12 KASIM BOĞA BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

12 Kasım günü saat 16:33 de Boğa burcunun  19°51´ derecesinde bir dolunay meydana gelecek. Yeniaya Boğa burcu ev sahipliği yapmakta. Boğa, dünyevi değerlere, materyale fazla değer verir. Sahip olduklarına sıkıca bağlıdır ve güveninin, düzeninin, huzurunun bozulmasından hiç hoşlanmaz. Gölgesinde inat, kıskançlık, değişime direnme vardır. Bu burç kadınlara yönelik çalışanlar, diplomatlar, sanatçılar, mimarlar, dekoratörler,  tasarımcılar, galericiler, mücevherciler, kumaşçılar, modacılar, parfümericiler ve finansçılarla ilişkilidir. Dolayısıyla dolunay sürecinde Boğa özellikleri ile birlikte, bu gruplara ait  gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

İletişimde sorun yaşanabilecek,  şartları objektif değerlendirmekte zorluk çekilebilecek bir süreç. Durumu korumak adına direnç göstererek, değişimden uzak olma eğilimi içinde olunabilir.

Dolunayın yükselenindeki Koç cesaret, girişim, risk alabilme işaretçisidir. Bu süreçte, radikal değişimlerin gerçekleşebilmesi için  Akrep yeniayda farklı bir evreye geçen konuların üzerine gideceğiz. Yükselen derecesine Acamar ve Al Pherg sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Bunlar kamusal ve dini alanlarda başarının yanı sıra kararlılık, dayanıklılık, istikrar göstergesi sayılırlar.

Boğa dolunayında Ay’ın Botein ilişkisi göze çarpmakta ki Botein değerli olanı bularak, kendine saklamayı ifade eder. Güneş ise sosyal reformları, adaleti, itibar, güç kazanmayla ilişkili Zuben Elschemali ile birlikte. Dolayısıyla dolunay sürecinde bu sabit yıldızların etkilerini gözlemleyeceğiz.

Boğa dolunayının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

12 Kasım’da Boğa burcunda yaşanacak dolunayda kişinin kendisini ilgilendiren her konu örneğin sağlığı, fiziksel durumu, motivasyonları, kendini dışa ifadesi, yakın çevresi ana konu başlıkları olarak görülmekte. Bu süreçte evliliklere, ortaklıklara, hizmet alınan kişilerle ilişkilere, anlaşmalara, davalara, açık düşmanlıklara yönelik durumlar da vurgulanacak.

Sabit burçların 16-21, öncü burçların 7-11 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Boğa dolunayından öncelikli etkilenecekler. (Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak)

İlişkilerde sahip olunanların dengesi adına önemli bir dolunay süreci. Ailevi konularda birtakım  terslikler yaşamış ya da hedeflerinizi arzuladığınız gibi gerçekleştirebilmek için gerekli olan sağlam tabanı gereği kadar sağlayamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Gerek bugüne gelirken şartlara verdiğiniz tepkiler, adımlarınız gerekse dışınızda gelişen etkenler, sizi önemli bir eşiğe, kırılmaya getirmiş olmalı. Hayatın bütün yükünün tek başına sizin  omuzlarınızda olduğunu hissedebilirsiniz. Böylesi gerçekler yüzleşmek, geçmişte yapılan yanlışlara ve bunların nasıl hale yola koyulabileceğine yönelik çözüm üretmek için derin düşünme gerekliliğini de beraberinde getirmekte. Ortadan kaybolanlar, kesilen ilişkiler, ara verilen olaylar yeniden gündeminize girecek. Gizli saklı ne varsa onlarla yüzleşirken, bastırılmış duygularınızın, anılarınızın yeniden canlandığını, tazelendiğini hissedebilirsiniz. Geçmişte özveriyle kendinizi adadığınız noktadan artık geri durmak isteyebilirsiniz ya da bu dönem bunların karşılığını düşündüğünüz şekilde alamayabilirsiniz. Her ne olursa olsun şartları yüzeysel değerlendirmemenizi, sorumluluk bilinciyle eteklerinizdeki bütün taşları dökerek, enine boyuna değerlendirmenizi, çözümünüz adına araştırmalar yapmanızı öneririm. Kasım’ın son haftası ile birlikte bunları derleyip, toplayarak adımlar atabilir, önemli gelişmelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.  (Hades, Vtx, Kad Gad, Panacea, Merkür, Güneş, Ay, Lachesis, Panacea, Kalypso, Mnemosyne, Vesta, Cupido a)

