MAVİ AY

Mavi Ay  yurtdışı kaynaklı, yaklaşık 400 yıldan beri süregelen,  folklorik tabanlı bir tanımdır. Önceleri  ‘Ay, yeşil peynirden yapılmadır’  şeklindeyken , sonra  ‘ Ay maviye döndüğünde seninle evleneceğime’  yani çok beklersine  dönmüş. Sonraları   ise bugün kullanılan ‘Mavi Ay’  halini  almış ve  aşağıda açıkladığım durumlarda kullanılmaya başlanmış.  Gerçekte   Ay’ın  mavi   renge  bürünmesini  ifade etmez.

Normal şartlarda her ay birer dolunay  yani Güneş ve Ay karşıtlığı yaşarız.   Fakat  bazen gök cisimlerinin hızlarından kaynaklanan durumla  bu değişmektedir.  Mavi Ay kavramı bundan sebeple  gelişmiştir  ve iki  türlü olur;

1-Aynı  ay içinde iki dolunay gerçekleştiği zaman , o ay içindeki ikinci  dolunay  ‘Mavi Ay’ diye adlandırılır.  Bu durum aylık  ‘Mavi Ay’ dır.  

2- Aynı mevsim içinde  dört dolunay gerçekleştiği  taktirde, üçüncü olan dolunay yine ‘Mavi Ay’  diye adlandırılır.  Bu da  mevsimsel   ‘Mavi Ay’dır.  Her  2,5 yılda bir gerçekleşir .

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s