SÜPER AY YANİ SUPERMOON NEDİR ?

Uydumuz Ay, Dünya etrafında eliptik bir yörünge izler. Dolayısıyla Dünya’ya mesafesi değişkenlik gösterir. Dünya etrafındaki turunda en yakın konuma ‘perigee/günberi’ , en uzak konuma da ‘apogee/günöte’ denir.
Ay’ın bu eliptik yörüngesine bağlı olarak Dünya’ya oldukça yakın görünüm yaptığı dönemlerdeki yeniay ya da dolunay fazına Supermoon/Süper Ay denilir . Aynı şekilde Dünya’ya en uzak mesafede oluşan yeniay ya da dolunay fazları ise micromoon diye adlandırılmaktadır. Buna göre bir dolunay ya da yeniayın supermoon olarak adlandırılabilmesi için Dünya’nın merkezine 360.000 km den daha yakın, micromoon olarak adlandırılabilmesi için de 400.000 km den daha uzak olması gerekmektedir.
Supermoon , micromoon a göre % 12-14 daha büyük ve yaklaşık %30 daha parlak görünmektedir. Bu durum ortalama bir yeniay ya da dolunaya göre düşünüldüğünde ise, yaklaşık % 7 daha büyük olduğu gözlemlenmektedir.
Ay, Dünya etrafındaki her bir turunu tamamlarken, eliptik yörüngesi gereği perigee/günberi ve apogee/günöte konumuna gelmektedir. Supemoon a tutulma olarak baktığımızda ise, bir öncekinin 1982 yılında gerçekleştiğini, bir sonrakinin ise 25.11.2034 de olacağını görmekteyiz.
Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s