JÜPİTER’İN  BOĞA BURCU GEÇİŞİ

16 Mayıs 2023 günü Jüpiter Boğa burcuna girecek ve 26 Mayıs 2024’e kadar bu burçta kalacak. Jüpiter, en son 2010-2011 yılları arasında Boğa burcunda transit etmişti. 4 Eylül-29 Aralık tarihleri arasında da retro işaret ettiği konularda bizi geriye çekerek, yaptıklarımızı kontrol etmemizi isteyecek.

Jüpiter, astrolojide genel olarak iyicil görülür ve fırsatlarla, büyüme, gelişme olanaklarıyla anılır. Ama gerçekte iyi ya da kötü ne varsa, onu büyütür. Jüpiter aynı zamanda abartıyla,  başarıyla, parayla, finansla, yargıyla, hukukla, etik ve ahlakla, saygınlık ve asaletle, eğitimle, yabancılarla, turizmle,  inançlarla, din ve hayat felsefesiyle ilgilidir.

Jüpiter’in transit edeceği Boğa burcu ise maddi-manevi değerler, kaynaklarla ilgilidir. Somut , dünyevi değeri olana önem verir. Kaliteli, konforlu yaşama arzusu belirgindir. Şartlarının değişmesinden, güvenli gördüğü alanın tehdit altına girmesinden hoşlanmaz. Dolayısıyla Jüpiter’in Boğa’daki transiti sırasında her türlü kazanım, güvenlik ihtiyacı, konfor, doyum sağlama ve değer/öz değer kavramları vurgulanacak. Ve hemen herkes  daha iyi şartlar için büyüme, gelişme fırsatlarını elde etmeye, sosyalleşmeye çalışacağını göreceğiz. İstikrar yakalayabilme ve geleceğe güvenli bakabilme duygusu yükseleceğinden, maddi, manevi, fiziki güvenlikle ilgili durumlar öne çıkacak. Bu doğrultuda düzenlemeler yapmak istenilecek. Elbette geri dönüşü herkesin kendi haritasındaki durumuna bağlı olacaktır.

Haritalarda Jüpiter transiti, her bir haritanın kendine özgü oluşu yüzünden bireyden bireye farklı düzeylerde etki gösterir. Bunu göz önünde bulundurarak, bireysel açıdan Jüpiter Boğa transitinin burçları hangi alanlarda etkileyeceğine bakalım;

Koç ve yükselen Koçlar için :  Koç burçları, Jüpiter Boğa transitini maddi-manevi kazanımlarını ilgilendiren konularda almaktalar. Bu da kaynak yaratımı konusunda önünüze bazı fırsatların gelmesi ve büyüme, gelişme şansı yakalayabileceğinizi göstermekte. Çocuklarınızın işleri, statüleri, tanınırlıkları ile ilgili fırsatlar, yurtdışını, eğitim ve hukukla ilgili konuları sizi de meşgul edebilir.

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Boğa burçları 12 yıl sonra yeniden Jüpiter’i burcunuzda ağırlıyorsunuz. Şans ayağınıza geliyor. Bu size her şekilde girişimlerinizde, başlangıçlarınızda genişleme, büyüme fırsatı sunabilir ki bu transit size kilo da aldırabilir. Sağlıkla ilgili problem yaşayanlar, halletmek adına konunun üzerine eğilmenizi öneririm. Yakın çevre ilişkileriniz daha da iyileşebilir. Anne tarafınızdan daha destek görebilirsiniz. Çocuklarınızın eğitim, yurtdışı konuları sizi de uğraştırabilir.

İkizler ve yükselen İkizler :  İkizler burçları için Jüpiter transiti biraz daha bilinçaltlarına, spritüelliklerine hitap etmekte. İçsel derinleşebilir, gizli kalmış yaratıcı yönlerinizi geliştirmek için üzerine eğilebilirsiniz. Başlamak istediğiniz bir iş varsa Jüpiter Yengeç transitine kadar onunla ilgili bilgilenebilirsiniz. Yardım faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Bu süreçte sağlık sorunlarınız varsa dinlenmeniz veya hastane süreci ile halletmeye çalışabilirsiniz. Endişelerinizi büyütmemeye çalışın. Evliliğinizle ilgili konularda içselleşmek isteyebilirsiniz.  Bağımlıkla mücadele edenler bunu arınma süreci olarak kullanabilir.

