da Uranüs/Neptün orta noktasında olması da bizleri bunlara dikkat etmeye davet etmekte. Öfkeyle kalkan, zararla oturur!

Bu yılın son tutulmasında Ay ve Güneş,  Regulus ve Al Jabbah sabit yıldızlarıyla etkileşimde. Kraliyet yıldızlarından Regulus’u çoğu astroloji okurunun hatırlayacağını düşünüyorum. Bu sabit intikamdan uzak durmak kaydıyla gelen büyük başarıları, gücü, statüyü, ani yükselişleri işaret eder. Ancak kayıp, sıkıntı, tehlikeli durumlarla da ilintili olduğunu eklemeliyim. Dolayısıyla gerek ilişkilerimizde, gerek duygu ve düşüncelerimizi harmanlarken kıvamı tutturmak önem kazanmakta.

Güneş tutulmasının işaret ettiği konular

21.08.2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması Uranyen.jpg

Aslan burcunda gerçekleşecek olan bu tutulma, haritanın 6.evine düşmekte. Buna göre  günlük hayata ait işlerimiz, iş ortamımız, yanımızda çalışanlar, evcil hayvanlarımız, çocukların maddi manevi kazanımları, anneye ait davalar, yabancılarla ilişkileri, babanın kardeşlerini ilgilendiren durumlar, eşin, ortağın kayıpları, sıkıntıları, bağımlılıkları, hastane gibi kapalı yerlerle ilişkileri, başkalarından gizledikleri şeyler  ana konu başlıklarımızı oluşturacak.

Tutulmada, ailevi konular, bizi üstümüzdekilerin, devletle ilgili, bürokratik konuların da etkisiyle şans elde etmek adına girişimlerde bulunulmak istenilebilir. Burada konu her ne ise bir an önce  harekete geçilmek istense de derinlemesine düşünmeyi gerektiren durumlar söz konusu görünmekte. Konuşmalarda, görüşmelerde, iletişimde , yazılı sözlü her türlü beyanda önceden kestirilemeyen bazı durumlar ortaya çıkarak, durumu tepetaklak edebilir. Parçaları bir araya doğru getirmek zaman alabilir. Bu noktada bütünlüğü sağlamanın çok da kolay olduğunu söylemek zor olsa gerek. Sıklıkla geçmişe atıfta bulunulabilir. Toparlayayım derken, dağılmamak için, böylesi ateş elementi yoğunluklu bir haritada söylenilebilecek şey mücadelenin, riskin kıvamını, zamanını iyi ayarlamaktır. Mükemmelin yakına  giden yol uzun ve zorludur. (Kronos, ASC DSC, Şans, Güneş, Ay, Admete, Mars, Merkürr , Sphinx, Uranüs/Pluto, İsis, Admetos, Transpluto)

Günlük hayatın rutininde, iş ortamında yapılan işlerin üzerinden yeniden geçmeyi gerektirecek durumlar ortaya çıkabilir. İş arkadaşlarımızla, yanımızda çalışanlarla yol ayrılıkları yaşanabilir. Sağlıkla koşulları tutulma ile vurgulanmakta. Olası sorunları aza indirmek adına kontrolleri aksatmamak önemli olduğu gibi, tahlillerin, tetkiklerin vs. yeniden yapılması gerekebilir.  Eski yapılmışlar yeniden gündeme gelebilir. Karşılıklı ilişkilerde, ailede, sahip olunan statüde, işte, evliliklerde, ortaklıklarda çok sayıda beklenmedik gelişme yaşanabilir. Bireysel harita potansiyelleri doğrultusunda güç dengelerinin değiştiğini gözlemleyebiliriz. Sevgi alış verişi, parasal konular, gerilimin kaynaklarından görünmekte. Tutulma belirsizlikleri, sıkışıp kalan durumları hızlandırarak gündeme getirerek, sonuca götürecek. Yabancılarla, yurt dışı ile ilgili işler, uzun seyahatleri olanların  geri planda gizli masrafları artacak durmakta. Eski davalar yeniden açılabilir ya da bunlarla ilgili gelişmeler bekleyebiliriz.  Kiracı sorunları söz konusu olabileceği gibi, kontrat hazırlayanların ya da imzalayacakların dikkatli olmalarını öneririm. Bilinçaltınızda başkalarına verdiğiniz değeri sorgulayabilirsiniz. Böylece hayatınızın kalan döneminde sizinle beraber  olma  şanslarına da  bu doğrultuda yön verebilirsiniz. Tutulma çocukların kazanımlarına da etki etmekte. Eşten, ortaktan çok, kendilerine güvenerek hesap yapmalılar. Yüksek öğrenim, seminer, tanıtım gibi konularda güzel destekler bulabilirsiniz. Sanatsal, sportif girişimlerden, hobilerin geliştirilerek sunulmasından güzel  başarılar  elde edilebilir. Unutmayalım ki Güneş ve Ay’ın kraliyet yıldızı Regulus’la etkileşimi var. Başarı , güç elde edebilirsiniz. Fakat intikam, aşırılıklara sürükleyen duygu ve davranışlardan uzak durmak ve tabii ki bugüne kadar alınan yolda hak etmiş olmak kaydıyla. MC deki Facies gökyüzünün en şiddetli sabit yıldızı olarak anılır. Sağlık olarak göz, görme sorunlarınla bağdaştırılır. Aynı zamanda yüksek hırs, motivasyon kaynağı ve ne yazık ki acımasızlık, şiddete başvurmak ya da şiddet görmekle de ilişkilendirilir. Tuzağına düşenlere bu özelliklerini de yükleyecektir. Uranyen bakışla da Mars’ın da burayı harekete geçirmeye başladığını görmekteyiz. Kadersel diyebileceğimiz türde gelişmeleri işaret eden tutulmada dürtülesellikten, yıkıcılıktan  uzak, yapıcı ivmelenmenin önemi de vurgulanmakta.

