7 AĞUSTOS KOVA BURCUNDA AY TUTULMASI

http://blog.milliyet.com.tr/7-agustos-kova-burcunda-ay-tutulmasi/Blog/?BlogNo=565963

Genel anlamıyla Ay tutulması

7 Ağustos günü saat 21:11 de Kova burcunun 15°25′ derecesinde parçalı Ay tutulması meydana gelecek. Parçalı tutulmalarda Ay’ın ışıklarının bir kısmı Dünya’nın gölge konisinden geçer. Tutulma 119 numaralı Saros  grubuna ait. NASA’ya ait kaynakları incelediğimizde, seriye ait ilk tutulmanın 14 Ekim 935 de meydana gelmiş olduğunu görmekteyiz. Son tutulma ise 25 Mart 2396 da olacak ve 82 lik bir seriyi tamamlayacak.  Tutulma, ülkemizin de içinde olduğu Avrupa’da, Asya’nın çoğunluğunda, Afrika’da, Avustralya’da, Güney Amerika’nın doğusunda, Pasifik, Atlas, Hint Okyanuslarında ve Antarktika’da gözlemlenebilecek.

8 Ağustos 1998’de yine Kova burcunun 15°21′ derecesinde bir tutulma yaşamıştık.  Sabit burçların (Boğa, Aslan, Akrep, Kova)  15° si ve yakınlarında gezegenleri olanlar etkilenmiş olmalılar.  119 numaralı Saros döngüsü olarak baktığımızda ise bizi en yakın 1981 (24°30′ Oğlak)   ve 1999 (04°57′ Kova) yıllarına geri götürmekte. Hafızanızı o dönem civarına odaklayarak, hayatınızda aktif olması olası durumlarla ilgili ipuçlarını yakalamanız mümkündür.  Eski astrologlar tarafından Kova burcunun ikinci dekanında meydana gelen tutulmalar ‘tüm dünyada toprağın tohumlarını tehdit eder’ şeklinde kayıtlara geçilmiş.

07.08.2017 Kova Burcunda Ay Tutulması İzi.jpg

Tutulma aksiyonlu, risk almaya açık, hırsın egoyla iç içe harmanlanacağı, iletişimin, etkileşimin hallice kullanılacağı bir döneme işaret etmekte. Beraberinde endişelerin hakim olacağını, kırılganlıkların yaşanabileceğini, güven aramanın öne çıkacağını söyleyebiliriz.  Şartların değişkenliği uyumlanma gerekliliğini doğurabilir. Onca eforu istediğimiz kıvamda uygulamaya koyamayabilir, doğru organize olamayabilir, dağılabiliriz.

7 Ağustos tutulmasına Kova burcunun ev sahipliği yapmakta olduğunu görmekteyiz. Bu burç arkadaşlıklarla, toplumsal ve bilimsel olanla, özgürlük ve devrimlerle, yeniliklerle, entelektüellikle ilişkilidir. Gölgesinde marjinallik, öngörülemezlik, soğukluk barındırır.

07.08.2017 Kova Burcunda Ay Tutulması.jpg

Tutulma ile birlikte bazı duygusal durumlar rahatsızlık yaratabilir, istismar yaşanabilir. Geçmişten süregelen ya da yeni bir sorunun ortayı karıştırması,  ani gelişen olaylara yol açabilir.  Olayların ardında yatan gerçekliği araştırıp, geçmiş sorunlara inerken,  anın içinde günah keçisi ilan edilmek de var. Adeta yaşam mücadelesindeki performans testindeyiz. Avcı mıyız, yoksa av mı? Yanılan, dağılan taraf olmamak, gözyaşı akıtmadan şansı yakalayabilmek için duruma iyice odaklanmak, mantığı ön planda tutmak, detaylarla bütünü doğru birleştirebilmek önemli  görünmekte  (Toro, Eris, Uranüs/Pluto, Nemesis, ASC DSC, Diana, Orpheus, Şans n., Vesta, Merkür, Neptün). Yükselendeki Balık burcu fedakarlıklarla, bütünleşmeyle ilgili olduğu kadar kendini kurban etmeye, yön kaybına da açıktır. Yükselen derecesindeki aldanmalarla da ilgili Neptün’ün yanı sıra bulunan Skat sabit yıldızı, iyi şans ve güvende olmayla ilişkilidir. Alçalan derecesinde, Merkür ile birlikte ise Zosma’yı görmekteyiz ki neredeyse çoğu astroloji okurunun bildiği gibi, kötüye kullanmalarla, kurban olmakla alakalıdır. Öyleyse geçmiş yanlışlardan ders alan,  konunun derinlerini irdeleyip, durumla ilgili doğru aydınlanan, mantıklı ele alabilen buradan çıkar.

