8 KASIM BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI

Genel anlamıyla Boğa Ay tutulması

8 Kasım günü saat 14:02 de Boğa burcunun  16°00’derecesinde, Ay’ın Güneş’i tamamen kapatmasıyla tam Ay tutulması gerçekleşecek. Tutulma Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika’nın çoğunluğu ve Avrupa’nın kuzey ve doğu bölgelerinden gözlemlenecek.

Boğa burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulması 136 numaralı Saros serisine ait. Bu serinin ilk tutulması 13 Nisan 1680 yılında meydana gelmiş. Sonuncusu ile 1 Haziran 2960’da olacak. Seriye ait son tutulmayı 28 Ekim 2004 yılında deneyimlemişiz.

Seriyi göz ardı ederek Boğa burcunun 16° si yakınlarına baktığımızda  9 Kasım 2003 ve 8 Kasım 1984 tarihleri dikkati çekmekte. 2003 yılının tutulma civarı tarihlerine baktığımızda, dünyada İlham Aliyev’in Azerbaycan devlet başkanı olması, Haydar Aliyev’in ölümü, Saddam Hüseyin’in yakalanması, İran’ın Kirman Eyaleti’nde meydana gelen 6.6 lık depremde 20000 kişinin ölmesi, protestolar karşısında Gürcistan’da Eduard Şevardnadze’nin istifası ve Miheil Saakaşvili’nin devlet başkanı olması, Mısır’a ait yolcu uçağının düşmesi sonucu 148 kişinin ölmesi, Hamid Karzai’nin yeni Afgan anayasasını imzalaması, Suudi Arabistan’da Hac’daki izdihamda 289 hacının ölümü, Facebook’un kurulması, İran Nişabur’da yük treninde meydana gelen patlama sonucu 295 kişinin ölümü, Belçika’da yabancılara belediye seçimlerinde oy kullanım hakkı tanınması, Kuzey Kore’de tren kazasında 150 kişinin ölümü ve cep telefonlarının yasaklanması öne çıkmakta.

Ülkemizde ise İstanbul’da Neve Şalom ve Beth İsrail Sinagogları, HSBS Genel Müdürlüğü, Beyoğlu’ndaki İngiliz Konsolosluğu saldırıları, Ankara Modern Çarşı yangını, Necmettin Erbakan’a özel belgede sahtecilikte 2 yıl 4 ay hapis cezasının onanması, Türk Telekom’um ADSL kullanımı hizmetine başlaması, Kadın Milli voleybolcuların tarihte ilk kez Avrupa 2.si olması, Konya’da Zümrüt Apartmanı’nın çökmesiyle 92 kişinin ölümü, Fatih Akın’ın Duvara Karşı filmi ile Altın Ayı kazanması, Karadon maden ocağında grizu patlaması sonucu 5 madencimizin ölmesi, Kıbrıs’ta referandum, bizde ise yerel seçimlerin yapılması, Ahmet Necdet Sezer’in Anayasa değişikliğini onaylayarak DGM’leri kaldırması dikkati çekmekte.

Sizler de bu tarihler civarına geri dönüp, yaşadıklarınızdan günümüze benzerlikler varsa, çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Altı ay gibi bir süreci etkileyecek olan yılın son tutulmasına Boğa burcu ev sahipliği yapmakta. Bu burç sahip olduklarına sıkı bağlılığıyla, maddi-manevi kazanımlara, dünyevi değerlere verdiği önemle ilgilidir. Değişime direnç gösterirken, tehlike baş gösterdiğinde büyük öfkeyle tepki verir. Kadınlara yönelik çalışanlar, diplomatlar, sanatçılar, mimarlar, dekoratörler,  tasarımcılar, galericiler, mücevherciler, kumaşçılar, terziler, modacılar, güzellik merkezleri, kuaförler, parfümericiler ve finansçılarla ilişkilidir. Dolayısıyla tutulma sürecinde Boğa özellikleri ile birlikte, bu gruplara ait  gelişmeleri de daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Tutulma sürecinde şartlar değişime direnç gösterir nitelikte olduğundan, olayların gelişimi zamana yayılacak. Bol iletişim kurulsa, plan, program yapılsa da değişken şartlar karşısında risk almadan, durumu görmeye, koşullara uyum sağlanmaya çalışılacak.

