2022 YILINDA BİZLERİ NELER BEKLEMEKTE

Önceden içinde bulunulan yılı tamamlayıp, yeni yıla girmeye hazırlanırken, gerek çevremizdekilerden ‘bir sonraki yıl daha iyi değil mi?’ türünden sorular alırdım gerekse sosyal medyada içinde bulundukları yılın gitmesi ve tazelenme enerjisiyle, yeni yıla girilmesine yönelik paylaşımlar görürdüm. Bu sene ise 2022 öncesi sanırım herkes biraz daha temkinli, hele ki son faiz indirim kararı ve sonrası para piyasalarındaki sert çıkış ve inişin ardından izlemede. Bakalım gelen gideni aratacak mı?

Yıla, 29 Ocak’a kadar sürecek olan Oğlak burcundaki Venüs retrosu ile gireceğiz. Bu durum diplomatik, finansal, hukuksal konularla, sistemsel, bürokratik değerlerle ilgili sorunları  öne çıkartacak. Eder kavramını yeniden sorgulatacak görünmekte. Ülkemizin  uluslararası  anlaşmalarını, hukuksal davalarını ilgilendirebilecek bu görünüm finans piyasalarını, ekonomiyi etkileyip, kırılganlıkları daha arttırabilir. AB, NATO ilişkilerini ve müttefiklik kavramını bizlere bir kez daha sorgulatabilir. Mecliste zaman zaman tansiyonu yükseltebilir.

Artık iyice kapanış aşamasındaki Ay fazımız, krizlerle gelecek yeni bir döneme geçiş, dönüşüm öncesi kredi, faiz, borç ödemeleri, bankaların, finans piyasalarının durumlarındaki stresi de göstermekte. İflaslarda, ödenemeyen kredilerde artışlar olabilir. Banka kredi noktaları, batışları, satışları gündeme gelebilir. Şubat ayının ilk haftası ile birlikte bu durum daha da belirginleşebilir. Ocak ayında ise kredi, borç bulabilme konusunda anlaşma sorunları ve birtakım zorluklar olasıdır. İlerleyen süreçte paranın yanı sıra muhalefet yöneticileri, mensupları, gazeteci, yazar, düşün insanı davaları, savunma sanayine yönelik anlaşmalar, anayasa ve ülke yönetim biçimimizle ilgili konular da  gündem yaratabilir.

Yeni yıla girmeden önce 24 Aralık’ta yaşadığımız son Satürn-Uranüs karesi, azalarak da olsa  neredeyse yıl sonuna  kadar zorlayıcı etkilerini hem borsada, finansal piyasalarında, borçluluğumuzda hem mecliste hem de bizi bağlayan uluslararası paktlar anlamında daha belirgin gösterecek. Bu görünüm tüm dünyada  sistemsel, yönetsel, ekonomik, hukuki, diplomatik krizler ve güvenlik sorunları, halk ayaklanmaları şeklinde ortaya çıkabilir. Hiper enflasyon kavramını konuşabiliriz. Kredi, borç ödemelerinde zorlanmalar, şirket iflasları ve işsizlik oranlarında artış  görülebilir.  

Önceki gün gazetelerden birinde dijital paralardaki vurgundan bahsedilmekte, dünya geneline bakılınca en büyüğünün ülkemizde olduğu dile getirilmekteydi. 2022 yılında dünya genelinde kripto paralar da yine  nahoş olaylar yaşanabilir.  Oyuncuların dikkatli, seçici olup, güvenli buldukları yerleri tercih etmesinde fayda olabilir.  Aynı zamanda kripto borsasına birtakım düzenlemeler gelebilir.

Ay düğümlerinin İkizler-Yay’da, Boğa-Akrep  aksına geçmesiyle birlikte kazanımlar, değerli madenler, para piyasaları, ekonomi,  ekonomik paylaşımlar alanında,  güvenliği etkileyecek şekilde krizleri, sarsıcı etkileri içeren değişim, dönüşümleri vurgulayacak.  29 Ekim 2022’ye kadarki dönem uluslar arası ilişkiler anlamında baktığımızda biraz daha yakın ülkelere, komşularımızda olanlara ve bunların bize etkisine odaklanmamız gerektiğine işaretçi. Aynı zamanda iç ticareti, iç turizmi dirençli tutabilmek de kırılganlıkları hafifletebilmek adına önceliğimiz olabilir. Ay düğümleri ülkemiz haritasında bu var olanı açığa çıkartıp, problemli yönleri değiştirici özelliklerini  ekonomiyle birlikte meclis, belediyeler, yerel yönetimler, NATO, AB ve diğer paktlarla ilişkilerimiz, diplomasi, lider, otorite, üst yönetici konumunda olanlarla ilgili olarak kendini gösterecek.

