28 EYLÜL 2015 KOÇ BURCUNDA AY TUTULMASI

http://blog.milliyet.com.tr/28-eylul-2015-koc-burcunda-ay-tutulmasi/Blog/?BlogNo=510057

28 Eylül günü İstanbul’a göre saat 05:50 de Koç burcunun 04°40´ derecesinde yılın son Ay tutulması gerçekleşecek. Kanlı ay diye nitelendirilen ve tetrad (arka arkaya dört ‘’tam Ay tutulması’’ ) serinin sonuncusu olan bu tam Ay tutulması Pasifik Okyanusu’nun doğusundan, Amerika kıtasından, Avrupa, Afrika ve Batı Asya’dan gözlemlenecek . Tamamı 3 saat 20 dakika sürecek olan tutulmanın, 1 saat 12 dakikalık kısmı tam tutulma olarak, kuzey Amerika’nın doğusu, güney Amerika’nın tamamı, Atlas ve Pasifik Okyanusları ve kuzey batı Afrika ile batı Avrupa üzerinde gözlemlenebilecek . Bu sırada Ay, güney Ay düğümü yönünde sadece 3° gibi oldukça yakın bir orbla konumlanırken, perigee denilen Dünya’ya en yakın konumuna ulaşacak ki her ikisi de tutulma etkisini arttıracak faktörlerdir. Kanlı Ay tanımının anlamını merak edenler daha önce yazmış olduğum ve linkini verdiğim yazıya göz gezdirebilirler.
https://www.facebook.com/notes/azade-%C3%B6ksoy/kanli-ay/10152639027131277

28.09.2015 Ay Tutulmasi izi.jpg


Her Ay tutulmasında olduğu gibi 28 Eylül’de meydana gelecek bu tutulma da bir dolunay evresidir. Fakat düğümlerle belli aralıkta kavuşum içinde olması nedeniyle etkisi daha belirgindir. Hep olduğu gibi bu evrede gerek kendi içimizde, gerekse ilişkilerde dengeyi tutturmaya çabasıyla, çatışmaların, kararsızlıklar arasından farkındalık geliştirmeye çalışarak, yön bulma, sonuca adım atma amacını taşırız.
Tutulma burcu Koç bize bağımsızlık, cesaret, hayatta kalabilme dürtülerinin desteklediği harekete geçmeyi, mücadele etme gücünü ifade eder. Koç geçmişe dönük değil, içinde bulunduğu anı gözeterek adım atma eğilimindedir. Girişimciliği, başlangıçları, spontanlığı da belirten Koç’un bencil, aşırı risk almaya meyilli, maymun iştahlı, zorba, fanatik, sabırsız ve benmerkezciliğe varan gölge yönlerini de unutmayalım. Koç burcu aynı zamanda kafa, yüz bölgesini ve bu bölge ile ilgili hastalıkları, felçleri, kazaları, yaralanmaları, salgın hastalıkları, askerleri, polisleri ve bunların komutanlarını, amirlerini, muhalefeti, sporcuları, cerrahları, doktorları, dişçileri, mühendisleri, inşaat, demir-çelik, silah sektörünü, itfaiyecileri ve bunlara alt açılımları ilgilendirmektedir.
Tutulma sırasında Ay Deneb Kaitos, Zavijava Güneş ise Zaniah sabit yıldızları ile kavuşumda. Deneb Kaitos öncülük eden, enerjik, dik başlı, yıkıcı, adeta çatışmalardan beslenen bir kişiliğe, olaya işaret eder. Zavijava güçlü bir karakteri, detaylara hakim, iyi bir çalışanı, idareciyi gösterdiği gibi, kötü yerleşimde yıkıcı, kışkırtıcı, diktatöryel davranışları da belirtmektedir. Zaniah cana yakınlık, nezaket, eğitim ve çalışma ile ilgili kazanımlar, zevk, sosyal başarı göstermektedir. Dolayısıyla bu sabit yıldızlar, kendi doğalarıyla tutulmaya katkı yapmaktalar.