Boğa dolunayında Temmuz ayı içinde yaşamış olduğumuz Yengeç tutulmasının hayatlarımıza yansımalarını, etkilerinin ortaya çıkmasını göreceğiz. O dönemde kaçan bir şans yeniden önünüze gelebilir. Ve yine burada alacağımız kararlar doğrultusunda atacağımız adımlar 26 Aralık’ta yaşanacak Oğlak burcundaki Güneş tutulması ile hayatlarımızda bir sonraki seneye sürpriz gelişmelerle şekil veren faktörlerden olacak. Hayat felsefesi ile birlikte sosyal durumların değişimlerine tanıklık edeceğiz.

Cesur ve kararlı olunabilecek bir süreç. 28 Ekim’de yaşanılan Akrep yeniayında beklenmedik gelişmelerle ortaya çıkan durumları, gelinen yol ayrımının detaylarını karşımızdakilerle konuşup, görüşmek, dengeyi bulmaya çalışmak istesek de müzakere şartları uygun görünmemekte. Karşı taraf adeta benim olan benim, senin olan da benim der gibi. Dolayısıyla yeni konularda iletişim sorunlarından, anlaşma zemini yakalamak zor olabilir. Fakat bu dönemde geçmişe dönük konuları daha detaylandırarak belirli bir çerçeveye oturtmak ve sonrası çözümlemek mümkün. Böylesi durumlarda etrafımızdan, ilgili kişilerden destek bulabiliriz. Davalar, hukuki durumlar söz konusu olabilir. Yapılması gerekenlere yönelik danışmanlıklar alabiliriz. Kredi, borç, nafaka, miras konuları ile ilgili karşınızdakilere girişimde bulunabilirsiniz. Harcamalarınıza, parasal konulara dikkat edin. Size sunulan protokoller varsa iyi inceleyin. Sonradan pişman olacağınız, hata yaptım dediğiniz durumlarla karşılaşmayın. Sizin de kazanımlarınızı ilgilendiren ve karşınızdakilerin ortak havuzdan, hisseli olandan bilginiz dışında ya da size söylenenden farklı, şaibeli durumlar konu olabilir. Bunlar aileyi, ailenin sahip olduğu mülkleri ilgilendirebilir. İş kayıpları, hedeflerde sapmalar yaşanabilir. Aile içi önemli kadersel değişikliklerin yaşanabileceği bu süreç hedefleri, toplumsal statüyü de etkileyecektir. Yabancıları, yurtdışını ilgilendiren konular, seyahatler söz konusu olabilir. Eğitimler, tanıtımlar ile katkı sağlayacak , önemli değişimler yaratacak adımlar atılabilir. Ortak seminerler, faaliyetler yapılabilir. Bu süreç her ne kadar hayatlara belki vazgeçişler, kayıplar gibi  törpülenme gerektiren durumları getirse de devamında bazıları için ödüllenme, başarı olarak ortaya çıkacaktır.  Şiddet, taciz, tecavüz konuları yine gündem olabilir. Kızlarımız için dikkat etmekte fayda var. Hırsızlıklara, kayba dikkat, sakatlanmalara, yaralanmalara, yangınlara karşı tedbirli olmayı öneririm.

 Boğa burcunda dolunayın ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Boğa burcundaki dolunayın, yukarıdaki genel özellikler doğrultusunda burçları hangi ana başlıklarda etkileyeceğine bakarsak;

Koç ve yükselen Koçlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar,  babanın işten gelen kazancı, çocukların işi, statüsü, hedefleri, eşin kredi, borç, vergi, miras durumları, ameliyatı.

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler

İkizler ve yükselen İkizler :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, hayat felsefesi

Terazi ve yükselen Teraziler için : Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.  

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Yay ve yükselen Yaylar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, babanın parası, ek işler, orta uzunluktaki seyahatlerimiz

Kova ve yükselen Kovalar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar, eşin uzak akrabaları, yabancılarla, hukuksal konularla ilgili işleri, çocukların işten elde ettikleri kazançları, sosyal çevreleri, gruplar içindeki etkinlikleri, umutları.