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Yengeç burçları Jüpiter transiti ile arkadaş çevrelerinin genişlediğini, sosyalliklerinin arttığını, grup, kulüp, dernek çalışmalarında fırsatlar yakaladıklarını görebilirler. Hatta ödül kazanabilirler. Ve buralardan işinizden elde ettiğiniz kazancınıza da katkı sağlayacak bağlantılar geliştirebilirsiniz. Geleceğe dönük umutlarınız çok daha optimist olabilir. Çocuklarınızla ilgili evlilik, varsa ortaklıkları, davaları  ile de uğraşabilirsiniz.

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Aslanlan Jüpiter transiti ile kariyerleri, statüleri ve hedefleri ile etki altındalar. İşinizde yükselebilir, tanınırlığınız artabilir. Hedef büyütebilirsiniz. Eğitim, medya, yurtdışı faaliyetlerinizi işinize taşıyabilirsiniz. Üstlerinizden, resmi makamlardan destek bulabilirsiniz. Annenizle ilgilenebilir, ilişkinizi geliştirebilirsiniz. Çocuklarınızın sağlık ve günlük, iş hayatlarına yönelik konularla ilgilenebilirsiniz.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Jüpiter Başak burçlarına yüksek öğrenim, hukuksal, medya, iletişim, tanıtım faaliyetlerinde, uluslararası işlerde destek vermekte. Öğrenim hayatınızda, eğitimle ilgili işlerde başarı elde edebilirsiniz. Varsa kitabınızla, her türlü medya, internet üzerindeki faaliyetlerinizde tanınırlığınız artabilir. Seyahatlere çıkabilirsiniz. Edindiğiniz bilgi ve deneyimler hayata bakışınıza etki edebilecek nitelikte olabilir. Hukuksal konularda şans sizden yana olabilir. Jüpiter’in bu transiti ikinci evliliğe gidenler için önemli bir görünüm.

Terazi ve yükselen Teraziler için : Jüpiter’in Boğa transiti, Terazi burçlarını kredi, vergi, miras, sigorta, burs, nafaka gibi konularla  etkilemekte. Kredi başvurunuza olumlu sonuç gelebilir. Borç yapılandırmasında avantaj yakalayabilirsiniz. Dışarıdan beklediğiniz parada ya da ortağınız varsa onunla birlikte olan kazancınızda artış gözlemlenebilir. Eşiniz de bu dönem kaynak gelişimi açısından şans yakalayabilir. Operasyon geçirmeniz gereken durumda sağlığınıza kavuşmak için destek bulmanız mümkündür.

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Akrep burçları, Jüpiter Boğa transitini evlilikler, ortaklıklar, her türlü ilişki ilişkiler alanında almakta. Evlenebileceğiniz gibi evliyseniz, ortağınız varsa birlikte fırsatlar yakalayabilirsiniz. Belki de bu durum eşinize yansır. Siz de dolaylı olarak etkilenebilirsiniz. İşbirliklerine açık bir süreç. Çocuklarınızın eğitimlerinin yanı sıra davalarla, rekabet şartlarıyla da uğraşmanız mümkündür.

Yay ve yükselen Yaylar için :  Yöneticiniz  Jüpiter’in Boğa geçişi Yay burçlarını günlük işlerinizle, iş ortamınızla ilgili etkilemekte. Bu anlamda şartlarınızda büyüme fırsatları yakalayabilirsiniz. Hizmet alma ve vermede rahatlatıcı etkilere sahipsiniz. Sağlığınızla ilgili problemlerinizi çözebilmek adına destek bulabilirsiniz. Çocuklarınız için kazanımlarının ve beraberinde özgüvenlerinin yükseldiği bir süreç olabilir.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Jüpiter’in Boğa geçişi size destek veriyor. Çocuklarınız, aşk hayatınız, kendinizi hobileriniz, yaratıcı yönlerinizi ortaya koyarak, ifadede şans ve fırsatlar yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzla gururlanabileceğiniz gelişmeler olasıdır. Çocuğunuz yoksa çocuk sahibi olabilirsiniz. Aşk hayatınızdaki mutluluk, hayata bakışınızı, keyif almanızı da etkileyebilir. Yaratıcı yönlerinizi sahneleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğlence ve risk içeren konularla çok daha fazla ilgilenebilirsiniz. Ailenizin imkanlarından yararlanma fırsatları yakalamanız mümkündür.