Ülkemiz ve Aslan burcunda Güneş tutulması

21.08.2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması Üçlü.jpg

21 Ağustos’ta meydana gelecek olan tutulma, ülkemiz haritasının 3.evine düşmekte. Buna göre  komşu ülkelerle ilgili gelişmeler, eğitim sistemimiz ve eğitimcilerimiz, tüm ulaştırma ,  taşımacılık ve basın yayın sektörleri, internet dahil haberleşme ve iletişim sistemleri,  ticaretimiz, yer altı hatları, şebekeleri, metrolar ana konu başlıklarımızı oluşturacak. Tutulma ülke haritamızın KAD ve Apollon ‘u üzerinde , Jüpiter’ine (sarc)  karşı olmakta. Her ne kadar izi ülkemiz üzerinden geçmese de, zaman içinde önemi ortaya çıkacak olan çok sayıda değişikliği, gelişmeyi de beraberinde getirmekte. Bunlar  yukarıda bahsettiğim konuları ilgilendireceği gibi, her tür uluslararası durum ile, yabancılarla, göçmenlerle, hukukla, dini kurumlarla, turizmle de ilişkili görünmekte. Sonbahar ve sonrasında ise çalışan sınıf, hizmet ve sağlık sektörü, sendikalar, sigorta hizmetleri, tarım ve hayvancılık, gıda stoklarımız, ordumuz ve polisimiz ile ilgili konular üzerinde de etkisini hissetmeye başlayacağız.

Tutulma çok yüksek ateş enerjisine sahip ve aynı zamanda Uranüs’ten de destek bulmakta. Son derece tempolu, yoğun ve beklenmeyenlere açık bir dönemi işaret etmekte.

Ekonomik, ticari , bilimsel, sanatsal projelerle ilgili çok sayıda gelişmeler, girişimler söz konusu olabilir. Merkür retrosunu göz önünde bulundurduğumuzda daha önceden yapılmış anlaşmalara, geçmiş bağlantılara, girişimlere ait bilgi ve belgeler, gizli durumlar ortaya çıkabilir. Ya da bunların yeniden revize edilmesi  gereken durumlar oluşabilir. Elektrikte, ulaşımda, iletişimde, internette, metrolarda  çeşitli problemler yaşanabilir.

İllegal yapılanmaların burada bulunan üst düzeylerine operasyonlar olası olduğu gibi, yurtdışında bulunanları ile ilgili de gelişmeler yaşanabilir. Din ve buna bağlı yapılar tutulma gündeminde oldukça yer işgal edebilir.  Bir deprem ülkesiyiz ve bu tutulma da buna işaret etmekte.

Sınırlarımızda  olması muhtemel olaylar, komşularımızdaki gelişmeler karşısında alınacak tedbirler oldukça önemli görünmekte. Çünkü agresyon, savaş vs. ile de ilişkili olan transit Mars, uranyen bakışla 4. evimizdeki Mars ve Admetos’u dolaylı olarak, dipten dipten harekete geçirmekte. Aynı zamanda tutulma haritası, 2015 yılında Güneydoğu’da özerklik ilanı haritasını da çalıştırmakta. Bu da ilerleyen dönemde, oralardaki olayların bize taşınması, uyudu görünen terörün yeniden ortaya çıkması, provokasyonlar, tekrarlanabilecek özerklik girişimleri ya da benzeri türde durumların olasılığını ortaya çıkartmakta.  Yani güvenliğimizin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Firmaların arge çalışmalarında, sosyal sorumluluk projelerinde, duran varlıklarında ve çalışanlara yönelik  sıkıntılı durumlar mümkündür. Buna karşılık karlılık adına şirketlerin sahada çok daha mücadeleci, aktif olduğunu, sıra dışı organizasyonlara, sektörel birlikteliklere imza atıldığını, güç savaşlarını  gözlemleyeceğiz.

Tutulma her anlamda büyük kazanan ve kaybedenleri gözler önüne serecek. Unutmayalım ki bu tutulmada Güneş ve Ay ikilisine Regulus eşlik etmekte! Büyük oyuncular sahnede! Her dalda kazanan da, kaybeden de cüssesine göre bu noktada dikkat çekecek ! Riskin de  kararının şaşabileceğini düşündüğümüzde, dünya genelinde diplomatik krizleri bekleyebiliriz. Venüs/Vulcanus ve Ay/Satürn ‘ümüzü çalıştıran tutulma, olayların halk üzerinde baskılayıcı olabileceğini anlatmakta.

1993  haritasına göre Avrupa birliğine baktığımızda, tutulmanın 1.evlerine düşerken onları gerek finansal anlamda , gerek temellerinden oldukça zorladığını söyleyebiliriz.

İzi ABD üzerine düşen bu tutulma ve başkanları Trump! Büyük Amerikan tutulması diye adlandırılan bu olay, Trump’ın Mars’ının ve bir de bu durumun üzerine  tuz biber eken ilerletilmiş Vulcanus’unun üzerinde meydana gelmekte. Kendi normalinden çok daha agresif, ani çıkışlarla dünya sahnesinde gücünü test ederken izleyeceğiz.

21.08.2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması Kartografik Dünya 2222.jpg

Yukarıda 21 Ağustos Aslan burcunda Güneş tutulmasına ait olan Dünya astrokartografik,  aşağıda ise Türkiye  haritalarını  görmektesiniz. Haritalar üzerinde renkli oklar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

21.08.2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması Kartografik Türkiye.jpg

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s