5 HAZİRAN YAY BURCUNDA AY TUTULMASI

5 Haziran günü saat 22:13 de Yay burcunun 15°33´ derecesinde yarı gölgeli bir Ay tutulması meydana gelecek. Yarı gölgeli Ay tutulmalarında Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçer ve rahat gözlenemez. Tutulma Asya, Avustralya, Avrupa ve Afrika kıtalarından gözlemlenebilecek.

Yay urcunda gerçekleşecek olan tutulma 111 numaralı Saros serisine ait. Serinin ilk tutulması 10 Haziran 830’da gerçekleşmiş. Sonuncusu ise 19 Temmuz 2092’de yaşanacak ve böylelikle 71 tutulmadan oluşan bir döngü tamamlanacak. Bu seriye ait son tutulma 26 Mayıs 2002 yılında meydana gelmiş.

Seriyi göz ardı ederek, Yay burcunun 14° si civarına baktığımızda ise 4 Temmuz 2012 tarihine gitmekteyiz. 2012 nin en önemli olayları arasında Vladimir Putin’in 2.kez devlet başkanı olması, Dmitri Medvedev’in yine Rusya’da başbakan seçilmesi, Hüsnü Mübarek’in ömür boyu hapis cezasına çarptırılması, Barack Obama’nın 2.kez başkanlık koltuğuna oturması, Julian Assange’ın Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınması ve bizde de Malatya Erhaç’tan havalanan F-4 ümüzün Suriye’de düşürülmesi ile Afyon’da depoda meydana gelen patlamada 25 askerimizin hayatlarını yitirmesini görmekteyiz.

Sizler de hayatlarınızda 2002 ve 2012’ye dönerek, neler yaşadığınızı hatırlayabilir ve yaşanacak tutulmaya ilişkin ipuçlarını yakalayabilirsiniz.

Sepherial’e göre  eski kaynaklarda Yay burcunun 2.dekanında meydana gelen Ay tutulmaları için ‘atların ve katırların zarar göreceği’ notunu görmekteyiz.

Tutulma döneminde bir yandan girişimlerde bulunurken diğer yandan oluşan şartlar dengeyi bozabilecek. Uyum sağlayabilmek, sonuca akıcı bir şekilde gidebilmek  biraz yorabilir.

Tutulmaya gelişme, büyüme, bilgi odaklı, aşırılıklara, gereksiz risklere, fanatizme, dağılmaya açık Yay burcu ev sahipliği yapmakta. Yay, yabancılar, uluslararası işlerle ilgili çalışanlar, hukukçular, akademisyenler, diplomatlar, bilim insanları, din adamları, medya,  yayıncılar, reklamcılar, finansörler, bankacılar, sigortacılar, dil bilimciler, turizmciler, rehberler de bu burçla ilişkilendirilirler.  Dolayısıyla tutulma sürecinde Yay özelliklerinin yanında, bu gruplarla ilgili gelişmeleri de daha belirgin görebiliriz.

Yükselende sabır, mantık, ciddiyet ve sorumluluk bilinen, sistem, çatı kurmayı, yönetimi anlatan Oğlak burcu bulunmakta. Yöneticisi Satürn’ün haritadaki konumu yeni işler için çok elverişli olmayan bu dönemin, geçmişe dayalı eski işler için çözüm bulmaya, adalete yönelik gözden geçirmelerin yapılmasında kullanılabileceğinin işaretçisi. Yükselen derecesine Facies ve Nunki sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Nunki, iyimserlik, doğruluk ve dine yatkınlık ifade eder. Facies ise gökyüzünün en şiddetli sabit yıldızı olup, zulümle, acımasızlıkla, şiddetle alakalıdır. Yükselen yöneticisi Satürn’ün durumu işlerin gölge yönüyle ele alınmasına, engellemelere, kayıplara açık durumları işaret ettiğinden, tutum belirlerken buna dikkat etmek faydalı olabilir.