28.09.2015 Ay Tutulmasi.jpg

13 Eylül 2015 günü gerçekleşen Güneş tutulmasının yöneticisi olan Başak burcunu, burada tutulmanın yükseleninde görmekteyiz ki tam da 20°37’ ile Güneş tutulmasını partil olarak tetiklemekte. Mükemmeliyetçi  Başak titiz, sorumlulukla, dürüstlükle, sabırla, sükunetle hareket eden, analitik zeka ile düşünen, yargılayan yapısında aşırıya kaçtığında hiçbir şeyi beğenmeyen, detaylarla boğulmaktan bütünü göremeyen, iğneleyici, huzursuz olabilmektedir. Bu özellikler 28 Eylül 2015 Ay tutulmasında olayları algılamamız ve dışavurumumuz, kendimizi ifademizde etkileyici olacak.  18 Eylül’deki Güneş tutulmasında ışıklara eşlik eden Denebola, bu tutulmada yükselenle kavuşumda. Doğası gereği davranışlara zıtlıkları, gerilimleri, uzlaşılması zor durumları, aile içi kavgaları, küslük ve ayrılıkları yansıtabilir. Kaldı ki GAD kavuşumlu Kerb de terk edilmeye, duygusal anlamda yıkımlara işaret etmekte. Bunun yanı sıra tutulma yöneticisi Mars da Regulus kavuşumu ile 12.evden sahneye çıkmak üzere zamanını beklemekte. Kraliyet yıldızlarından biri olan Regulus, kişiye büyük başarılar verir. Yeter ki intikam alma peşine düşmesin.

Tutulmanın yükselen yöneticisi Merkür, aynı zamanda 10.evinde yöneticisi olarak, 8 Ekim’de sonlandıracağı retro hareketini yapmakta. Genel anlamıyla Merkür iletişimi, mantaliteyi, analitikliği, zekayı, eğitimi, belgeleri,  kısa yolları, ticareti, elektrikli aletleri, eğitimcileri, yazarları, gazetecileri, sosyal medya da dahil tüm iletişim kanallarını, iletişimcileri, spekülatif bilgileri,  kardeşler ve yakın akrabaları, gençleri, ulaşımı , arabaları,  hırsızları  anlatmaktadır. Merkür’ü retro olmayanlar için, haritadaki durumuna göre bu dönemlerde daha problematik çalışabilir. Dolayısıyla retro sürecinde yukarıda saydığım konularda dikkatli olmakta fayda vardır. Daha geçmişe dönerek, içsel düşünebilir, eski olayları hatırlayabilir, ilgilenmek durumunda kalabiliriz. İş de dahil olmak üzere yeni kararlar almak , başlangıçlar yapmak, imzalar atmak yerine, bunu bir hazırlık, olanı gözden geçirme ya da eksik tamamlama dönemi olarak değerlendirerek, yolumuza devam etmeyi,  haritalarında Merkür’ü retro olmayanlarımız için öneririm.

Güneş kavuşumlu Merkür retronun yanı sıra, Zeus’un da katkısıyla Uranüs ve kare yaptığı Pluto’yu zorlayıcı T-kare dediğimiz zorlayıcı açı kalıbına çevirmekte . Neptün’le de zaten uyumsuz açısını sürdürmekte.  Güneş’in yöneticisi Venüs de Uranüs’e desteğiyle bu açı kalıbını çalıştırmakta. Tutulma yöneticisi Mars ise 7. ve 4.evlerinde yöneticisi olan Jüpiter’le birlikte 12. evde bulunmakta. Aynı zamanda artık Yay’da yol almakta olan ve ışıklara, düğümlere destek veren  Satürn’le birbirlerini zorlarken, 7.evin diğer yöneticisi Neptün’ü de karşısına almış durumda . Bunun yanı sıra Jüpiter, Pluto ve Uranüs ile  uyumlu açılar yapmakta. İlişkiler, kökler  adına durumlara destek vermekte.  Hemen şunu da ekleyeyim ki günlük hayatta 12.ev kontrol etmekte zorlandığımız durumları, bilinçaltını, gizli düşmanlıkları, kıskançlıkları, dedikoduları, inzivaya çekilmeyi, kapalı yerleri, hastaneleri, hapishaneleri, mahkumları, gizli ilişkileri, sırları, hastalıkları belirtmektedir.

