31 MART TERAZİ BURCUNDA DOLUNAY

Genel anlamıyla dolunay

31 Mart  günü  saat   15:36 da  Terazi burcunun  10°44′  derecesinde bir dolunay meydana gelecek.  Terazi burcunun ev sahipliği yaptığı bu göksel olay,  Mart ayı içindeki 2.  dolunay olduğundan ötürü de blue moon diye adlandırılmakta. Terazi, ilişkilerin burcudur.  Politika yürüterek, denge kurabilmeyi, uzlaşıyı, adaleti, aşkı, sanatı anlatır. Gölgesinde güvensizlik, yüzeysellik, rahatına düşkünlük, kararsızlık  görülür.

Harita oldukça aktif, hedeflenenin somut olarak gerçekleşmesi adına  glrişimci, riske, hırsa, saldırganlığa açık, empatiden,  duygusal paylaşımlardan yoksun görünmekte.  Aynı zamanda şartları zorlarken, uyum sağlamakta da zorlanabileceğiz.

Yükselende kendini ortaya koymayı , alkış almayı seven Aslan’ı görmekteyiz.  Venüs, Jüpiter ve Uranüs yükselene destek verirken, Chiron’dan zorlandığını görüyoruz. Dışavurumda kırabilir, kırılabiliriz. Kendimizi dilediğimiz gibi ifade edemeyebiliriz. Eski konular, sertliğe götüren yolu açabilir.  Yükselen derecesine  Alfard sabit yıldızının da etkisini görmekteyiz. Bu yıldız  bilgelikle, müziğe, sanata yakınlıkla, insan doğasını bilmekle ve güçlü tutkulara sahip olmakla ilişkilendirilmiş. Ama gölgesinde otokontrolde güçlük çekme, terbiyesiz tavırlar, çirkin hareketler de bulunmakta. Dolayısıyla dolunay  zamanı bu gölge yönlere karşı dikkatli olursak, dışavurumda daha rahat olabiliriz.

Terazi dolunayında Ay’ın Minkar, Diadem, Güneş’in ise Algenib sabitleriyle etkileşimi bulunmakta.  Minkar, sabır, kurnazlık, açgözlülük, öfke, hırs gibi duygularla eşleştirilirken, Diadem ise kadının fedakarlığı, bir gruba yardım etme,başkaları için kendini feda etmek gibi durumlarla ilişkilendirilmiş. Dolayısıyla bu sabit yıldızlar gerek kadın, erkek ilişkilerine, gerek bilinçaltımıza ve bilinçli yönelimlerimize,  kendi doğalarınca katkı yapmaktalar.

Terazi dolunayının bireysel haritalarda işaret  ettiği konular

31 Mart günü yaşayacağımız dolunayda maddi-manevi kazanımlarımız, taşınabilir mallarımız, gelirlerimiz, borçlarımız, kredi, vergi, burs, nafaka, miras konuları,  ortaklı paralar, eşin kazanımları, çocukların işi , statüsü, hedefleri, ameliyatlar, kayıplar yine ana konu başlıklarımız olarak görülmekte.  Sene başından beri yaşadığımız tüm yeniay ve dolunaylar, Kova tutulması hariç 2-8 aksına vurgu yaptılar.  Bir süre daha da böyle devam edeceğiz görünmekte. Gökyüzü bizlere maddi-manevi kazanımlarımıza önem vermemize işaret ederken, adeta bilançomuzu yaptırmakta.

Yeni girişimler için söylemiyorum. Onlar için şimdi bir nefes arası vererek, varsa eksiklerini, gediklerini toparlamak, büyümek için Jüpiter retrosu ile zamana yayılmaya çalışmak süreci.  Hemen şunu da ekleyeyim ki bu söylediklerim inisiyatif alabileceğimiz, mümkün olan durumlar için geçerlidir. Şimdi kazanmak, önemli bir gelişme elde edebilmek adına tamamlanmamış, karman çorman olup da tıkanmış, geçmişte yarım kalmış, cevabını alamadığımız, elimizden kaçırdığımızı düşündüğümüz işlere odaklanma zamanı… Bir türlü sonuçlandıramadığımız belki aile büyükleri, belki üstlerimiz, amirlerimiz ya da hedefimizdeki konular, yükselme arzumuz, terfi beklentimiz, belki de bürokratik işlemler gibi durumlarla ilgili kalıcı, sağlam adım atma  gerekliliğinin farkında olmalıyız. Bunlar istismar edilme, kullanılma gibi duyguları yaşatarak, yaralar açmış , sinir katsayımızı  zorlamış da olabilirler. Terazi dolunayı ile  kısıtlayan, baskısını hissettiren bu duygulardan uzaklaşmak, kaçmak ya da  harekete geçmek… Burada konfor alanımızdan ne kadar feda edebileceğimiz, dengeyi nasıl kuracağımız,  özel bazı durumları neye, kime karşı ne kadar kullanmalıyız , eski gelişmeler,  geçmişte nerede , neyi yeterince doğru değerlendiremedik  vs soruları  dengemizi sıkı bir  sallayabilir. Nerede ne, kadar ileri gitmeli, risk almalıyız ! Kafamız gidip gelebilir. Eğer ki  yeterince geniş perspektiften bakmadan, durumu doğru değerlendiremez ve de geçmiş dersleri hesaba katmazsak, kaçınılmaz sonla buluşacak  olan yine biziz.  Kapana mı kısıldık! Soğukkanlı davranalım…   (Jüpiter r, Şans n., Asc Dsc, Toro r  , Psyche r  , Icarus, şans n. , Satürn, Mars, Güneş, Ay, Atropos r  , Atlantis r  , Merkür r   , Admete r  , Kronos r   )