Boğa burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulmasının yükseleninde bilim ve teknolojiyle, devrimlerle, özgürlüklerle, isyanlarla alakalı, öngörülmez, sıra dışı tutumlu, entelektüel Kova burcunu görmekteyiz. Yükselen derecesinde karakterinin etkileyiciliği, naifliği, çekingenliği ya da tersine aşırı güvenle ilgili olan Sualocin sabit yıldızını görmekteyiz.

Tutulma sürecinde Ay, kolektife açıklık, toplum için bir şey yapmak, başarmak ya da onların kurbanı olmak, huzursuzluk, servet kaybıyla ilişkilendirilen Menkar ile etkileşimde. Güneş ise Zuben Elgenubi ile beraberliğiyle doğasına istismar edilme, kayıp, hırsızlık, yolsuzluk, intikam, saldırganlık, yıkım özelliklerini katmakta.

Boğa burcunda Ay tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Boğa burcundaki Ay tutulmasında eğitim, yazım, çizim, tanıtım, iletişim gibi işleri içeren konular, ticari faaliyetler, irili ufaklı yollar, yabancılarla, yurtdışıyla, hukuki konularla ilgili işler, kardeşlerle, yakın, uzak akrabalarla içeren ve beraberinde düşünce yapısına, hayat felsefesine etki eden gelişmeler ana başlıklar olarak görülmekte.

Sabit burçları  12-20 , öncü burçların 0-3, değişken burçların 29-30 dereceleri arasında gezegenleri, önemli kombinasyonları bulunanlar Boğa burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasından öncelikli etkileneceklerdir. (Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ; Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ; Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık)

Boğa burcunda gerçekleşecek Ay tutulması, kişinin ya da şartların düşünce yapısına, hayat felsefesine etkileyecek şekilde gelişmeleri içermekte. Girişimler, tutulma ile şekillenirken, karşılıklı ilişkilerin dengesini ilgilendiren durumlar önem kazanacak ki bu uzak, yakın akrabalarınızı, kardeşlerinizi, komşularınızı, arkadaş çevrenizi ilgilendirebilir. Sistemli, istikrarlı gelişmek için sorumluluk almak, sınırlarınızı çizmek için adımlar atılabilir. Bu süreçte atılacak adımlar kalıcılığa destek verse de girişiminizi tek kerede bitirmek mümkün olmayabilir. Kontrol edilmesi oldukça zor durumlar karşısında geri adımlar atmak ve durumu derin değerlendirdikten sonra yapılan ayarlamalarla, aşama aşama ilerleyebilirsiniz. Geçmişte başlamış olduğunuz, efor harcadığınız işlere geri dönebilirsiniz. Bu süreçte başlanılmış konular varsa sizi Şubat hatta Mart ayının ortasından sonrasına götürebilir. Unutmamak gerekir ki kararlı ve sistemli, değişime dönük girişimler göreceğiz. Ve büyümeye, gelişmeye, sizi farklı bir aşamaya geçirecek durumlar da beraberinde gelecek. Yeter ki konunuzla ilgili olarak geri planda güçlü hazırlıklarınız olsun. Yürümeyen ilişkisi olanlar, dış faktörlerin de etkisiyle ilişkilerindeki bozulmayı sorgulayarak, resmiyete dökülmeye fırsat vermeden sonlandırarak, kendine yeni bir düzen kurabilir. Ticari faaliyetlerde bulunuyorsanız kredi, vergi, sigorta gibi ödemelerinize dikkat edilmesi gereken bir süreç. Kardeşlerle, yakın akrabalarınızla daha önceden başlamış olan ve ailevi konuları içeren bürokratik işlemleriniz varsa, onları sonuçlandırma yoluna gidebilirsiniz. Eğitim konularına yönelebilirsiniz. Kalp damar, tansiyon sorunu olanlar için dikkat edilmesi gereken bir dönem. Kemiklerle ilgili bacak ve boğaz bölgesi hastalıkları da bu süreçte dikkati çekebilir. Zehirlenmelere, yediğinize, içtiğinize dikkat edin. Strese, bilinçaltını zorlayıcı etkilere açık bir tutulma bu. O yüzden sizi rahatlattığını düşündüğünüz hangi uğraşınız varsa, ona yönelmenizi öneririm. Çocuklarınızın sosyal çevrelerini, işlerinden kazanımlarını ilgilendiren bazı bitişler, kayıplar, ani gelişmeler yaşanabilir. Geçmişten kaynaklık yalana, dolandırıcılığa, her türlü hileli işe bağlı konuların üzerine gidebilirsiniz. Mars’ın retro olduğu 14 Ocak’a kadar olan süreçte detaylı, çok yönlü araştırmasını yapabilir, sonrasında harekete geçebilirsiniz. 2023 Mart’ının 2.haftasını takiben bu konularla ilgili hızlı gelişimeleri, Pandora’nın kutusunun açıldığını, varsa hayatınızda , yoksa çevrenizde, kolektifte patlayan balonları gözlemleyebilirsiniz.