28 Eylül 2015 günü oluşacak olan bu tam Ay tutulması haritanın 7.evini etkilemekte. Buna göre evlilikler, ortaklıklar, anlaşmalar, açık düşmanlıklar, hırsızlıklar, yarışmalar, davalar, kaçaklar, suç işlemiş kişiler, savaş ve barış ile ilgili durumlar, uluslararası anlaşmalar ve davalar, sosyal olaylar, eş, kendimizin ya da eşimizin sağlığı, çocuklarımızın eğitim ile ilgili durumları, büyükanne ya da büyükbabalar bu tutulmanın ana konularıdır.  Sağlık olarak bel, kalça, karın bölgesi, rahim ve üreme organları ile ilgilidir. 12 Kasım’da artık Başak–Balık aksında yol almaya başlayacak olan Ay düğümleri, bu tutulma ile hayatımızda ilişkilerimiz ve haritalarımızda turuna devam etmekte olduğu evin belirttikleri konular adına bitişlere, dolayısıyla ardından gelen  başlangıçlara sebep olacak.  Tabii bu her haritanın kendi potansiyeli doğrultusunda . Güney Ay düğümü yönünde olan bu tutulma, Güneş tutulmasına göre daha sert etkileri içinde barındırmakta. İlişkiler adına baktığımızda, yürümeyeni gönderme eğiliminde olacağız. Eski kırıklıklarımız içimizde büyüyecek. Elimizden geldiğince nezaketli davranmaya çalışsak da geçmişe vurgu yapıldığında sözlerin, davranışların kopartıcı etkisini deneyimleyebiliriz. İş dahil, toplumsal statümüzü, ortaklıkları, eşi ilgilendiren her türlü ilişkide son derece dikkatli olunması gereken bir dönemdeyiz. Bir yandan destek açıyı alırken, aynı zamanda kafa karıştırıcı, belirsizlik içeren durumlar da söz konusu. Eşin, ortağın parasından , sağlığından  , kendi ya da büyükanne, büyükbabamızın sağlığından kaynaklı, çocuklarımızın eğitimi ile ilgili ekstra harcamalarla, zorlayıcı durumlarla karşılaşabiliriz. Etrafımızda aniden biten evlilikleri ya da evlenmekten vazgeçen insanları duyabiliriz. Zehirlenmelere, alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olalım. Aile içi  şiddete karşı dikkatli olalım. Umarım kısa zamanda  kanunlarımızda şiddet, taciz, tecavüz türü suçlara en ağır cezaların verilmesi kabul edilir.   Epeyce bir süredir kilitlenen işlerimiz artık hızlanmaya başlayacak. Ama tutulmanın genellikle olumsuz etkilerini hatırlatıp, mümkün olduğunca dikkatli adım atmanız, konuyu çok boyutlu değerlendirmeniz gerektiğini eklemeden geçemeyeceğim.

Merkür 16 Ekim’de Ay tutulmasının derecesini Güneş yönünde tetikleyecek .  28 Ekim’de Mars,  30 Ekim’de de Venüs,  hem 28 Eylül Ay tutulmasının yükselen derecesini, hem de 13 Eylül Güneş tutulması derecesini tetikleyecek. Ardından 13 Kasım’da Venüs, 20 Kasım’da da Mars, 28 Eylül Ay tutulmasının derecesini Güneş yönünde harekete geçirecek. Tutulmaların haritalarımızda konumlanmasına ve etki durumuna göre, bu tarihler ve civarı hayatlarımızda rutinin dışına çıkacak etkiler yaratabilir.

28.09.2015 Ay Tutulmasi Uranyen.jpg

28 Eylül 2015 Ay tutulması haritasının ana aksına uranyen prensipte bakalım. Koç noktasına kavuşum yapan Ay düğümleri ve ışıklar bu tutulmanın önemini bize bir kere daha göstermekte. Öncü burçlardaki bu tutulma var olan şartların değişeceğini gösterir nitelikte.

Odak noktamızda dengeyi tutturmaya, artık yol almaya, şartları iyileştirmeye,  değiştirmeye çalıştığımız tutkuyla bağlı olduğumuz, yaşama sevincimizi de (Eros)  veren ilişkiler var. Her seferinde adaletli bir şekilde, hakkıyla dengeyi kuramamaktan (Juno)  ötürü sil baştan yapmaktan, adeta ölmekten beter olduk (Sisyphus) .  Başarmak  ve bu sayede kendimizi daha iyileştirmek için  (Vesta) spontan, fevri davranışlardan uzaklaşarak, daha dikkatli, hassas adım atmak durumunda olduğumuzu biliyoruz.  Bu yolda da artık başkalarının öğütlerini dinlemekten çok, kendi bildiğimiz gibi ilerlemeyi tercih ediyoruz (Kasandra) . Sorunumuzu çözmek (Panacea)  için uğraştığımız konu ile ilgili olarak geçmişte yaptığımız hatalardan uzaklaşarak, sorumluluk bilinciyle  yol aldığımız taktirde ilerlememizin mümkün oluğunu göreceğiz  (Hades)  .