Kontrol etmekte zorlanılan, belki başkalarıyla paylaşılmayan, üstü örtülü ya da farkına varılamayan durumların kazanımlarımızı etkilediği bir dolunay  bu.  Büyüklerle, üstlerle, resmi makamlarla ortaklıkları da etkileyecek şekilde gelişmelerle karşı karşıya kalabiliriz. Anlaşmanın çok kolay olmadığı bu süreçte, zıtlaşmalar, zorlanmalar yaşanabilir. Eski konular gündeme gelebilir. Kazalara , yaralanmalara dikkat. Arkadaş gruplarını, aşk hayatını, çocukları ilgilendiren sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Şanslı olanlar beklenmedik bir aşka yelken açabilecekleri gibi, bazıları da  evlilikleri, sosyal durumları ile ilgili askıda kalmış durumlarını gözden geçirebilirler.  Hukuksal konular devreye girebilir. Sabit yıldızların etkisini de gözettiğimizde ilişkilerde öfke, saldırganlık, açgözlülük, yanlış kararlar, iftiraya uğrama gibi durumlar olasıdır. Dolayısıyla kurban olmamak adına iletişim, doğru mantık kullanımı, etik oldukça önemli hale gelmekte.  Çocukları, onların statülerini, işlerini  de ilgilendiren bu dolunay  öteledikleri, görmedikleri, görmezden geldikleri durumları  artık önlerine getiriyor.

Bu dolunayın 16 Şubat’ta meydana gelen Güneş tutulması ile etkileşimi de dikkati çekmekte.  Hak, hukuk, adalet, para konuları, güç dengeleri, ilişkiler, aldatmalar, aldatılmalar tutulmada göze çarpanlardandı. Şimdi harita etkilerine göre aksiyon zamanı diyebiliriz. Tutulmanın hayatlarınıza dokunduğu alanlarda, daha önceden tasarlanmış, düşünülmüş,  görüşülmüş, imzalanmış işler, projelerle ilgili ciddi sorumluluklar alınarak, eyleme geçirilebilir.  Geçilmişlerin üzerinde bazı düşünsel değişiklik söz konusu olabilir. Eski hukuksal, finansal davalar gündeme gelebilir.  Nisan’ın 18 inde Satürn’ün de retroya geçeceğini hatırlarsak, önceki ara dilimi bu tarz ve benzeri işler için kullanabilirsiniz. Kova Güneş tutulmasının ne tür etkiler barındırdığını hatırlamak isteyenler eski yazımdan faydalanabilirler. (http://blog.milliyet.com.tr/16-subat-kova-burcunda-gunes-tutulmasi/Blog/?BlogNo=581328 )

22 Mart’ta retroya giren Merkür, bu hareketini Nisan’ın 15 ine kadar sürdürecek.  Bu dönem açıkçası yeni anlaşmalar, görüşmeler, yazışmalar, sözleşmeler için  çok uygun değil. Yine aynı şekilde elektrikli, elektronik eşya alımında da. Sizin için hayati önem taşıyan bu tarz durumları eğer ki mümkünse bu aralığın dışında gerçekleştirmeye çalışmanızı öneririm.  Trafikte, yollarda, iletişimde, hesap kitap işlerinde, evraklarda sorun yaşanabilir. O yüzden gideceğiniz yere belki biraz daha erken çıkarak, sözünüze zamanında yetişebilirsiniz. Seyahatiniz varsa biletinizi, rezervasyonunuzu, pasaportunuzu  iyice kontrol edebilirsiniz.  Hesap hatalarına karşı işlemlerinizi , ekstrelerinizi,  hesap cüzdanlarınızı , faturalarınızı, ödemelerinizi  kuruşu kuruşuna takip edebilirsiniz. Bilgisayarlarınızı da veri kaybına karşı yedeklemeyi unutmayın lütfen.

