1919 RUHUNUN 100. YILINDA

Ya istiklal ya ölüm !  

Mustafa Kemal Atatürk

Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı olan 19 Mayıs 1919, tarihimiz açısından en önemli kırılma noktalarından biridir.  Ve biz bu sene 100. yıl dönümünü yaşayacağız.

Atatürk’ün kurtuluşa giden yolu açışını simgeleyen Samsun’a ayak basması ve devam eden yolculuğu, kayıtlara göre  16 Mayıs 1919 günü öğleden sonra, Bandırma Vapuru’nun  Galata Rıhtımı’ndan demir almasıyla başlar.  Elimde net saat olmaması  nedeniyle hareket saatini 14:00 olarak alıyorum  (Yükselen derecesini ilerleyen bölümde dikkate almadan devam edeceğim.). Yolculuğa çıkış haritasının  8 (ölüm, krizler, savaşlar ve yeniden doğum) ve 12 (gizli ilişkiler, örgütler)  evlerinin yöneticilerinin  yüksek hedefleri, uzun yolculukları da anlatan 9.evde birlikte yol aldığını görmekteyiz. Geri dönüp, düşündüğümüzde o dönem için sadece İstanbul-Samsun arası değil, bir millet için Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının çıktığı yol da uzun ve çok çetindi! Boğa burcunun 22 ve 24 derecelerinde Algol ile birlikte yer alan ve sahip olunan değerlere adına  verilen mücadeleyi de simgeleyen bu kavuşumun yöneticisi Venüs ise vatan, millet konularıyla, değerlerle ve korumakla ilgili Yengeç burcunda, dönüşüm, ölüm ve  küllerinden doğumu anlatan Pluto ile kol kola bulunmakta. Ay düğümleri ile görünümüyle bir dönemden çıkıp, özgürlük yolunda gidilen nihai yola damgasını vurmakta. Haritada dikkati çeken başka bir durum da hedefleri temsil eden MC ve başlangıcı anlatan ASC yöneticisi Merkür’ün, Kronos ile birlikte olan görünümü. Kronos, Satürn’dür. Devleti, otoriteyi, yönetimi, liderlik etmeyi, kontrolü  ve bağımsızlığı da anlatır. Çıkılan bu yolculuğun ardındaki fikrin, bir ulusun bağımsızlığı adına mücadele olduğunu bizlere göstermekte. 1919 haritasının bu ikilisi, 29 Ekim 1923 20:30 ülke  haritamızın Kronos’u üzerinde bulunmakta.   Merkür ise bugünkü haritamızda 12.evin yanı sıra  topraklarımızı da gösteren 4. evimizin işaretçisi.

Bundan sonrasını bazı astrologların da kullandığı gibi, aslında hiçbir seyin sonlanmadığı , ölümlü olmadığı ve dolayısıyla var olan haritaların geçmişe de ışık tutabileceği mantığı ile ülkemizin haritasından devam edeceğim. 1923 haritamız üzerinden 1919 yılını kapsayan döneme  geri gittiğimizde ölüm ve yeniden doğum temalı 8.ev profeksiyonu ile birlikte özgürlük, devrim temalı Kova burcunu görmekteyiz. Bunları toparlarlarsak 18 Mayıs 1919 günü Samsun’a varılması ve 19’u ile başlayan, özgürlüğe, cumhuriyete giden yol açığa çıkmakta. Ata’mızın bu yolun bir eşiği olan Sıvas Kongresi’nde söylediği ‘Ya istiklal ya ölüm!’ sözü tam da haritanın özünde yer almakta.

Ülkemizin 29 Ekim 2018’de girilen yıllık haritamız, kuruluş haritamıza bazı benzerlikler taşımakta. Kontrol dışı olayları, gizli düşmanlıkları da anlatan 12.ev profeksiyonu yaşamaktayız. Tutulmalarla da zorlanmaktayız. Önümüzdeki dönem de zorlu görünümler içermekte ve bunları daha sonraki yazılarımda anlatmak üzere bırakarak, günümüze dönüyorum.  16 Mayıs günü transit Mars yukarıda da bahsettiğim gibi vatan, millet konularına vurgu yapan Yengeç burcuna geçiş yapıyor. Mars, daha önceki yazılarımda da bahsettiğim out of bounds durumda ve gücünü daha belirgin vurgulamak üzere ivmelenmekte. Mars’ın bu geçişi yabancı devletlerin de arkamızdan yaptığı faaliyetlerde artış olabileceğini gösterirken, gizli düşmanlıkları, kontrol  dışı olayları tetikleyebilir. 19 Mayıs 2019 Akrep dolunayı haritasına baktığımızda transit Mars , Mustafa Kemal’in  Samsun’a yola çıktığı 16 Mayıs 1919   haritasının Venüs, Pluto kavuşumunu hareketlendirmekte. Transit Venüs ve Uranüs, Mars’tan aldığı destekle, hem ülke haritamızın Kronos’u hem de Samsun’a hareket haritasının Merkür, Kronos kombinasyonunun üzerinde.  Dolunay  da Ay düğümleri, Mars ve Güneş üzerinde. Sözün özü, o ruhun küresel güçlere karşı yeniden uyandığını o görmekteyiz.  

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s