Bu dönemde seçimler ve değişim gündeme gelecek görünmekte.  2022 yılı içinde değişim atmosferi yükselse, muhalefet ve hükümet arasında bir ortak söylem yaratılmak istense, sonbaharda bir seçim ihtimali olsa da sonuçları net olmayan, soru işaretleri taşıyan durumlara sebep verebilir. Seçim için 2023 baharı daha kuvvetli durmakta.  Ayrıca Ay düğümlerinin ülke haritamızdaki bu geçişi siyasi arenada ciddi değişimleri, bilinenlerin yerine yeni kimlikleri  getirecek görünmekte.

Gıda fiyatlarındaki yükseliş sürebilir.  Pahalılığa stok yetersizliği ve tedarik sorunları eklenebilir. Bu durum tarıma, çiftçimizin desteklenmesine ve yoğun üretime geçilmesinin önemine vurgu yapmakta.  Ayrıca son yıllarda tarımda üretimden çok  ithalata dayalı bir modele  dönmüş olan ülkemizin, dışarıdan yeterli miktarda ithalat yapamama olasılığına karşılık, stok kontrolüne, halkın erişiminin rahatlatılmasına yönelik daha radikal çözümler üretmesi gerekebilir. Ay düğümlerinin Boğa-Akrep aksındaki geçişi yer hareketlere de dikkati çekmekte.

‘’Milli ekonominin temeli tarımdır.  Mustafa Kemal Atatürk ‘’

Jüpiter 29 Aralık-11 Mayıs arası direk,  28 Ekim – 26 Kasım retro ve sonrasında 21 Aralık’a kadar  yine düz harekette Balık burcunda transit edecek. Düz  harekette olduğu dönemlerde biraz daha kabullenici ve rahat enerjileri hissedebiliriz. Mart’ın  ilk haftasından itibaren  Jüpiter’in Ay düğümleri, Kova’da bulunan Mars, Venüs, Satürn ve Merkür’ün görünümleri bir yandan ekonomik konuları anlatırken diğer yandan ulusal güvenlik, özgürlük, toplumsal haklar, eşitlik konularına vurgu yapmakta. Bu durum yönetimle ilgili gelişmeleri de etkileyebilir. Yıllık haritamızdan ülkemizde bulunan yabancılarla ilgili problemlerin yaşanabileceğini öngörebiliriz.  

Jüpiter, 12 Nisan’da Neptün ile tam kavuşum yapacak. Bu tarih civarı para piyasalarında, fiyatlandırmalarda, hukuksal konularda ve uluslararası  konularda gerçekçilik önemsenmeli. Dünya geneli piyasalarda fiyatlarda şişmeler,  gerçekçi olmayan, abartılı, riskli hareketler, yönünü kestirmede zorlanmalar olasıdır. Tabii spekülatörlerin de iş başında olabileceğini unutmayalım.  Yine aynı görünüm, Venüs retrosunu takiben ortaya çıkabilecek bazı skandallara, takip eden süreçte patlayacak olan balona da işaretçi olabilir.

23 Ağustos’ta ülkemizin 12.evine girecek Mars geri plandaki işleri hareketlendirirken, beraberinde kontrol dışı olayları, düşmanlıkları da beraberinde tetikleyebilir. Ekim 15 ile başlayacak dönem önemli gelişmelere gebe olabilir. 28 Ekim ile gireceğimiz  ve 2023’ün Kasım’a kadar olan dönemini de içine alan yeni yıllık haritamızda her ne kadar gizli düşmanlıklar, ekonomik, diplomatik sorunlar, geri plandaki kontrol dışı olaylar devam etse de yönetsel, hedefler adına değişimlerin daha kolay uygulanabilirliğini görebiliriz.

Yıllardır yazmakta olduğumuz dip noktaya geldik. Oldukça zor bir sene karşımızda ki devamı da kolay görünmemekte. Kapitalizmin çöküşü, yerine farklı bir sistemin entegre edilmesi durumu global ekonomik krizle  belirginleşmenin ötesine geçti. Küresel baronların, geri planda dünyaya yön veren ailelerin kontrolü, gücü elinde tutabilmek adına uyguladıkları kaos teorisinin bir adımı olan, her ülkenin kendi ihtiyaçlarını üretmesine gerek olmadan, dünya genelinde hizmet alabileceği tezi iflas etti. Onların yönergelerine uyan ülkeler zayıfladı. Krizle birlikte sosyo-ekonomik, sosyo-politik olaylar zirve yapacak ve ardından ilerleyen dönemde liderlerin, ülke yönetimlerinin, sınırların değişme aşamasına girdiğini göreceğiz.

Hepinize hukukun, eğitimin, bilimin, liyakatların önde tutulduğu, üretime geçme yönünde irade gösterilen, sağlıklı, huzurlu ve bir olup, savrulmadan yürüyeceğiniz bir yıl dilerim.

‘’Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.  Mustafa Kemal Atatürk ‘’

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

2022 YILINDA BİZLERİ NELER BEKLEMEKTE” için 2 yorum

  1. Harikasınız sizi uzun zamandır takip ediyorum, Atatürk’ün ışığında hep doğruları yazıyorsunuz.
    Size ve ailenize sağlıklı, mutlu bir yıl dilerim.
    Meltem Evren

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s