Ülkemiz ve Terazi burcunda dolunay

31 Mart günü gerçekleşecek olan dolunayda topraklarımız, güvenliğimiz, doğal kaynaklarımız, madenlerimiz, hükümet, muhalefet ve iktidar, otorite, lider, üst düzey yönetici, ceo konumunda olanlar, tanınmış kişiler, mahkemeler, yargıçlar, savcılar, hakimler,  polis, ordu, prestijimiz, skandallar,  inşaat sektörü, tarım, çiftçilerimizi ilgilendiren gelişmeler ana konu başlıklarımız olarak görülmekte. Aynı zamanda müttefik olarak gördüğümüz ülkeler,  uluslararası ilişkilerimiz, anlaşmalarımız, davalar, dış ilişkilerimiz ve bunların iç işlerimize, halka yansımaları da  gündemimizde yer alacak.

Dolunay, ülkemiz Ay’ının üzerinde meydana gelirken, Mars da Satürn ile birlikte çok sayıda gezegenimizi zorlamakta. Sert  görünümler, zorlayıcı şartlar görünmekte. Ordumuzun durumu, güvenlik bu süreçte oldukça önemli.  Sadece sınır ötesine değil, iç güvenliğimize de yeniden odaklanmamızı gerektiren şartlarla karşılaşabiliriz.

Terazi dolunayının  yükselen hattı 16 Şubat’ta meydana gelen Güneş tutulmasını tetiklerken, transit Chiron ile de sert görünüm yapmakta. MC yöneticisi retro Jüpiter’in , ilerletilmiş Venüs’ü zorladığını görmekteyiz. Şubat Güneş tutulması olayları dolunayla birlikte gündeme gelebilir. Kontrol dışı olaylar olasıdır. Uluslararası  ilişkilerde yaşanacak önemli gelişmeler, kırılganlıklara katkı yapabilir.  NATO, BM  gibi üye olduğumuz kuruluşlar da  ilişkiler de dikkat çekebilir.   Hatırlarsanız zaman zaman Mart sonu, Nisan başı etkisini hissetmeye başlayacağımız bir dönemden bahsediyordum. Mars-Satürn ikilisi, dolunayın ardından Mart 2020 sonuna kadar devam edecek yeni bir döngüyü de başlatırken, müttefik olarak gördüğümüz, görmeye devam ettiğimiz ülkelerle ilişkilerimizde, diplomaside de ilerleyen zaman içinde uzun soluklu  gelişmeleri beraberinde getirebilir. Her ikisinin de Facies ile birlikte yol aldığını düşünürsek, yüksek motivasyonun yanında, disiplin gerektiren, ciddi mücadeleleri  düşünebiliriz.  Savaş ve barış konuları gündemde yer almaya devam ederken, şartların biraz daha zorlaşması, kısıtlanmaları ve yapılandırılması gerekli durumları  işaret edebilir. Yine bu anlamda baktığımızda müttefiklik kavramıyla, uluslararası  davalarla, anlaşmalarla, dış ilişkilerle ilgili, güvenliği, finansal konuları da etkileyecek bir döneme giriliyor diyebiliriz. Rekabet şartları oldukça zorlu görünmekte. Açık düşmanlıklar, bağlayıcı durumlar, yaptırımlar olasıdır. Bilinmeyen, tam adlandırılamayan eksik noktalar daha ortaya çıkmaya başlayabilir. Dolunay döneminde iletişimde, uzlaşıda, anlaşmada sıkıntılar mümkündür. Şimdiye kadar çok da bilmediğimiz anlaşmalar, yazışmalar, görüşmeler bu süreçte ortaya çıkabilir. Durumlar komşu ülkelerle, muhalefetle ya da toplumun önemli figürleriyle ilgili olabileceği gibi topraklarımızı, güvenliğimizi, sahip olduğumuz madenlerimizi, doğal kaynaklarımızı da ilgilendirebilir.  Gizli örgütler ya da vatan haini kapsamına girebilecek kişiler ya da olaylar  da  yine burada söz konusu olabilir. Eski ihanetler, suikastler gündem yaratabilir. Master planlarda, ileriye dönük hedeflerde,  bazı üst yöneticilerin kariyerinde değişiklikler, kesilmeler olasıdır.  Belki de yeni görevlendirmeler, sorumluluklar gelebilir.  Rafa kaldırılmış, uygulaması yarıda kalmış anlaşmalar, projeler gündeme gelebilir. Yenilerin yerlerine alternatifler söz konusu olabilir. Şirketler de  bu etkiler altında görünmekte. İç çekişmeleri, ortaklıklarda, rekabette daha sistemli ve aktif şartlar, bu durumlarla ilgili yeni yapılanmalar, bunların yanında rekabet güçlerini, başarılarını  test edecekleri  bir dönemde diyebiliriz.

Yukarıda 31 Mart günü meydana gelecek olan dolunaya ait ülkemizin kartografik haritasını görmektesiniz. Harita üzerinde renkli oklarla işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden daha belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

http://blog.milliyet.com.tr/31-mart-terazi-burcunda-dolunay/Blog/?BlogNo=584676

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s