SATÜRN’ÜN KOVA BURCUNDAN GEÇİŞİ VE ETKİLERİ

Satürn zodyakta yaklaşık 29 yıllık döngülerle aynı yere gelir. Bundan önce 1991 ve 1993 yılları arasında Kova burcunu ziyaret etmişti. Şimdi 22 Mart’ta yeniden Kova burcuna girecek ve bu burcun  01°57´ sine kadar kadar ilerleyip, sonra retro yapmaya başlayacak. 2 Temmuz’da bir süreliğine yeniden Oğlak burcunda girecek ve burada eksik kalan konuları bitirmemiz için bizleri uyaracak. Kova’daki bu ilk transiti aslında 17 Aralık 2020  ve 7 Mart 2023 arasında kesintisiz Kova transiti döneminin ön izlemesi gibi. Bize yapmamız gerekenlerin, olacakların ipuçlarını verecek.

Astrolojide Satürn disiplini, sorumlulukları, karmik yükümlülükleri, eğitimi, dersleri, düzeni, yapılanmaları anlatır. Yaşlılar, zamanla ilgili konular, yasalar, sınırlar, zorluklar, kısıtlamalar, gecikmeler ayrılıklar, bitişlerle ilişkilidir. Şartların sağlamlığını, uzun solukluluğunu verir.  

Kova burcu ise isyanlar, düzen değişimleri, devrimler, özgürleşme hareketleri, her türlü yeniliklerle ilişkilidir. Hümanizmi barındıran yapısıyla evrensel değerleri öne çıkartır ve şartları dönemin üstüne çekmeye çalışır. Kova aynı zamanda bilim ve teknolojiyle, keşiflerle de ilgilidir.

Hatırlarsanız Satürn’ün Oğlak burcunda bulunduğu süre içinde hayatımızda çatı teşkil edecek önemli yapısal değişimlerden bahsetmiştim. Klasik yöntemlerle yaptığımız bu düzen kurma, yenileme, belki bazı şeyleri terk etme, ayrılma gibi durumlar söz konusu oldu, olmakta. Aslında bu kadar da değil! Pluto ve Jüpiter ile birlikte adeta kabuk değiştirdik, değiştiriyoruz.  Yeni ve sağlam olduğunu düşündüğümüz yol planı çizmeye çalıştık. Henüz bitmedi! Yukarıda da söylediğim gibi Satürn onların 2 Temmuz-17 Aralık arası Oğlak’ta bitirmemiz gerektiğini hatırlatacak. Ve böylelikle iyi ya da kötü, eksik ya da tamam bu uzun soluklu hayat planımız üzerine Kova enerjilerini işlemeye başlayacağız.

Artık Satürn’ün Kova transitiyle bu yenilenen , yeniden doğulan düzende bir adım üste çıkıp, bireyselliğimizi elimizde tutarken, daha toplumsal, daha görünür, daha gerçekçi ve yenilikçi ifadelerle hayatlarımıza dokunmamız gerekecek. Kısıtlanmaları, engelleri, zorlanmaları yaşatabilecek Kova geçişi tereyağından kıl çeker gibi kolay olmayacaktır. Bu durum haritalardaki etkisine göre zaman zaman depresif durumları, oyundan düşmeleri beraberinde getirebilir. Fakat Satürn’den çekinmek yerine onu anlamayı seçmeliyiz. Bunu yaparsak daha rahat ilerleyeceğimize emin olun. Satürn oyunun kuralına göre, hakkıyla oynanmasını ister. Kova’da sorumluluk bilinci göstererek, insancıllık ve eşitlik ilkesi ile kolektife, evrensel değerlere katkı sunmamız gerekmekte. Böylelikle sahip olduğumuz birikimimizle etrafımıza hizmet ederken hem aydınlanmaya, uyanışa, kolektif gelişime, devrime katkı sağlayacağız hem de kendi hayatlarımızın devrimini yapacağız. Zincirleri kıracağız. Oğlak burcundaki transiti sırasında Pluto ile gelen dönüşümde hayatlarımızda düzen yenilerken, çeşitli anlamlarda katkı sağlayacak yatırımlar da gerekti. İşte Satürn’ün Kova geçişinde bu yatırımların hak edişlerini de göreceğiz.