8 Kasım’da meydana gelecek Ay tutulması, 30 Nisan’da yaşamış olunan Güneş tutulmasındaki geleceğe dönük beklentilerinizi, gereksiz fedakarlık yaptığınız noktaları, idealize ederek yola çıktığınız konuları, değer kavramınızı, yakınlarınızla ilişkilerinizi de yeniden ele almanıza, bir düzen kurmanıza sebep olabilir.

Boğa burcundaki Ay tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar,  çocukların işi, statüsü, hedefleri

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

İkizler ve yükselen İkizler :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Yengeç ve yükselen Yengeçler için : Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler, babanın kredi, vergi, borç, ortak parayla ilgili durumları, ameliyatı, annenin parası, çocuğun eşi, evlilik, ortaklıkla ilgili durumları, davaları. 

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Terazi ve yükselen Teraziler için : Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

Yay ve yükselen Yaylar için :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler,

Kova ve yükselen Kovalar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Ülkemiz ve Boğa Ay tutulması

Boğa burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulmasında meclis, belediyeler, yabancı devletlerle yapılmış anlaşmalar, NATO, BM, AB gibi paktlarla ilişkiler, borsa, diplomatlar, eğitim sistemi, gençler, çocuklar, sanatsal, sportif konular,  eğlence hayatını ilgilendiren gelişmeler ana konu başlıkları olarak görülmekte. 8 Kasım’da meydana gelecek olan Ay tutulması ilerletilmiş Güneş’imizi etkilemekte. 28 Ekim 2023 günü yine Boğa burcunda meydana gelecek ve önemli değişimleri, dönüşümleri işaret eden tutulma ise natal Güneş’imizi etkileyecek. Yani süreç, birbirini takip eden önemli gelişmeleri anlatmakta. Meclis, vekiller, belediyeler, belediye başkanları, yerel yönetimler ve yöneticileri, liderler, üst düzey yöneticiler, diplomatlar ile ilgili ani gelişmeler yaşanabilir. Yurtdışı davalar, ele alınanın ardındaki faktör olarak görülebilir. Bazı yöneticilerin yetkinlikleri ile ilgili gelişmeler yaşanırken, liyakatlar gündem olabilir. NATO, AB gibi paktlarla ilişkilerimiz dikkati çekebilir. Terör, gizli düşmanlıklar, patlamalar, yangınlar, suikastler, girişimler olasıdır. Geçici sığınmacılar ülke gündemini etkileyebilir. Adalarla ilgili beklenmedik gelişmelere dikkat kesilebiliriz. Hapishaneler, grevler, uyuşturucu ile ilgili durumlar konu olabilir. Sıvılar, gazlar, petrokimya ürünleri kaynaklı sorunlar yaşanabilir. Deniz ve havayollarında problemler mümkündür. 2023’de afla ilgili gelişmeler beklenebilir. Anayasa ve federe yapı ile ilgili çalışmalar geri planda sürebilir. Dönem içinde yaşanacak gelişmeler halkı ve ekonomik durumu beraberinde etkilemekte. Gerek BIST gerekse New York borsası haritaları tutulmadan etkilenmekteler. Piyasalarda dalgalanmaları görebiliriz. Şirket karlılıklarında düşüşler, iflaslar görülebilir. Kalkınma planlarında şartları kontrolüyle bağlantılı değişimler görülebilir. Dünya geneli resesyonun oldukça hissedildiği bir dönem olacak diyebiliriz. Deprem olasıdır. Yeniden bir grizu faciası yaşamamak için tedbirlerin üzerinden bir kez daha geçmekte fayda olabilir. Putin’in Türkiye’nin gaz merkezi olmasına yönelik söylemlerinde harekete geçilmesinde aksamalar görülebilir ya da eylemler yeterince net olmayabilir.

Yukarıda Boğa burcunda yaşanacak olan Ay tutulmasının dünyaya, aşağıda ise ülkemize ait astrokartografik haritalarını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, tutulma enerjilerinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s