25 EKİM AKREP BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

Genel anlamıyla Güneş tutulması

25 Ekim günü saat 13:48’de Akrep burcunun 02°00’ derecesinde, Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesiyle parçalı Güneş tutulması meydana gelecek. 2022’nin ikinci parçalı tutulması Avrupa’nın çoğundan, orta doğudan ve Asya’nın batı kesiminden gözlemlenebilecek.

Tutulma 124 numaralı Saros serisine ait. Bu seriye ait ilk tutulma 6 Mart 1049’da meydana gelmiş. Serinin son tutulması ise 2347 yılında meydana gelecek. 124.serinin son tutulması 14 Ekim 2004 yılında yaşanmış.

Seriyi göz ardı ettiğimizde bu tutulmanın derecesine en yakın 1669 yılına gitmekteyiz ki o yılda Osmanlı İmparatorluğu, Girit’i fethetmiş. 1645 yılında başlayan ve Girit’in topraklarımıza katılmasıyla sonuçlanan süreçte, karşımızda Venedik ve müttefikleri olarak Malta, Papalık, Fransa bulunmaktaydı.

23 Ekim 2014 yılında yine bu dereceye oldukça yakın bir Güneş tutulması meydana geldi. Yaz aylarında cumhurbaşkanlığı seçimi ile Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması ve ardından Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı yıl içinde, tutulma öncesi dikkati çeken en önemli olay. İşid’in Kobani’ye saldırısı nedeniyle çıkan gösterilerde 37 kişi öldü. Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çorum yakınlarında askeri uçak düştü. Eskişehir’de cezaevinde isyan çıktı. İstanbul Üniversitesi’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada 7 kişi yaralandı. 12 kişi gözaltına alındı. Gazi, Sütçü İamm, Bingöl, Çukurova ve 19 Mayıs üniversitelerinde olaylar çıktı.

Yurtdışında ise Burkino Faso’da cumhurbaşkanlığı hizmet süre sınırlamasını kaldırmak isteyen Devlet Başkanı Blaise Compaore, protestolar karşısında istifa etti. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, CO2    emisyon değerlendirme raporunu yayınladı. Pakistan’da askeri okula düzenlenen saldırıda 145 kişi öldü. Barrack Obama, ABD ve Küba arası diplomatik ilişkileri yeniden başlattı. Endonezya Havayolları’na ait uçağın düşmesi ile 162 kişi öldü.

Sizler de 2014 yılına geri dönüp, günümüze dönük benzerliklerden, çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Yılın ikinci Güneş tutulmasına ketumluğu, sabrı, kuşkuculuğu, uç noktada kriz deneyimlemesi ve yıkıcılığı ile bilinen Akrep burcu ev sahipliği yapmakta. Bankacılar, finansçılar, ekonomistler, sigortacılar, dedektifler, polisler, askerler, psikiyatristler, doktorlar, dişçiler, araştırmacılar, gazeteciler, madenciler, kimyacılar ve fizikçiler ile ilişkilidir. Dolayısıyla tutulma ile beraber Akrep özelliklerini ve bu gruplara ait gelişmeleri daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Tutulma sürecinde şartlar oldukça kırılgan, değişken ve sürecin gelişimi de hareketliliğin, ivmelenmenin yanı sıra işaret ettiği durumlar zamana yayılarak, gerçekleşecek görülmekte.

Tutulmanın yükseleninde ciddiyetliye, sabrıyla, sorumluluk alıp, sistem kurarak ilerleyen, kontrolcü, melankolik Oğlak burcu bulunmakta. Yükselen derecesinde Deneb Okab sabit yıldızını görmekteyiz ki bu yıldız, komuta etme, mücadele yeteneği, savaşçılık ile ilişkilidir.

Güneş ve Ay ise Alkarulops , Miaplacidus ve Princeps etkileşiminde. Alkarulops, aşırılığa eğilimi, işten başarı kazanmayı anlatırken, Miaplacidus ise duruşun sağlamlığı ile ilgilidir. Princeps ise derin, araştırmacı zeka ile ilişkilendirilir. Dolayısıyla tutulma sürecinde bu sabit yıldızların da etkilerini gözlemleyebiliriz.

Akrep burcunda Güneş tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Akrep burcundaki Güneş tutulmasında yüksek öğrenim, eğitim, tanıtım, basın-yayın faaliyetleri, uluslararası, yabancıları ilgilendiren işler, hukuksal konular, hayat felsefenizi etkileyecek gelişmeler ana başlıkları oluşturmakta.

Sabit burçların 0-8, öncü burçların 26-30, değişken burçların 12-22 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları bulunanlar Akrep burcunda gerçekleşecek olan Güneş tutulmasından öncelikli etkileneceklerdir. (Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