Kapitalizmin sonuna gelindiğinin, sosyal demokrasinin, adaletin evrenselleştirileceği modellere dönüşüm ihtiyacının hissedildiğinden bahsetmekteyim. Bu elbette çok kolay değil. Sonlara doğru farklı sebeplerle baskıların, kısıtlanmaların arttığını, dünya üzerinde bir yerlerde tiranların ayakta  kalma mücadeleleri içinde, güçleri çerçevesince ortalığı kasıp, kavuracaklarını düşünebiliriz. Fakat şu da var ki etki tepkiyi doğurur. İşte Satürn’ün Kova geçişi dünya üzerinde halk hareketlenmelerini, ayaklanmaları, devrimleri ve yönetimsel yapının altyapıya bağlı olarak değişimini, ülke sınırların değişimini tetikleyecek, getirecektir. Sivil toplum kuruluşlarını daha aktif gözlemleyebileceğiz. Yani bu dönem bir anlamda insani değerlerin kitabı yeniden düzenlenecek. Eşitliğin, adaletin herkes için olduğunu hatırlayacağız. Yine bu dönemde gerçek bilgi, bilimsellik öne çıkacak. Astroloji, yükselen değerler arasında yerini alacak.  Elektrik-elektronik, bilgisayar, uzay, havacılık, fizik, mühendislik alanlarında önemli keşifler yapılacaktır. Yeni bir döneme girildiği kendini fazlasıyla hissettirecektir. 2023 yılında Kova’dan çıkacak olan Satürn, yine aynı yıl Kova’ya girecek olan büyük ve kalıcı dönüşümlerin gezegeni Pluto’ya da gerekli alt yapıyı hazırlıyor olacak.

Satürn’ün Kova burcunda transiti sırasında burçları neler beklediğine bakarsak;

Koç ve yükselen Koçlar:  Bu dönemde işten elde edilen kazancı ve içinde bulunulan sosyal çevreyi, gruplar içindeki faaliyetleri etkileyen gelişmelerle karşılaşabilirler. Sorumluluklar, sorumluluk alanları değişebilir. Şartlar güncellenecek, yeniden düzenlenecek. Bazı arkadaşlarla aradaki ilişki tarzı değişebilir. İçlerinden elenenler olabilir.

Boğa ve yükselen Boğalar:  Bu dönemde hedefler, kariyer, sosyal statüyü ilgilendiren durumlar ve ailevi konulardaki sorumluluklarda değişimler olacak. Bu alanda hayatlarında düzenlemeler yapmak durumunda kalabilirler. Bazı sorumluluklar alınabilir ya da  bitebilir.

İkizler ve yükselen İkizler:  Bu dönemde eğitim hayatınızı, yurtdışını, yabancıları ilgilendiren konuları, hukuksal, basın yayınla ilgili işleri ve uzun seyahatler içerebilecek durumlarla ilgili konularda yeni düzenlemeler, sorumluluk değişimleri olacak. Bu çerçevede hayata bakışınız da değişebilir.

Yengeç ve yükselen Yengeçler:  Miras, nafaka, ortaklı kazanımlar, eşin kazanımları, kredi, borç, vergi, burs gibi konularda hayatlarında sorumluluk değişimleri, düzenlemeler, yapılandırmalarla karşı karşıyalar. Sağlık konularındaki hassasiyetleri dikkatle ele almak gerekebilir.

Aslan ve yükselen Aslanlar:  Evlilik, ortaklık, anlaşmalar, davalar konusunda yeniden yapılanmalarla, sorumluluklar değişiyor. Şartlarını yeniden değerlendirip, düzenleyecekler. Sıkıntılı evlilikler ya da ortaklıklarda bitişler görülebilir. Açık düşmanlıklarla, rekabetle zorlanabilirler.

Başak ve yükselen Başaklar:   İş ortamlarını, hayatlarının gündelik akışını,  birlikte çalıştıkları insanları ilgilendiren sorumluluklarda değişimle, düzenlemelerle karşı karşıyalar. Sağlığa dikkat edilmesi gereken bir dönem.

Terazi ve yükselen Teraziler:  Çocuklarını, aşk hayatlarını ilgilendiren durumlarda, yaratıcı yönlerinde yeni yapılanmalarla, sorumluluklarda değişimle karşı karşıyalar. Hobilerini sistemli ek işe dönüştürebilirler.

Akrep ve yükselen Akrepler:   Ev, aile, kökleri ilgilendiren konularlada  sorumluluk değişimleri, düzenlemeler görülmekte. Emlak, arsa gibi taşınmazlarla ilgili işlerle uğraşabilirler.

Yay ve yükselen Yaylar:    Kardeşleri, yakın akrabaları ilgilendiren konularda, eğitimlerinde, ticari faaliyetlerinde sorumluluklar değişebilir. Yazım, çizim gibi işlerinde, sözleşmeleri ilgilendiren durumlarda yeniden yapılandırmalara gidilebilir.

Oğlak ve yükselen Oğlaklar:  Maddi manevi kazanımlarını ilgilendiren konularda sorumlulukların kendini hissettirebilir. Kaynakların dengeli kullanım gerekliliği yeniden yapılanmaya götürebilir.

Kova ve yükselen Kovalar:  Kendilerini, yakın çevrelerini ilgilendiren her konuda sorumluluk alanları değişiyor. Gerekli yapılandırmalara girerken, tutumlarında ciddiyet gözlemlenebilir.  

Balık ve yükselen Balıklar:  Bilinçaltlarını, sağlıklarını  ilgilendiren konularda yeniden yapılanmaktalar. Varsa bağımlılıklarından arınma yoluna gidebilirler. Enerjileri düşük, daha pesimist olabilirler. Şartları yürütmekte zorlanma, çevreden soyutlanmayı getirebilir. Bu dönemi yapmak istedikleri konuda hazırlık dönemi olarak kullanabilirler.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s