11 AĞUSTOS ASLAN BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Genel anlamıyla Güneş tutulması

11 Ağustos günü saat 12:58 de Aslan burcunun 18°41′ derecesinde  bir Güneş tutulması meydana gelecek . Bu göksel olay aynı zamanda bu senenin de son tutulması.  Parçalı olarak gerçekleşecek bu tutulmada Ay’ın Güneş’i kısmen örteceği gözlemlenecek. Avrupa’nın kuzey ve doğu kesimleri, Kuzey Amerika’nın kuzeyi, Asya’nın bazı kuzey ve batı bölgelerinde izlenebilecek.

Tutulma 155 numaralı Saros serisine ait. Toplam 71 tutulmayı kapsayan bu döngünün başlangıcı kayıtlarda 17 Haziran 1928, bitişi ise 24 Temmuz 3190 geçmekte.  Bu seriye ait en yakın tutulma olarak  20 Temmuz 1982 ve 31 Temmuz 2000 tarihleri dikkati çekmekte.

Seriyi göz ardı ederek, Aslan’da bu derecenin yakınına baktığımızda ise 11 Ağustos 1999 tarihine varmaktayız. Bunun da önceki ise bizi 10 Ağustos 1980’e götürmekte. 27 Temmuz Kova burcunda Ay tutulması yazımı okuyanlarınız, orada 1980 yılının yine geçtiğini ve benim de o yıl  gerçekleşmiş olaylara yönelik kısa notlar yazdığımı hatırlayacaklardır. Aynı şeyleri burada tekrarlamayacağım. Ama bir kez daha vurgulanmasının dikkate değer olduğunu söylemek isterim. Hafızalarını tazelemek isteyenler linkten o yazıma yeniden göz gezdirebilirler. (http://blog.milliyet.com.tr/27-temmuz-kova-burcunda-ay-tutulmasi/Blog/?BlogNo=591275 )

Bu yazıda da 1999 yılının ikinci yarısını gözden geçirelim. Önce ülkemize baktığımızda eminim hepimizin ilk  aklına gelen 17 Ağustos depremi  olacaktır. Diğer önemli başlıklara göz gezdirdiğimizde  Abdullah Öcalan’ın ölüm cezasına çarptırılması, Ankara Ulucanlar Cezaevi’ne  düzenlenen operasyonda 10 mahkumun ölümü, Ahmet Taner Kışlalı suikasti, TİP davası sanıklarına gelen idam cezası, hükümetin beş bankaya el koyması, Sinan Şamil Sam’ın boksta dünya şampiyonu oluşu ve Yasemin Dalkılıç’ın dalışta dünya rekoru kırmasını görmekteyiz. 1999 yılı sadece ülkemizde değil dünyada da hareketli bir yıldı. ABD’de Clinton yalan ifade yüzünden 90000 $ ceza alarak, tarihlerine görevi başında ceza alan ilk başkan olarak geçiyordu. Moskova’da bir apartmana yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 94 kişi ölüyor, 200 den fazla kişi yaralanıyordu. Tayvan 7.6 md ile sarsılıyor, Pakistan’da Pervez Müşerref kansız darbe ile yönetime geliyor,  Ermenistan’da parlemento otomatik silahla taranarak Başbakan Sarkisyan ve 8 üst yönetici ölüyor, Saparmurat Niyazov kendisini Türkmenistan’ın yaşam boyu lideri ilan ediyor ve New York’dan Kahire’ye giden Mısır hava yollarına ait uçağın Massachusetts  açıklarında düşmesi sonucu 217 kişi ölüyordu.   Sepherial’e ait kayıtlarda da aslan burcunun ikinci dekanında yer alan Güneş tutulmaları için  ‘ asiller  ve büyük adamlar arasında kaygıları ve sorunları gösterir’  notunu görmekteyiz.

Tutulmaya Aslan burcu ev sahipliği yapmakta.  Doğasında kendini ortaya koymak, oynamak alan bu burç yaptıklarının alkışlanmasını, yaptıklarının kabul görmesini, sırtını sıvazlanmasını sever.  Gölgesinde müsrifliği, egoyu, kibri, gösterişi barındırır. Aslan, liderleri, yöneticileri, tanınmış kişileri, sanatçıları, yönetmenleri,  organizatörleri, eğlence, reklam sektörünü,  mimarlık ve iç dekorasyonu, kuyumcuları temsil eder. Dolayısıyla özellikleriyle birlikte, bu gruplara ilişkin gelişmeleri daha belirgin görebiliriz.

