4 ARALIK YAY BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Genel anlamıyla Güneş tutulması

4 Aralık 2021 günü saat 10:43’de Yay burcunun 12°22’ derecesinde tam Güneş tutulması meydana gelecek. Bu tutulmayla birlikte İkizler-Yay aksı tutulmalarına 5 Aralık 2029 yılına kadar ara veriyoruz.

Tutulmada  Ay’ın Dünya’ya yakınlılığı Güneş’in tamamını örtecek. Tutulma Güney Avustralya, Güney Afrika, Güney Amerika’nın güneyi, Pasifik, Hint, Atlas Okyanusları ve Antarktika’dan görülecek.

Tutulma 152 numaralı Saros ailesine ait ve bu serinin ilk tutulması 26 Temmuz 1805 yılında gerçekleşmiş. Son tutulma ise 20 Ağustos 3049 yılında olacak.

Seriyi göz ardı ettiğimizde 19 Kasım Boğa Ay tutulmasındaki gibi 2002, 2003 yılına gitmekteyiz. O dönemde dünyada ve ülkemizde nelerin olduğundan geçen yazımda bahsetmiştim. Bu yüzden sizi farklı perspektiften bakabilmemiz adına bir önceki dönem 1964, 1965 yıllarına götürmek istiyorum. Bu amaçla dünya genelinde neler olduğuna göz atalım ;

Leonid Brejnev SSCB devlet başkanı oldu. Martin Luther King Nobel Barış Ödülü kazandı . Çin, ilk atom bombasını patlattı ve dünyanın 4.nükleer gücü oldu. Suudi Arabistan’da Kral Suud bin Abdülaziz’in tahtan indirilmesi sonucu, yerine Prens Faysal bin Abdülaziz geçti. Lyndon Johnson ABD başkanı seçildi ve Vietnam’ın bombalanması emrini verdi. ABD-Vietnam sıcak savaşı başladı. İngiltere parlementosu cinayete verilen ölüm cezasını kaldırdı. Seylan ve Hindistan’da, kasırgadan 7000 kişi öldü. Gambiya, İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını kazandı. Siyahi Müslüman lider Malcolm X konuşması sırasında öldürüldü. Aleksey Leonov, ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi. ABD’de 25000 kişi sivil haklar için Martin Luther King önderliğinde yürüdü. Kasırga yüzünden Doğu Pakistan’da 10000 den fazla, ABD’de ise 256 kişi öldü. ABD’nin Vietnam ile savaşı Paris’te protesto edildi.

Ülkemizde ise Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ömür boyu hapse mahkum eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı affetti. Ali Sami Yen Stadı açılışında, Türkiye-Bulgaristan maçı öncesi tribün demir parmaklıklarının parçalanması sonucu 83 kişi yaralandı. Süleyman Demirel, Adalet Partisi genel başkanı oldu. Karaköy yer altı geçidi hizmete açıldı. Çamlıca’daki tv vericisi yayına başladı. Manisa’da gericilerin ayaklanarak, okul öğretmenlerine saldırması sonrası 23 kişi tutuklandı. Başbakan İsmet İnönü istifa etti. Suat Hayri Ürgüplü başkanlığında koalisyon hükümeti kuruldu. Time dergisi Atatürk’ü küçük düşürdüğü iddiası ile toplatıldı. Milli Emniyet Hizmetleri Teşkilatı’nın adı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) olarak değişti. BM, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalede bulunamayacağını açıkladı. Türkiye ise kararı reddederek, Londra ve Zürih anlaşmalarının uygulanacağını ilan etti.

Sizler de hayatlarınızda hem 2002-2003 dönemini hem de yaşı müsait olanlar için 1964-65 gözden geçirerek, benzerliklere ait çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

4 Aralık’ta meydana gelecek senenin son tutulmasına Yay burcu ev sahipliği yapmakta. Yay, büyüme, gelişme, bilgi odaklıdır. Abartısı da dağılmasını kolaylaştırabilir. Yabancılar, uluslararası işlerle ilgili çalışanlar, hukukçular, akademisyenler, diplomatlar, bilim insanları, din adamları, medya,  yayıncılar, reklamcılar, finansörler, bankacılar, sigortacılar, dil bilimciler, turizmciler, rehberler ile ilgilidir.  Dolayısıyla tutulma sürecinde Yay özelliklerinin yanında, bu gruplarla ilgili gelişmeleri de daha belirgin görebiliriz.