Ülkemiz ve Boğa dolunayı

12 Kasım’da Boğa burcunda meydana gelecek olan dolunayda meclisimiz, belediyeler, ulusal varlığımız, borsa, yabancı devletlerle olan ortak anlaşmalar, organizasyonlar, diplomasi, diplomatlar, eğitim, sanat, spor, eğlence, çocuklar ve ekonomik gelişmeler ana konu başlıklarımız olarak görülmekte. Şirketler açısından baktığımızda ise öncelikli olarak yönetim ekiplerini, stratejik yönetim politikalarını, yönetim gelirlerini, uzun dönemli hedeflerini ilgilendiren gelişmeler gözlemlenebilir.

Dolunay, ülkemiz haritasının Venüs ve Jüpiteri üzerinde gerçekleşmekte. Dolayısıyla uluslararası ilişkilerin, diplomasinin, para konularının, otorite konumunda olanların, üst düzey yöneticilerin kazanımlarının ve davaların yine ülke gündeminde olduğunu söyleyebiliriz. Bunlarla ilgili olarak kapalı kapılar ardında görüşmeler, anlaşmalar yapılabilir, yapılmışları öğrenebiliriz. Geçmişe dönük gizli belgeler, bilgiler ortaya çıkabilir. Onlarla ilgili araştırmalar söz konusu olabilir. Merkür’ün de retro olduğu bu dönemde yapılacak yeni işlerde tedbirli olmakta fayda var. Yeni kararların, anlaşmaların faydası, sürdürülebilirliği zaman içinde sorgulanabilir hale gelebilir. Akademisyenler, yazılı ve görsel basınla ilgili değişimler devam edebilir. Yayınevlerinin ekonomik durumları tartışılabilir. Sığınmacılar ve içeriye etkileri yine önemli bir başlık olarak dikkati çekebilir.  

Temmuz ayında Yengeç burcunda yaşanan tutulma ile birlikte Ekim’in 19’u ve sonrası ülke ya da firmaların gündemine oturan konular iyice görünür, etkisini hissettirir hale gelecek. Çözülmemiş finansal, hukuksal sorunlar bu dönem yeniden ele alınıp, çözülebilir. Etkilerini çalışan kesim, sendikalar, sosyal sigortalarda gözlemleyebiliriz. Kira gelirleri, inşaatların alım satımları ile ilgili gelişmeler yaşanabilir, vergi oranlarında değişimler yapılabilir. İnşaat sektörü ile ilgili bazı gelişmeler olasıdır. Kararlar ve beraberinde projeler uygulamaya konulabilir, hızlandırılabilir. Tutukluluklar, af konusu dolayısıyla muhalefet yöneticileri, gazeteciler, yazarlar, düşün insanları yine gündemde kalacak gözükmekte. Muhalefete yönelik bir partinin kurulumuyla ilgili işlemleri başlatabilirler. Fakat burada zorlayıcı, baskılayıcı durumlar da söz konusu olabilir. Gözler yine madenlerimize çevrilebilir.  Belediyelerle, yönetimleri, yöneticileri, yetkinlikleri ile ilgili gelişmeler Boğa dolunayında da devam edebilir. Bu süreçte sadece güneydoğumuzdaki gelişmeler değil, Doğu Akdeniz, petrol ve doğal gaz konusu, Kıbrıs ve hak hukuk konuları  da  dikkati çekebilir. NATO, BM gibi üyesi olduğumuz kuruluşlarla ilişkiler kırılganlıkları arttırabilir. Uluslararası ilişkilerde stresli dönem devam ederken IMF yine gündeme gelebilir. Bu doğrultuda bazı uygulamalar yürürlüğe konulabilir. Fiyat artışları, vergiler, masraflar cepleri yakmaya devam ederken, kredi başvuruları, borç yapılandırma talepleri artabilir. Firmalardan iflas açıklamaları gelebilir. Bankalar, bankacılar, finans sisteminin durumu tartışılırken, sorunlara yönelik çözüm aranabilir, geri plandan desteklenmeye çalışılabilirler. Eğitimde uygulanmak istenen bazı durumlar dönüştürücü etki taşıyabilir. Deprem yaşanabilir. Yangınlara, patlamalara, kazalara açık bir süreç. Metro ve diğer yeraltı ulaşımda sorunlar yaşanabilir.

Yukarıda 12 Kasım’da Boğa burcunda meydana gelecek dolunaya ait ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi dolunay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2019/06/21/2-temmuz-yengec-burcunda-gunes-tutulmasi/

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s