Yay burcundaki Ay tutulmasında Ay’ın Ras Algethi, Güneş’in ise Rigel etkileşimi bulunmakta. Ras Algethi, doğal düzeni, düzen getirme arzusunu, bilgeliği ya da tersi hilekarlığı anlatır. Rigel ise eğitimcilerle, akademisyenlerle, bilginin paylaşımıyla, perspektif gelişimiyle ilgilidir. Teknik, artistik ve sanatsal konularda başarı verebilir. Dolayısıyla karşı cins ilişkilerinde, duygularda ve irade konulması gereken noktalarda bu sabit yıldızların etkilerini görebiliriz.

Yay burcunda Ay tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

5 Haziran’da meydana gelecek Ay tutulmasında arkadaşları, içinde bulunulan sosyal grupları, çevreyi, organizasyonları, kazanılan parayı, çocukları, aşk hayatını, orta uzunluktaki seyahatleri, sanatsal, sportif faaliyetleri, yaratıcı yönleri, spekülatif konuları ilgilendiren gelişmeleri ana konu başlıkları olarak görmekteyiz. Aynı zamanda günlük hayatın akışını, sağlığı, işi, evcil hayvanları etkileyen durumlar, bazı kayıplar, endişeler, zorluklar, bilinçaltını etkileyen sıkıntılar ve arınma çalışmaları, inzivaya çekilme gereği, gizli düşmanlıklar da etkili olabilir.

Değişken burçların  10-20, öncü burçların 26-30, sabit buçların 0-4 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Yay burcunda meydana gelecek Ay tutulmasından öncelikli etkilenmekteler. (Değişken burçlar:İkizler, Başak, Yay, Balık ; Öncü burçlar:Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar:Boğa, Aslan, Akrep, Kova)

Hayatlarımızda hedef olarak gördüğümüz ama gerekli disiplini gösterip, atılım yapamadığımız, temeli yeterince sağlam olmayan, tatmin etmeyen, belki de biraz krize dönüşmüş nokta ya da noktalar bu tutulmada etken olacaklar. İşimiz, mesleki gelişimimiz, ticari konular, toplum önündeki duruşumuz gibi çok sayıda konuda çözüm üretememenin, doğru strateji yürütememenin sonucunda sistemin aksamakta olduğunu görmekteyiz. Burada  belki güvenilen kişilerin sabote etmesi, manüpülatif durumlar, çekememezlikler de tükenmişlikleri ve başa dönmeyi gerektiren koşulları yaratmış olabilir. Geçmişin yargılanıp, hesapların kesileceği bu dönemde egemenliklerin yıkılması, yeniye gidiş pek sessiz sakin olmayabilir. Şartları farklı boyutlarıyla ele almaya, anlamlandırmaya çalışırken bitene verilen değerin eskisi kadar olmadığı da görülecektir. Bu sırada hafızalarda eski anılar canlanabilir, geçmişe yönelik adaletsizlikler, haksızlıklar gözünüzün önünden tek tek geçebilir. Karmik ödeşmelerin görüleceği süreçte farklı boyuta geçişin elbette bir bedeli olacaktır. Sil baştan diyerek ilerlerken ileriye yönelik bilinçli ya da duygusal seçimlerinizde  duygusallıktan uzak düşünmek, dengesiz, yönü belli olmayan, sağlıksız adımlar atmadan yürümek burada oldukça önemli görünmekte.   (Vulcanus, Saturn, Apollon, MC IC, Industria, Pallas, Sisyphus, Black moon, Artemis, Atropos, Venüs, Mars, Mynemosyne, Tisiphone, Proserpina, Mars)