Tutulma sürecinde şartlar hareketli, rekabete, riske açık. Ama iletişim, mantık ve duygusal bağ kurabilme sorunlarının yanında güven sorunları, acımasızlıklar da dikkati çekebilir.

Yükselende ciddiyeti, olgunluğu, sabrı, sorumluluk duygusu ve yanı sıra güvensizliği, aşırı kontrolcülüğü ile bilinen, duygularını geri planda tutan Oğlak burcu bulunmakta. Bu dereceye Vega ve Rukbat sabit yıldızlarının etkisini görmekteyiz. Vega politikacıları, artistik yetenekleri, kibri işaret ederken, Rukbat kararlılık, dayanıklılık, eğitim, öğretim konuları ile ilişkilendirilir.

 Güneş ve Ay ise Alwaid etkileşiminde. Alwaid, suça eğilim, kazalar, şiddet, mal kaybı, körlük, yaralar, ameliyatlar bağlamındaki etkisini ışıkların doğasına katmakta.

Yay burcunda Güneş tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

2021’in son tutulmasında hedeflerden, işten elde edilen kazanımları ve sosyal çevre içindeki konumu,  geleceğe dair umutları etkileyen gelişmeler ana  başlıklar olarak görülmekte.

Değişken burçları  7- 17,  öncü burçların   23-30 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları olanlar Yay burcunda gerçekleşecek olan Güneş tutulmasından öncelikli etkilenecekler.  (Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık ; Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak)

Hayatınızın ana çatısında köklü değişimlerin süregeldiği şu dönemde, sizde aydınlanmaya yol açan geçmiş anlaşmazlıklar, problemler artık mantıklı bir strateji geliştirerek, hayat mücadelesi haline gelmiş hedefinizdeki noktada sona gidiliyor. 4 Aralık’ta gerçekleşecek tutulma bunları tetiklerken, hayallerden de gerçeklere geçiş yaşanacak. Kökeninde karmik hesaplaşmaların yattığı, ortak çıkarlar paylaşılan kişilerle olan şartlarda haritalarınızın imkan verdiğince iyileştirme, çözümlenme dönemine gidiliyor. Başa dönmek ve özveriyle strateji geliştirerek yol almak gerekmekte. Fakat planlarınızı şartları çok fazla hafife alarak yapmamanızı öneririm. Zira  hileli işler, yalanlar, dolanlarla iyice çetrefilli hale gelmiş olayları çözmek depresif durumlara yol açabilir.  

‘Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.   William Watson’

İkizler-Yay aksındaki tutulmalara ara verdirecek son tutulmadayız. Adalet ve eşit hakların önemsenmesi gerekmekte. Tutulmanın etkisiyle hukuksal, etik konuların baştan ayağa ilişkilerdeki düzenlere ve kazanımlarına yansımaları şeklinde etkilerini gözlemleyeceğiz. Ve artık çözüme gidiliyor. Oldukça ciddi ve net tutumla, sahip olunanlara sıkı sıkıya bağlı şekilde adımlarla, hedeflere ayarlamalar yapılıyor. Derinlemesine aydınlandığınız belki de bazıları için krizlerle geçen bu süreçte liyakatlar, statüler değişiyor. Tüm bunlar beraberinde geleceğe dair umutlarınızda da sil baştan değişimleri getirecektir. Hakkaniyet, hukuksal konular, paylaşım düzensizlikleri, adaletsizlikler gündeme gelebilir. Bazen çok gönüllü olunmasa da risk alınacak ve şartlar uzlaşı ortamını zorlayacak şekilde üst oktavdan masaya yatırılacak görünmekte. Yapmak istediklerinizde disiplinli, güçlü bir şekilde ilerleme ve şartları değiştirme şansına sahip olabilirsiniz. Yeter ki yukarıda da söylediğim gibi adaletin terazisini iyi çalıştırın. Aile içlerindeki anlaşmazlıklar çözümlenme yoluna gidilebilir. Yürümeyen evlilik ve ortaklıklara artık son nokta konulabilir. Bürokratik olarak eksik, yürümeyen konularda daha bir farkındalıkla yürüyerek, şans yakalayabilirsiniz. Tutulma ile liyakat sahipleri, liyakatlar değişiyor. Ve hayatlarda oturtulmak istenilen düzen, baştan ayağı değişimi getirebilir. Taşınmalar, işiniz ile ilgili değişimler yaşayabilirsiniz. Atılacak adımlar güçlü ve kalıcı değer yaratmak adına görünmekte. Riskli kararlar alırken sınırı iyi belirlemenizi, kayıp yaşamamak adına abartmamanızı öneririm. Çocukları ilgilendiren durumlar, aşı ile ilgili gelişmeler yaşanabilir.  Yediğinizin, içtiğinizin, kullandığınızın kalitesini, son kullanım tarihlerini, güvenlik testlerinin gerçekte tam anlamıyla yapılıp yapılmadığını sağlığınız açısından önemseyin. Atık suya dikkat !