Kova ve yükselen Kovalar için :  Kova burçları için Jüpiter’in Boğa geçişi evinizle, ailenizle ilgili konularda şans ve fırsatlar yakalayabilirsiniz. Aile içinde genişleme yaşanabilir. Ev, emlak, arsa alım-satımlarınız olabilir. Evinizi olduğundan çok daha lüks hale getirebilirsiniz. Çocuklarınızın sağlık sorunları varsa halledebilmeleri için destek bulabilecekleri bir dönem. Bilinçaltı arınma çalışmalarına yönelebilirler. Yardım faaliyetlerine katılabilirler.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Yöneticiniz Jüpiter’in  Boğa transiti sizin kardeşler, yakınlar, komşularla ilişkilerde, eğitim, yazım-çizim, ticari konularda, seyahatlerde size fırsatlar sunmakta. Kardeş, yakın akraba ilişkilerinizin geliştiği bu süreçte, onlardan fayda görmeniz mümkündür. Eğitim faaliyetlerinde, varsa ticari hayatınızda başarınız, kazancınız artabilir. Kitap yazmaya başlayabilirsiniz. Seyahatleriniz artabilir. Çocuklarınızın sosyal çevreleri genişleyebilir. Dernek, organizasyon gibi faaliyetlerde başarıları, işlerinden kazançlarını da etkileyebilir.

Dünya astrolojisine göre ise Boğa burcu, tarım, gıda, toprak, madenler, para, bankalar, borsa, finans ve finansal kurumlar, ekonomi, sanatı anlatır. Bu durum ticari hareketi, lükse yönelimi, emlak ve arsaya, tarım ve değerli madenlere önemi arttırabilir. Genel baktığımızda ekonomik problemleri unutturan bir gevşeme gözlemlenebilir. Sanatsal eserlerin değerleri artabileceği gibi sanata önem, sanatsal faaliyetlerde estetiğin, şatafatın öne çıkması dikkati çekebilir. Güvenlik sistemlerinin kullanımı daha yaygınlaşabilir. Oturmak, yatırım, işlemek gibi amaçlarla toprağa yönelim gözlemlenebilir. Tarım teknolojilerinde, tarımsal çeşitlilikte, ürün çeşitliliğinde hareketlilik gözlemleyebiliriz. Üzüm, şarap sektörü ile gelişmeler dikkati çekebilir. Kadınlara yönelik sektörlerde, mimaride, iç mimaride ivmelenme görülebilir. Jüpiter’in Boğa burcundaki bu transiti ekonomik darboğazın içinde  güzellik, parfümeri, tekstil, kumaş, tasarım işleri, restaurant, galeriler  gibi duyusallığa hitap eden sektörlere  can suyu gibi gelebilir. Fakat unutmayalım ki kriz sonlanmış değil. 2024’ün yaz aylarıyla durumu farklı hissedebiliriz. O yüzden Jüpiter’in abartı özelliğine dikkat ederek, temkinli hareket edilmesini öneririm.

Ülkemizde bunlara ek olarak meclis, belediyeler ve yerel yönetimler, yöneticileri ile gelişmeleri bunlara ekleyebiliriz. Hükümetle, hukukla ve yasamayla ilgili konuları, Nato, AB gibi pakt ilişkilerini ve yabancı devletlerle ortak anlaşmalarımızı, borsa,  kulüplerle ilgili gelişmeleri görebiliriz. Kulüpler derken bu süreçte Fenerbahçe’nin şampiyonluğu gelebilir.

Jüpiter, ilk girişinin hemen ardından önce Kova burcundaki Pluto ile sert açılanacak ve toplumsal, hukuksal ve seçimle ilgili konulardaki olaylarda zorlanmaları açığa çıkartacak ki finansal konular da paralel gelişebilir. Daha sonra bunlara Mars’ın katılması, agresyonu, güç mücadelelerini tetikleyici etki olarak açığa çıkabilir.

Jüpiter’in yine zorlayıcı etkilerine bakarsak 22 Nisan 2024’de Uranüs ile kavuşumu, 15 Haziran 2024 Satürn kavuşumu, 2024 Mayıs ayında da Pluto/Satürn =Jüpiter/Mars  kombinasyonu şeklinde açığa çıkacak ki bu dönemler civarı yine yukarıda bahsettiğim konularla ilgili önemli gelişmeleri gözlemleyebileceğiz.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s