Yay burcundaki Ay tutulması, ilişkileri ve ortak paydaların, kazanımların, vizyon geliştirmenin,  sosyal yaşamın hayatlarımız üzerine etkilerini irdelettirecek. Beraberinde gizli kapaklı olanlar, geçmişe dönük arkadan çevrilen işler ortaya dökülecek. Şartları yürütmek zorlaşabilecek. Bu konuların odağında hileli hurdalı girişilmiş, aldatmaya yönelik şaibeli işler, gizli, net olmayan durumlar olabilir. Eyleme geçerken de iyi hesaplamaya, şartları netleştirmeye çalışmanızı öneririm. Zira duygusal düşünmeye yatkın olunacak ve girişimlerin sonucu arzulandığı gibi olmayabilir. Bu durum hesap kitap işlerinde, anlaşmalarda, sözleşmelerde, üzerinde ciddi düşünülmesi gereken durumlarda tercih edilmez. Fakat empati kurarak, duygusal yaklaşılması gereken örneğin yardım gibi işlerde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yazanlar, çizenler, sanatsal yaratımlar yapanlar verimli kullanabilirler. Kredi, borç, vergi, sigorta, nafaka, hisseli, ortaklı paralar  gündeminizi oluşturabilir. Mirasla ilgili karşınızdakilerle önemli konuşmalar yapabilir, resmi işlemler için ortaklaşa harekete geçme eğiliminde olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her konunun detayının tüm çıplaklığıyla ne kadar görüldüğü! Yeterince aydınlanmamış , gizlenmeye, çarpıtılmaya çalışılan şeyler olabilir. Böylesi bir durum zarara ya da arzulanmayan bir hamleye sebep verebilir. Karşınızdakilerle iletişim uçlara kayabilir. Ne zulmeden olun ne de kurban! Unutmayın ki karmik ödeşmeler yapılıyor, yapılacak. Burada dürüstlükten, adaletten yana tavır koyan olun. Evrenin adaleti şaşmaz! Eşinizle, ortağınızla ya da hizmet aldığınız kişilerle olan konularınız sizi 2 Temmuz 2019 Yengeç tutulması civarına, Temmuz, Ağustos aylarına götürecektir. Bu konuları yeniden tartışıp, varsa tamamlayamadığınız finansal, hukuksal, bürokratik boyutunu sonuca erdirmek isteyebilirsiniz. Ve yine geçen sene ilkbaharda karar alıp, gerçekleştiremediğiniz ya da istediğiniz gibi olmayan konuların da üzerine gitmek isteyeceksiniz. Ama hamlelerinizin yönünü netleştirin. Zeminin kaygan olduğunu ve şu dönemde istediğiniz gibi somut sonucu elde edebilmenin kolay olmadığını unutmayın. Fakat günü geldiğinde adeta küllerinden doğan olabilirsiniz. İlişkilerde sürtüşmeler, kavgalar, aldatmalar görülebilir. Hatta bazı skandal boyutunda olaylar ortaya çıkabilir. Bitmemiş, görmezden geldiğiniz ya da görmediğiniz, üzerinden yeniden geçilmesi, belki bırakılması gereken işlerinize eğilin. Para, eğitim, yurtdışını ilgilendiren, vizyon geliştirecek, toplumsal hayatınızı etkileyecek ve daha sağlam yürümeyi sağlayacak ne konunuz varsa onların üzerine gidin.   

Bu tutulma aynı zamanda 26 Aralık’ta Oğlak burcunda yaşanan tutulmayı da etkilemekte. O dönemde ailevi, toplumsal durumunuza ya da işinize yönelik aldığınız kararlar doğrultusunda attığınız adımları gözden geçirmek, bazılarından vazgeçmek, yeni kararlar almak durumunda kalabilirsiniz. Hem Yengeç hem de Oğlak tutulmalarının sizi nasıl etkilediğini hatırlamak isterseniz, alttaki linklerden faydalanabilirsiniz.  

Yay burcunda Ay tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Yay’daki Ay tutulmasının yukarıdaki genel özellikler doğrultusunda burçları hangi ana başlıklarda etkileyeceğine bakarsak;

Koç ve yükselen Koçlar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, hayat felsefesi

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

İkizler ve yükselen İkizler :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatımız, babanın parası, ek işler, orta uzunluktaki seyahatlerimiz

Başak ve yükselen Başaklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları

Terazi ve yükselen Teraziler için : Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verdiğimiz borçlar

Yay ve yükselen Yaylar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Kova ve yükselen Kovalar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunduğumuz organizasyonlar, gruplar

Balık ve yükselen Balıklar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Ülkemiz ve Yay burcunda Ay tutulması