Bu tutulma ile şunu görmekteyiz ki karşımızda geçmişten gelen derinliği, güçlü bağları anlatan ve örselenmiş belki finansal, politik, sevgi, hukuksal ya da sanat anlamına bir ilişki, ortaklık, durum söz konusu. Bu noktada mutlak güç arzusu, intikam duygusundan uzaklaşarak (Güneş/Pluto=Venüs),   adaletsizlik algısını (Tisiphone) yok ederek, yolumuzu belirleyip, seçimimizi yapalım (Lilith). Ya sevelim ya terk edelim! Ya uzlaşalım ya yolumuzu ayıralım! Artık yol ayrımına geldik (Atropos). Kaldı ki bunu biz yapmazsak, zaten süreç içinde şartlar kadersel olarak bunu sağlayacak. Geri dönüp baktığımızda hepimiz yutkunup, nasıl bir yol yürümüşüm diyeceğiz!

28.09.2015 Ay Tutulmasi Kartografik.jpg

Yukarıdaki 28 Eylül 2015 Ay tutulması saatine göre çıkartılmış olan kartografik haritaya göre , kırmızı okla işaretli düşey hatların çevresinde bulunan yerler, tutulmadan daha belirgin olarak etkilenecek bölgelerdir (Celestial west mundane).  Mars hattı tutulma sırasında İstanbul’a oldukça yakın Silivri civarından geçmekte. Mars güvenlik güçlerinin, provokatörlerin, terörizmin, patlamaların, eylemlerin, kazaların, yaralanmaların, şiddetin, salgın hastalıkların da göstergesidir.  Haritayı büyüterek orta noktalarla baktığımızda ise İstanbul’un da tam üstünden geçen  Uranüs/Pluto=MC tetiklediğini görmekteyiz. Pluto yerin altını, örgütleri, organize suçları, madencileri, madenleri, volkanları, salgın hastalıkları anlatır. Buna karşılık Uranüs ise grevleri, ayaklanmaları, krizleri, patlamaları, depremleri, havacılığı belirtir. Bu hatları ve çevresini takip etmeyi, olası durumlar konusunda çok dikkatli  olunmasını öneririm.

28.09.2015 Ay Tutulmasi Uclu.jpg

Ülkemiz haritasına göre tutulma 10.eve düşmekte. Buna göre ulusal prestijimiz, devleti, hükümeti ya da kurumları yöneten üst düzey kişiler, yargıçlar, hakimler, ünlü kişiler, ulusal ticaretimiz ve durumu, iktidar partisi, skandallar ve bunların açılımları bu tutulmada konu başlıklarımızı belirlemekte. Aynı zamanda toprak bütünlüğümüz, doğal kaynaklarımız, inşaatlar, muhalefet, tarım ve çiftçileri de buna ekleyebiliriz.  Ay, haritamızdaki Admetos , Hades ve Mars ile birlikte zorlayıcı açı oluştururken, gerek içeride , gerek sınırlarımızdaki terörün devam edeceğine işaret etmekte. Kartografik haritada da belirttiğim gibi patlamalar, yangınlar, grevler, ayaklanmalar, maden kazası, deprem olasılığımız bulunmaktadır. Metro ve Marmaray gibi yer altı ulaşımda sorunlar olabilir. Finansal anlamda piyasada daha da daralmaları, işsizlik oranlarının büyümesini bekleyebiliriz. Uyuşturucu ve uyuşturucu kaçakçıları ile ilgili konular gündemimize oturabilir. Politikacıların söylemleri kırılmaları derinleştirebilir. Eski  belge, bilgiler, anlaşmalar bu dönemde ortaya çıkabilir. İlerleyen dönemde çalışma hayatını, koşullarını ve çalışan kesimi, sağlık hizmetlerini, çalışanlarını , sendikaları, orduyu, polisi ilgilendiren bir dizi yeni yapılanmalara şahit olacağız.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s