Tutulmanın doğasına baktığımızda hırsın, egoizmin yüksek olduğu tutulmada, dirençli bir şekilde kendine güvenin, riskin dozu aşabilir. Buna karşın yanlış ya da yeterince doğru anlaşamamak, objektiflikte sorun yaşamak, iyi organize olamamaya,  tutarsızlığa yani soruna sebep verebilir.  Yükselende  yer alan Akrep de uç noktalarda kriz yaşamaya meyilli bir burçtur. Felsefesi  ya benimsin ya kara toprağındır. Bunu yaparken de son derece sabırla, dayanıklılıkla ve ketum tutumuyla en derinlerde dolaşır. Yıkıcıdır fakat bu yıkıcılığı kendisine de sil baştanları yaşatır.  Bu tutulmada da  yukarıda da saydığım durumlarda kontrollü olamazsak  abartılı, ani çıkışlara ve durumun, şartların istenmeyen yöne dönmesi riskine sahibiz. Yükselen derecesine Ceginus ve Khambalia sabit yıldızlarının da etkisini gözlemlemekteyiz.  Buna göre çalışma ile gelen başarıyı, zenginliği  gözlemleyebiliriz. Fakat aynı zamanda aşırılığa, ölçüsüz tavırlara, zorbalığa, güvenilmezliğe ve tartışmacılığa da sebep verebilir . Khambalia aynı zamanda casusluklarla da anlamlandırılmış bir yıldız. Tutulmanın Güneş ve Ay’ı da Alterf etkileşiminde ki bu da anlaşmazlıklarla, seyahat edenler, gezginler için engellerle ilişkilendirilmiş.

Aslan  Güneş tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

11 Ağustos’ta meydana gelecek Güneş tutulmasında hedeflerimiz, işimiz, toplumsal statümüz, ailemiz ama özellikle de annemiz, çocuklarımızın işi, sağlığı ana konu başlıklarımız olarak görülmekte.

Evliliklerin, boşanmaların, sevginin, özdeğerin, ilişkilerdeki, sahip olunan kaynaklardaki  dengenin , yürütülen birlikteliklerin ya da toplum içindeki duruşumuzun statüye, bizi biz yapacak değerlere, hedeflere uygun olup olmadığının sorgulanacağı ve ona uygun adımların  tutulması bu.  Hak hukuk konuları devrede olacak !  Hedeflerim ne? Kendimi nasıl bir sahnede, ne şekilde görmek istiyorum? Ne kadarını yapabildim? Ailevi , duygusal  konularda risk sınırı neresi ? Bulunduğum nokta arzuladıklarımdan ne kadar uzakta? Ortak kazanımlarda ne kadar hakkaniyetli davranılmakta? Ticari bağlantılarımı nasıl geliştirebilir, yapılandırabilirim. Gerek ilişkilerimde gerek kendime verdiğim değerde ya da kazanımlarımda dengeyi koruyabilmek adına nerede hatalarım var ve neleri yeniden yapılandırmalıyım? Bir yandan süregelen durumumuzu anlamaya çalışırken, öte yandan da akışa ayak uydurma çabasında olacağız. Tutulma ile ani birliktelikler ya da kopuşlar gözlemlenebilir. Ama bu süreçte girişilecek birlikteliklerin uzun soluklu  olamayacağını da hatırlayalım. Dolayısıyla daha sağlıklı olması açısından Kasım’ın ikinci yarısını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda eski sözler, anlaşmalar, sözleşmeler, atılmış adımlar gündeme gelecek, konuşulacak. Bu noktada karşınızdakiler tarafından kendine dönük tavırlarla, gerçekler saptırılmaya çalışılabilir. Doğruluğunu test etmediğiniz bilgilerle hareket etmeyin. Aynı zamanda bir dikkat edilmesi gereken nokta da ortak sahip olunanlarla ilgili sağlam planlarla adım atmak olmalı. Tuzaklara dikkat! Geçmişten ders alarak, dürtüsel değil, sakin, doğru zamanı bekleyerek .   ( Venüs, Satürn, Güneş, Ay, Merkür, Juno,  Apollonia, Icarus, Deucalion, Makemake, Hopi)