5 Haziran’da meydana gelecek Ay tutulması çalışan kesimi, ordu ve polisi, sendikaları, sosyal güvenlik hizmetlerini, sağlık sektörünü, hastaneleri ve salgın hastalıkları, yiyecek rezervlerimizin, tarımın durumunu, hayvancılığımızı, gizli olayları, örgütleri, düşmanlıkları, hapishaneleri,  suikast, uyuşturucuyla ilgili gelişmeleri, sendikal sorunları, gizli ilişkileri ana konu başlıkları olarak işaret etmekte. Aynı zamanda uluslararası ilişkiler, ticaret, eğitim, basın-yayın, iletişim, haberleşme, ulaşım, taşımacılık, turizm, dini kurumlarla ilgili gelişmeler de dikkati çekebilir. Şirketler açısından baktığımızda ise çalışan kesimin haklarını ilgilendiren, üretimi, verimliliği etkileyen düzenlemeleri ilgilendiren gelişmeler, kontrol edilmekte zorlanılabilecek durumlar, kayıplar, sabotajlar, gizli görüşmeler ve arge çalışmalarının vurgulandığını görmekteyiz.

Tutulma, ilerletilmiş Ay düğümlerimiz ve Jüpiter üzerinde meydana gelmekte ve apexinde de Mars bulunmakta. Tutulma ile birlikte üst düzey yönetimleri, konumunda otorite olanları ilgilendiren çok sayıda değişimi getiren, mücadeleci, hareketli bir döneme girilebilir. Burada hem hükümet hem de muhalefet partilerinin mensupları, ordu, polis, diplomatlar, akademisyenler, hakimler, yargıçlar, savcılar, din adamları, şirketlerin genel müdürleri, ceo ları da etki altında görünmekte. Aynı zamanda belediyeleri, belediye başkanlarını, yerel yöneticileri ilgilendiren durumlar da bu süreçte dikkati çekebilir. Kabineyi, firmaların üst yönetimlerini ilgilendiren değişimler yaşanabilir. Operasyonlar yapılabilir. Tüm bunlar geniş çaplı ses getirebilir. Polisimizin uyuşturucuyla mücadelesi bu süreçte daha öne çıkabilir. Orduyu ve güvenliğimizi ilgilendiren durumlar karşısında dikkatli olunması gereken bir süreç. Tutulmada Ay’ın Sarin sabit yıldızıyla etkileşimde olması, dilerim olmasın ama hem sınırlarımızda hem de içeride terör benzeri bir olayı, patlamaları düşündürüyor. İşaret ettiği bir başka olasılık olan suikast, sabotaj türü nahoş olayların da gerçekleşmemesini dilerim. Uluslararası ilişkilerde gergin bir süreç yaşayabiliriz. Kapalı kapılar ardında diplomatik faaliyetler görebileceğimiz gibi diplomasiyi yürütmek de kolay olmayabilir. Bu dönemde müttefik görünenlerin kurbanı olmamak için fazlasıyla dikkatli olmalım. Çalışan kesimle, üretim faaliyetleriyle ve hastanelerle ilgili yeni düzenlemeler gelebilir. Sulardan, sıvılardan, kimyasallardan kaynaklı sorunlar, deniz kazaları olasıdır. Tanınmış kişilerle ilgili sansasyonel olaylar gündem yaratabilir. Uzun vadeli kalkınma programlarında hedefler yeniden ele alınabilir.  Vergi oranlarında değişimler yapılabilir. Dünya geneliyle birlikte biz de küçülürken, işsizlik oranları artabilir. 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler yeniden konu olabilir. Libya, doğu Akdeniz, Kıbrıs ve doğalgaz bu süreçte de gündemimizden düşmeyebilir. Tarım ve hayvancılığımızın, gıda stoğumuzun güçlendirilmesi gerekliliğini fark edebiliriz. Eğitimin yanı sıra, parklar, spor ve eğlence yerleri ile ilgili gelişmeler bu süreçte gündem olabilir.  Ay yalpalaması döneminin ve tutulmanın etkisi yer hareketlerinde artışa sebep verebilir.

Yukarıda 5 Haziran günü Yay burcunda meydana gelecek Ay tutulmasının ülkemizin, aşağıda ise dünyanın astrokartografik haritalarını görmektesiniz. Haritada renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

https://azadeoksoy.com/2019/12/19/26-aralik-oglak-burcunda-gunes-tutulmasi/

https://azadeoksoy.com/2019/06/21/2-temmuz-yengec-burcunda-gunes-tutulmasi/

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s