7 Ağustos tutulması sırasında Ay’ın Alnair ve Sabık sabit yıldızlarıyla etkileşimini görmekteyiz ki bu ikisi çekingenlik, geri planda üretkenlik, ideallere adanmışlık, kıskançlıklar, gizli düşmanlıklar, yakınlardan gelebilecek sorunlarla özdeşleştirilir. Hem duygusal olarak, hem de kadın figürleri açısından dikkat çekmekte.  Güneş’in ise  Dubhe ve Aldebaran ilişkisi göze çarpmakta. Dubhe, pasif gücü, sorunların sakinlikle çözümünü, bulunduğu pozisyona dayanarak yapılan çıkışları anlatır. Kraliyet yıldızı Aldebaran ise dürüstlükle orantılı gelen başarıyı verir. Fakat tersi durumda iflas,yıkım, onur kaybı ve ölüm tehlikesine de işaret eder. Güneş’in haritadaki durumuna bakınca eril yönün çok da sakin kullanılamayacağını söyleyebiliriz. Burada erkekler de işin içine girmekte.

Ay tutulmasının işaret ettiği konular

07.08.2017 Kova Burcunda Ay Tutulması Uranyen.jpg

Aslan burcunda gerçekleşecek olan senenin ikinci Ay tutulması, haritanın  6-12  aksını çalıştırmakta.  Buna göre gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, başkalarından gizlediklerimiz, bilinçaltımız, bağımlılıklarımız ve arınma çalışmaları, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumlar, sağlık konuları, fedakarlıklar, günlük hayat rutinimiz, yanımızda çalışanlar, iş ortamımız, evcil hayvanlarımız ana konu başlıklarımızı oluşturmakta.

Kırılmalar sonucu sıkıntılı durumlar, ayrılıklar söz konusu olabilir. Bitti, geçti diyerek, durumu inkar etme yoluna gidilebilir. Burada bağımlılıklar da en üst seviyede ortaya çıkarken, duygusal olarak bunlara ait bilinç geliştirmeye çalışılabilir.  Bütün bunlar aynı zamanda ilişkilere de etkiyecek görünmekte. Durumun gidişatını anlamaya çalışırken, adeta boğulma  hissi yaşanabilir. Sonu bilinen işlere girmek, direnci de beraberinde düşürebilir. Yardımlaşmanın önemli hatırlanabilir. (Chiron, Proserpina, Bacchus, Metis, Güneş, Ay, Deucalion, Atropos, Panacea, Circe)    Sevgilinizle, çocuklarla geriye atılmış sorunlar dolunayla tetiklenebilir. Finansal ya da sağlık sorunları olabilir. Sorun olarak etkilerini hissedebilirsiniz. Anne, kadınlarla ilgili sıkıntı yaratıcı, kontrol dışı olaylar da devreye girebilir. Dolunay aileyle ilgili kontrol dışı durumlara vurgu yapıyor. Hukuksal durumlar söz konusu olabilir. Hisseli mal, mülk, miras, kredi, borç konularını çözebilirsiniz. Karşılıklı yanılmamak adına yukarıda da bahsettiğim gibi eski hataları tamir ederek, mantığı kullanarak yol almakta fayda var. Problemli yürüyen evliliklerin bazıları yeniden denemeyi düşünse de ilerleyen dönemde boşanmalar da gündemde olacak görünmekte. Statü, iş değişiklikleri beraberinde çevresel değişimi de getirebilir. Dürtüsellikten , öfkeden uzak durulması gereken bir dönemden geçmeye devam etmekteyiz. Jüpiter, Zeus ve Pluto’nun tam karesi güçlü çıkışları işaret etmekte. Haritadan bağlı değişen, olumlu ya da olumsuz  radikal değişimin ayak esleri olarak görebiliriz. Büyük çıkış ya da büyük çöküş. Yüksek oynamayı, çözülmekte zorlanılan durumları değiştirmek adına risk almayı gösteren bir durum. Somut sonuç  zamana yayılabilir. Merkür’ün Neptün etkileşimine bakınca yanılgı, kafa karışıklığı yaratıcı etkisini önemsemeliyiz. Karşınızdaki insanlar size ardında çok iyi niyet taşımayan şeyleri şans gibi sunabilir ki bunlar resmi işler de olabilir. Böylesi bir durumu detaylandırarak, çok boyutlu düşünmek zarardan koruyacaktır. Merkür, kendi yerinde şans noktasıyla birlikte oldukça kuvvetli gibi dursa da yavaş ve tutulmanın hemen ardından 5 gün sonra retroya geçecek. Eylül’ün 6 sına kadar da retro. Dolayısıyla önemli bir karar almanız, imza atmanız,  gerekiyorsa, yollarda, seyahatlerinizde, iletişimde, elektrikli, elektronik aletlerin alımında bu durumu değerlendirebilirsiniz. Eğer mümkünse retro bitimini bekleyebilirsiniz. Tutulma sağlıkla ilgili gelişmeleri de beraberinde getirmekte. Kalp damar hastalıklarına dikkat etmekte fayda var. Yaralanmalara, kazalara, yanıklara, sulardan, denizden kaynaklı sorunlara dikkatli olalım.  Alkol, madde bağımlılığı olanlar için riskli bir süreç. İş ortamımızda, günlük hayatımızda tempo yükselebilir. Mücadele etmemizi gerektiren durumlarla karşılaşabiliriz. Ama Jüpiter’in desteği bizi biraz  olsun rahatlatmakta. Çocukların bu dönemde masrafları da artabilir.  Bulundukları pozisyondan aldıkları güçle size karşı duranlar olabilir.