25 Ekim’de ana konunuz neyse onunla ilgili hedeflerinizi, işinizin, statünüzün vurgulandığı bir tutulma yaşayacağız. Tutulmada gerek ilişkiler gerek parasal konular, değer kavramı oldukça önemli. Kalıcılığı, istikrarı ve bu yönde alınacak kararlarla atılacak adımlara bağlı olarak gelişmeler üst oktavdan olabilecek. Arzulara, idealize edilene bağlı manipülasyon, baskın tavırlarla yol alarak, sonuca bağlama çabaları görülebilir. Fakat 29 Ekim’de durağanlaştıktan sonra retroya geçecek olan Mars ve sürecin yapısı gereği hızlı gelişme kaydetmek mümkün olmayabilir. Bazen hareketlerinizde geri çekilerek, düzeltme yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Tüm bunlar hedeflerinizi etkileyecek görülmekte. Tutulma sürecinde birden fazla konuyla uğraşma gerekliliği doğabileceği gibi beklenmedik bazı durumlar kayıp getirebilir. Bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Yani her ne kadar istikrarı yakalamak amacıyla yola çıksak da şartların değişkenliği zorlayacak görünmekte. Fakat yine de herkes için bir dönüşüm, değişim zamanı. Ve tüm bunlar, haritalarınızdaki çalışmalarına bağlı olarak hem kararlarınız doğrultusunda hayatınızdaki yapıyı hem de beraberinde sosyalleşmenizi, ileriye dönük beklentilerinizi değiştirecek diyebiliriz. Son Satürn – Uranüs karesi ile kökten değişim diyoruz! Zihninize, plan, projelerinize, atmanız gereken imzalar, sözleşmeleriniz varsa dikkatli olmanızı öneririm. Beklentilerinizi ne kadar karşılıyor? Dışarıya karşı ılımlı, uyumlu görünebilirsiniz. Ama ardında daha derin araştırın. Yön kaybı yaşatacak durumlarla karşılaşmamak için dikkatli yol almanızı öneririm. Unutmayalım ki bu dönemde bazıları hedefe ulaşmak için sonuca giden her yol mübahtır felsefesiyle, hileli, aldatmaya yönelik adımlara yönelebilir. Kazalara, yangınlara, zehirlenmelere açık bir süreç. Güvenliğinizi önemsemeyi de lütfen ihmal etmeyin.

Akrep burcunda yaşayacak olduğumuz Güneş tutulması, 30 Nisan’da Boğa burcunda yaşadığımız tutulmanın konularını da hareketlendirmekte. Olaylarınızı etik, hukuksal, finansal, eğitsel gelişim, vizyon ve kendinize maddi manevi değer yaratabilmenizi sorgulatacak. Sonuçlanmalar ve gelişim için mücadele ettirecek.

Akrep Güneş tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

İkizler ve yükselen İkizler :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar,  çocukların işi, statüsü, hedefleri, eşin kredi, borç, vergi, miras durumları, ameliyatı

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Yay ve yükselen Yaylar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler, babanın kredi, vergi, borç, ortak parayla ilgili durumları, ameliyatı, annenin parası, çocuğun eşi, evlilik, ortaklıkla ilgili durumları, davaları. 

Kova ve yükselen Kovalar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Ülkemiz ve Akrep burcunda Güneş tutulması

25 Ekim günü Boğa burcunda meydana gelecek Güneş tutulmasında liderler, yöneticiler, diplomatlar, gençler, çocuklar, eğitim sistemimizi, parkları, bahçeleri, sanatı, sporu, eğlence hayatını, spekülatif konuları ilgilendiren gelişmeler, kamuya ait yatırımlar ana konu başlıkları olarak görülmekte.

Tutulma ülke haritamızın Güneş derecesinin ve ilerletilmiş Satürn’ünün üzerinde yaşanacağından liderleri, konumunda üst düzey kimlikleri, tanınmış kişileri ilgilendirecek görünmekte. Beraberinde sorumluluklarla, organizasyonlarla, kısıtlamalarla ilgili gelişmeleri, görev değişimlerini getirebilir. Diplomasi, ilişkiler, hukuksal, finansal konular öne çıkabilir.  Muhalefet liderlerine, yöneticilerine, gazetecilere, düşün insanlarına yönelik tutukluluklar, davalar dikkati çekebilir. Yurtdışındaki davalar gündem olabilir. Anayasa ve seçime yönelik çalışmalarla ilgili durumları duyabiliriz. Meclis Başkanı  Mustafa Şentop, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Maliye Bakanı Nurettin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu adları tutulma sürecinde daha önde olabilir. Gençlerimizi, çocuklarımızı , eğitimimizi ilgilendiren gelişmeler mümkündür. Bu noktada kızlarımız, atanamayan öğretmenler dikkati çekebilir. Bankaları, finans kurumlarını,  kredi, vergi gibi ödemeleri ilgilendiren düzenlemeler yapılabilir. Satürn- Uranüs karesinin iyice daraldığı bu tutulmanın diğer gezegenler tarafından yakın zamanlı tetiklenmesiyle, dünya geneli ekonomik türbülansın etkileri daha fazla hissedilebilir. Dış borcumuzla ilgili anlaşmalar, gelişmeler mümkündür. Kamunun sahip  olduğu mülkleri, yatırımları ilgilendiren durumları gözlemleyebiliriz. Bir süredir dikkati çektiğim 12.evimizden geçen Mars’ın konumu, tutulma yöneticisi olarak dikkati çekiyor. Ülke güvenliğimize vurgu yapıyor. Geri planda çevrilen işlere, saldırılara, patlamalara, yangınlara, gaz, sıvılar, su, deniz, petrol, petrokimya ürünleri kaynaklı sorunlara, kaçakçılıklara, sahte içkiye bu dönemde daha da dikkat edilebilir. Dünya genelinde havacılık kazaları ve yer hareketliliğinde artış olasıdır.

Tutulmalarla birlikte Ay yalpalaması etkilerinin de aktifleştiğini görmekteyiz. Ay yalpalaması nedir? Etkileri nelerdir? Ne kadar sürecek? Konuyla ilgili aşağıda linki bulunan yazımdan faydalanabilirsiniz.

Yukarıda Akrep burcundaki Güneş tutulmasının dünyaya, aşağıda ise ülkemize ait astrokartografik haritalarını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjilerinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

25 EKİM AKREP BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s