İlişkiler, seçimlerimiz, yönelimlerimiz, ailevi konular, işle, üstlerle, patronla, kazancımızla ilgili gelişmeler, eski borçlar, krediler, miras, hukuksal konular artık iyice belirgin hale geliyor. Bu durum özellikle de sabit burçların 18 derecesi  civarında gezegenleri olanlar için daha öncelikli. Beklenmedik, ani, sürpriz, hayat planlarımızın gidişatına  etki edebilecek  önemli olaylarla karşılaşabiliriz. Burada bizim dışımızdakilerin de duruma etkisini gözlemleyebiliriz.  Fark edemediğimiz,  arkamızda dönen ya da bizim de başkalarıyla paylaşmadığımız işler açığa çıkabilir. Eğer hazırlığını yaptığımız bir konu varsa onu kariyerimize, toplumsal konumumuza etki edecek şekilde kullanabilmemiz mümkündür. Burada bir süredir sürekli tekrarladığım bir şeye yeniden dikkat çekmek istiyorum .  Retro gezegenlerle yol almaya devam ettiğimizi unutmayalım. Bu da enerjinin içe çekilmesi, geçmişe dönük eksiklerin  tespiti, yarımın tamamlanması adına güzel. Ama yeni bir şeye başlamak ve yukarıda bahsettiğim hazırlığı yapılan konuyu ortaya koymak içinse, konunun içeriğine göre retroların bitişi önem kazanmakta. Kazalara, sakatlanmalara, yaralanmalara, yanıklara karşı elden geldiğince dikkat etmeye çalışalım. Bu arada bazı durumlarda eski sakatlıklar, kan ve böbrek hastalıkları da  yeniden nüksedebilir. Aynı zamanda kalp damar, dolaşım yolu hastalıklarına da dikkat çekmekte. Kışkırtmalara karşı öfke kontrolünü unutmayalım. Bazen bir adım  geri çekilmek kayıp olmayabilir. Ailevi, bürokratik konularda hatalı, yanlış, kayıp, şaibeli para konuları ile ilgili gelişmeler gündeme gelebilir. Hesap, evrak , yazım,  işlerinde, kredi, faiz, borç ödemelerinde yanlışa, yalana, belirsiz durumlara çok açık bir dönem olduğundan dikkat etmekte fayda var. Geçmişte olmuş bu tip olaylarla da uğraşmak durumunda kalınabilinir. Evliliklerde, ortaklıklarda gidişatı değiştirecek karar ve adım atma zamanı diyebiliriz. Harcamaların dengesini,  kaynakların kullanımını yeniden yapılandırmak gerekebilir. Kardeşle, yakın akrabalarla, komşularla efor harcamayı gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Tutulma, onlarla ilgili konularınız ne ise sonlanmaya yönelik etkiyle çalışabilir. Haritaları uygun çalışanlar ilerleyen süreçte kariyerleri, hedefleri ile ilgili önemli gelişmeler kaydedebilir.

Aslan burcunda Güneş tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, babanın parası, ek işler, orta uzunluktaki seyahatlerimiz, annemizin kredi, borç, miras durumları.

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

İkizler ve yükselen İkizler :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar, eşin uzak akrabaları, yabancılarla, hukuksal konularla ilgili işleri, çocukların işten elde ettikleri kazançları, sosyal çevreleri, gruplar içindeki etkinlikleri.

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar,  babanın işten gelen kazancı, çocukların işi, statüsü, hedefleri, eşin kredi, borç, vergi, miras durumları, ameliyatı.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, babanın işi, statüsü, annenin ailesi, çocukların yükseköğrenimi, yabancılarla ilişkileri.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Terazi ve yükselen Teraziler için : Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar, babanın kredi, vergi, borç, ortak parayla ilgili durumları, ameliyatı, annenin parası, çocuğun eşi, evlilik, ortaklıkla ilgili durumları, davaları. 

Akrep ve yükselen Akrepler için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Yay ve yükselen Yaylar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslar arası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, hayat felsefesi, seminer vermek, ikinci eş, uzak akrabalar, eşin kardeşleri, yakın akrabaları, ebeveynlerin sağlığı, çocukların aşk hayatı.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Kredi, borç, vergi, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız, babanın kardeşleri, annenin uzak akrabaları, davaları, çocukların maddi manevi kazanımları, eşin ya da ortağın kayıpları, başkalarından gizledikleri, kaygıları, bağımlılıkları, hastane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları.

Ülkemiz ve Aslan Güneş tutulması

11 Ağustos günü Aslan burcunda meydana gelecek olan bu yılın son tutulmasında komşu ülkeler, haberleşme araçları, iletişim, basın yayın, taşımacılık, ulaşım, temel eğitim, reklamcılık ana konu başlıkları olarak görülmekte. Aynı zamanda  güvenlik güçlerimiz, çalışan kesim, sendikalar, sosyal sigorta hizmetleri, sağlık hizmetleri, halkın sağlığı, salgın hastalıklar, küçükbaş hayvancılık, yiyecek rezervimiz, halkın ekonomik durumu, bankalar, finans kurumları, borsa, para piyasaları, maliye ve hazine, ulusal kaynaklarımız yani ülke ekonomimize etkileri de  yine öne çıkacak konular olarak görülmekte.