Sosyal medya hesaplarımı takip edenler zaman zaman Ay yalpalaması notları paylaştığımı bilirler.  Güneş ve Ay düğümlerinin kavuşum ve kare açı yaptığı dönemleri Ay yalpalaması dönemi olarak adlandırmaktayız. Güneş, KAD a kavuşuma gitmekte. Böyle dönemler, istatistiksel olarak dünya genelinde kitlesel olayların, doğal afetlerin, kazaların, sosyo-politik olayların, ayaklanmaların, gerilimin, savaşların sayısının ve şiddetinin arttığı bilinmektedir. Buna göre 28 Temmuz 2017 –  27 Ağustos 2017   tarihleri arasını  bu anlamda gerilimi arttırıcı Ay yalpalaması dönemi olarak düşünebiliriz. Konuyla ilgili detaylar için, bu verdiğim tarihler geçerli olmak üzere, linkini verdiğim eski paylaşımımdan faydalanabilirsiniz.

Posted by Azade Öksoy on Sunday, March 15, 2015

Ülkemiz ve Kova burcunda Ay tutulması

07.08.2017 Kova Burcunda Ay Tutulması Üçlü.jpg

7 Ağustos’ta meydana gelecek olan tutulma, ülkemiz haritasının 2-8 hattını çalıştırmakta. Buna göre yabancı ülkelerle finansal ilişkilerimiz, vergi, sigorta, faiz, kredi konuları, ülkenin borçları, ekonomimiz, halkın ekonomik durumu, bankalar, finans kurumları, ticaretimiz, ulusal kaynaklarımız, para piyasaları, güvenliğimiz, organize suçlar, ölüm ve onunla ilgili tüm prosedürler ana konu başlıklarımızı oluşturacak. Yetkinliği daha  sergileyebilmek, olanın üstüne koyabilmek adına maskülen yönlerini çok daha öne çıkartan, baskın, daha girişimci, mücadeleci, bulunduğu konumun gücünü kullanan otorite, lider, yönetici, ceo larla karşılaşabiliriz. Hazineye, maliyeye, para piyasalarına, şirketlerde karlılığı arttırmak adına bir takım girişimler olasıdır. Fakat makul boyuttan, aşırılığa geçildiği taktirde, kuralına göre oynandığında büyük başarıları veren Aldebaran etkisini dikkate aldığımızda da dürüstlükten şaşıldığında,  ilerleyen dönem istenilen sonucu vermeyebilir. Güneş/antivertex ve Cupido, Neptün talihsizlikleri, gerek finansal, gerek statü, değer kaybını  getirebilir. Şirketlerde gayrimenkul yatırımlarında satışlar, çalışan sayısında azalmaya gidilebilir.  Kalkınma planlarına yönelik girişimler, yabancı devletlerle yapılan anlaşmalar halkın üzerine maddi manevi yük bindirebilir, yeni vergiler gelebilir. Kredi, borç, faiz ödemelerine yönelik yenilikler, yeniden yapılanmalar gelebilir. Ticaretimiz,  borçlarımızla bağlantılı olarak para piyasaları dalgalanmaları dalgalı seyir izleyebilir. Büyük hisse alım satımları, ortaklık yapılarında radikal değişimler olasıdır. Çalışan kesim, sendikalar, sigorta ve sağlık hizmetlerine yönelik değişimler yine devam etmekte. Eğitime, diplomasiye, diplomatlara gelen radikal değişimlere de!  Ordu, polis, mit gibi ulusal güvenliği ilgilendiren kurumlar ve bunların yöneticilerini ilgilendiren durumlar gündem oluşturabilir.  Tutulma aynı zamanda ülkemizin 15° Kova’da olan gizli düşmanlıklar noktasını da etkilemekte. İlerleyen dönemde bu noktanın sert transit alması, güvenlik adına dikkat edilmesi gereken durumları doğurabilir. Tanınmış birinin vefat haberini alabiliriz. Deprem olasıdır.

07.08.2017 Kova Burcunda Ay Tutulması Kartografik Türkiye.jpg

Yukarıda 7 Ağustos Kova Ay tutulmasına ait ülkemizin, aşağıda ise dünyanın kartografik haritalarını görmektesiniz. Haritalar üzerinde renkli oklar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

07.08.2017 Kova Burcunda Ay Tutulması Kartografik Dünya 1.jpg

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s