MOSKOVA GÖRÜŞMESİ VE İDLİB ATEŞKES ANLAŞMASI

Savaşın iyisi, barışın kötüsü olmaz.

Benjamin Franklin

Dünyanın neresinde olursa olsun toplumların, ülkelerin huzurları ve ilerlemeleri barıştan geçer.  Hele ki yanı başımızda ve bizi, geleceğimizi ilgilendiriyorsa  bu çok daha önemlidir.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Vladimir Putin arasında dün Moskova’da gerçekleşen İdlib görüşmesinden ateşkes sonucu çıktı. Başak burcuna ait dolunay yazıma bakarsanız orada bu süreçte yapılacak görüşmelerde kırılganlıklar telafi edilmeye çalışılacak. Önemli sonuçlar çıkabilir. Ama aynı zamanda bazı şeylerin daha sonra anlaşılabileceğini, çok net olmadığını dile getirmiştim.

Her iki liderin de görüşmeye başlama anı haritasında Aslan burcu yükselmekte ve yöneticisi Güneş Balık burcunda güçlü olmadığı bir konumda ve yukarıda saydığım etkileri anlatan  Balık yöneticisi Neptün’e ilerlemekte.  Güneş’in Balık burcundaki yapısı kaygan şartlarda ve değişkenliklere açıktır. Güneş aynı zamanda liderlerle de ilişkilidir.  Ateşkesin açıklanma haritasına baktığımda ise Venüs’ün Satürn’den kurtulmuş, Uranüs’e gittiğini görmekteyiz.  Ateşkesin  önünde kırılganlıklara etki edebilecek durumlar bulunmakta.  Her iki lidere, olayı yönetiş tarzlarına  dış faktörlerin de  etki ettiğini görmekteyiz. Çok hassas bir dönem ki  zaten gökyüzünde de oldukça sert görünümler var. 

Toplantı sonrası açıklamanın yapıldığı ana göre baktığımızda bölgedeki yapıların dengesine yönelik muhasebenin netleşmemiş olduğunu ve bunun ilerleyen süreçte yeniden gündeme gelebileceğini düşünebiliriz. Bunun örneklerinden birisini 15- 17  Mart civarı görebiliriz.  Merkür’ün de görüşme sırasında retro olduğunu hatırlatarak, daha sonra yeniden gözden geçirilmesi gereken noktaların olabileceğini ifade etmek isterim.

Venüs, her ne kadar Satürn engelinden kurtulmuş gibi görünse de önünde krizlere, beklenmedik gelişmelere yol açabilecek Uranüs açısı bulunmakta.  8 Mart’ta Venüs Uranüs ile bir ilişki kuracak.  Nisan başına geldiğimizde Mars, görüşmenin Venüs Uranüs ikilisine önce 1 Nisan, ardından da 5 Nisan’da stresli  görünümler yapacak. Bu süreç dikkat çekebilir.  Fakat aynı zamanda yapıcı kullanıldığı taktirde destekleyen etkilerle kırılganlıklara dokunma şansı da bulunmakta. İlerleyen zaman içinde yine belirleyici açılarla hareketlenecek görünmekte.  12 Mayıs civarı  yine bu görüşmenin şartları  gündeme gelebilir ve diplomatik açıdan hassasiyete işaret edebilir.  Bunlardan yazılarımda bahsedeceğim.

Ateşkesin başlama anına baktığımızda  İdlib’e göre Yay burcu yükselmekte. Bölgede adaletin, barışın sağlanabilmesine atıfta bulunmakta. Taraflar  açısından bunun birtakım  kontrol etmekte zorlanabilecekleri durumları içerebileceğini düşündürtmekte.  Özveriye, kararlılığa, dış faktörlere karşı tedbire ve zamana  ihtiyaç olduğu görünmekte.  Ateşkesi Ankara açısından değerlendirdiğimizde  tepe noktasında kraliyet yıldızı Regulus’u bulunmakta .  Bu noktada Regulus’un işaret ettiğinden yola çıkarak, büyük bir başarının içinde intikam barındırmayan durumlarla gelebileceğini hatırlayalım.

Moskova’da yapılan İdlib görüşmesi her ne kadar bir ateşkes anlaşması olsa, barış olmasa da menfaatler doğrultusunda bölgenin birliğinin korunup, gücüne tekrar kavuşabilmesi için  işbirliği içinde yürüyebilmeyi işaret etmekte.  Sevgi ve barışın egemen olması dileğiyle…

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s