Tutulma Neptün’ümüz üzerinde gerçekleşirken bir yandan komşu ülkelere , ekonomimize,  diğer yandan hükümete, ülkemizin dış dünyadaki görünürlüğüne, prestijine vurgu yapmakta. Uluslararası arenada , diplomaside olası bazı belirsiz, net görülemeyen durumların şartları zorlayıcı faktör olarak  rol oynaması olasıdır. Geçmişe de  dönük  ekonomik, ticari kayıplar  sorgulanabilir, ödemeleriyle ilgili durumlar gündeme gelebilir. Hukuksal konuları ve davaları, bunların ekonomik boyutlarını görebiliriz. Spekülatif yatırım araçlarıyla ilgilenenler açsından baktığımızda dikkat edilmesi gereken, risk katsayısının yükseldiği bir süreci öngörebiliriz. Burada Ekim ve sonrası etkiler daha da ağırlaşabilir. Halk olarak da zorlanabiliriz. Gezegen görünümleri bir kez daha kendi yağımızla kavrulmanın ve çok gerekmedikçe açılmamanın önemine işaretçi.  İllegal yapılanmalarla ilgili gelişmeler yine ülkemizin gündeminde yer alabilir. Bunların ticari, ekonomik  ve hatta komşu ülkelerdeki  faaliyetleri de aydınlanabilir. Konumunda otorite olanlar, üst yöneticilerle ilgili önemli değişim, dönüşüm zamanları. Muhalefet partilerindeki yapılanmalar, değişimler  bu haritada da göze çarpmakta. Devlet yapısının değişen sisteme uyumlanmasıyla ilgili yeni adımlar atılabilir, kararlar alınabilir, kanunlar çıkartılabilir. Bunların bir kısmı daha önceden alınmış ama uygulamaya konmamış olabileceği gibi, bazılarında daha sonra geri dönüşler olasıdır. Burada bir olasılık da Kasım’da vaktinden önce bir seçim olmasıdır. Aynı zamanda Ekim sonu ve sonrası ülkemiz için dış politikada da daha hareketli zamanlar diyebiliriz. Savunma sanayine yönelik anlaşmalarda ani gelişmeler, geri adımlar söz konusu olabilir. Ülke güvenliğimiz yine öne çıkmakta. Tutulma sürecinde güvenlik, ordu ve yönetimi de göze çarpan bir başka konu başlığı. Ulaşımda ve haberleşmede çeşitli sorunlar, kazalar yaşanabilir. Ayrıca  uçak, uydu arızaları, kazaları , doğal afetler olasıdır.

ABD nin 8.evinde meydana gelen tutulma Trump’ın playboy kızlarıyla bitmeyen maceralarına yine ışık tutmakta. Bir yandan da tutulmadan etkilenen 12.evlerinin de yöneticisi Mars, güneydoğumuzun yanında  Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Ege denizi üzerinde derin faaliyetlerine işaret etmekte.  Buralarda da benimle ya iş birliği yaparsın ya da karşımdasın türü bir görebiliriz. Küreseller eliyle dönüştürülen Suudi Arabistan açık düşmanlıklar evinden tutulmayı alırken, ortak ticari kazanımları da dikkati çekmekte. Aynı zamanda taht kavgalarının devam etmesi olasıdır. İran’da halkın ekonomik olarak zorlandığı bu süreçte tutulma ile bu durum  dış ilişkilerdeki krizlerle perçinlenebilir. Bazı ellerin arka planda şartları köpürtme çabası, muhalefete etkisi , yönetim problemleri de doğurabilir.  Ekim sonu Mars, bu tutulmayı karşıdan tetiklerken, İran’ın da komşu ilişkilerinde gerilime yol açabilir. Burada Suudi Arabistan ile ilişkileri de gündeme gelebilir. Aslan tutulması 1980 de yaşanılan İran-Irak savaşına da yeninde atıfta bulunacak. Dolayısıyla bölgede huzur yine yok ve sonbaharda Ortadoğu devletlerinin birbirleriyle ilişkileri de daha önem kazanacak !

Şirketler açısından baktığımızda bu tutulma verimliliğin, üretimin planlandığı, çalışma saatlerinin, sosyal güvenlik haklarının, saha çalışmalarının bol gündeme geleceği ve faaliyetlerin karlılığa etkisinin sorgulanacağı bir süreci anlatmakta.

Yukarıda 11 Ağustos günü Aslan burcunda meydana gelecek olan Güneş tutulmasına ait ülkemizin, aşağıda ise dünyanın kartografik haritalarını görmektesiniz.  Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

http://blog.milliyet.com.tr/11-agustos-aslan-burcunda-gunes-tutulmasi/Blog/?BlogNo=592046

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s