Yay burcunda Güneş tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

İkizler ve yükselen İkizler :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Başak ve yükselen Başaklar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Terazi ve yükselen Teraziler için : Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar

Yay ve yükselen Yaylar için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Kova ve yükselen Kovalar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Balık ve yükselen Balıklar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Ülkemiz ve Yay burcunda Güneş tutulması                                                                 

4 Aralık günü Yay burcunda yaşanacak son tutulmada ordumuz, polisimiz, çalışan kesim, sağlık sektörü, sosyal güvenlik hizmetleri, yiyecek rezervlerimiz, hayvancılığımız, sendikalar ana başlıkları oluşturacak görünmekte. Aynı zamanda diplomasi, uluslar arası ilişkiler, ticaret, üniversiteler, hukuk, sığınmacılar ve bunların ülke yönetimine etkilerini görebiliriz.

Çalışan kesime, işçi, memura yönelik yeni açıklamalar ve düzenlemeler gelebilir. Sgk’nın durumu gündem olabilir. Muhalefet çalışanları, sağlık hizmetlerini, sgk yı kapsayan öneriler sunabilir. İlaç ve gıda stoklarının durumu fiyatlara yansıyabileceği gibi karaborsacılığı körükleyebilir. İlerleyen dönem şartlarını incelediğimizde, tarım ve hayvanlıkta üretime, gelişmeye yönelik çözümlere ihtiyaç gözükmekte. Konumunda otorite olanların sağlık durumları ile ilgili gelişmeler yaşanabilir. Tutulma etkisi ile ilerleyen dönemde önemli görev değişimleri, bitişler yaşanabilir. Sendikaların faaliyetleri ve grevler konuşulabilir. NATO, AB ile ilişkiler dikkati çekebilir. Orduyu ilgilendiren gelişmeler olasıdır. Yurtdışı davalar hızlanabilir. Yurtiçinde muhalefet kanadından parti yöneticileri, üyeleri, gazeteciler, yazarlar, düşün insanları vs.ye yönelik davalar, tutukluluklar da yine gündem olmaya devam edebilir. Uluslararası ilişkilerdeki anlaşmaların, görüşmelerin oldukça öne çıkacağını söyleyebiliriz. Bu durum geri plandakileri gündem yapabileceği gibi müttefik görünümlülerin gizli planlarının olasılığını da işaret etmekte. Bu tutulma ile uluslararası ilişkiler alanındaki zorlayıcı etkinin yansımalarını ekonomide daha fazla hissedebiliriz. Dünya genelinde de kendini hissettiren ekonomik buhran, para piyasalarında sert etkilere, iflasların daha fazla gündeme gelmesine yol açabilir. Gençler, eğitim sistemi, üniversitelerle ilgili gelişmeler dikkat çekebilir. Deniz ve hava yollarında problemler, kazalar olasıdır. İlerleyen dönemde idam cezasının uygulanması yeniden konuşulabilir. Hava anomalileri, deprem yaşanabilir.

Yukarıda 4 Aralık günü Yay burcunda yaşanacak Güneş tutulmasına ait dünyanın, aşağıda ise ülkemizin astrokartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s