5 MAYIS AKREP BURCUNDA AY TUTULMASI

Genel anlamıyla Ay tutulması

5 Mayıs günü saat 20:34’de Akrep burcunun 14°50’ derecesinde yarı gölgeli  Ay tutulması meydana gelecek. Yarı gölgeli Ay tutulmalarında Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçer ve rahat gözlenemez. Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Pasific, Atlas, Hint Okyanusları ve Antarktika’dan gözlemlenecek.

Tutulma 141 numaralı Saros serisine ait. 25 Ağustos 1608 yılında başlamış olan seri, 11 Ekim 2888’de gerçekleşecek olan son tutulmayla tamamlanacak.

Seriyi göz ardı ettiğimizde yine bu derecede 4 Mayıs 2004 tarihinde bir Ay tutulması gerçekleştiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz Güneş tutulması da bizi bu yıla geri götürmüş ve yıl genelinde olanları örneklemiştik. O yüzden  aynı tarihe tekrar göz atmak yerine bir önceki tarihe gittiğimizde 4 Mayıs 1985 yılı göze çarpmakta. Yıl geneline baktığımızda dünyada ABD’nin Küba’daki Batista güçlerine ambargosu, Arnavutluk’ta yönetime Ramiz Alia’nın, Peru’da Alan Garcia’nın gelişi,  Liverpol-Juventus maçında çıkan olaylarda 41 kişinin ölüşü, 350 kişinin ise yaralanması, ABD’nin İran, Libya, Kuzey Kore, Küba ve Nikaragua’yı terörist ülke ilanı, Reagan-Gorbaçov görüşmesi sonucu nükleer silahların %50 azaltılma kararı alınması, Meksika’da 8.1 lik depremde 9000 kişinin ölümü, MS Windows 1.0 ‘ın piyasaya sürümü, Kolombiya’da 23000 kişinin ölümüne neden olan Nevado del Ruiz yanardağının patlaması, Atina-Kahire seferini yapan Mısır Havayolları uçağının teröristlerce kaçırılması ve 60 kişinin ölümü, Roma ve Viyana havaalanlarına düzenlenen eş zamanlı terör saldırısında 16 kişinin ölmesi, 100 den fazla kişinin yaralanması olayları öne çıkmakta.

Türkiye’de ise Alparslan Türkeş’in 4.5yıl tutukluluğunun sona erişi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün temelinin atılışı, Eskişehir Uçak Fabrikası’nın temelinin atılması, DSP’nin kurulması, ilk hayali ihracat davasında Yahya Drmirel’in mahkumiyeti dikkati çekmekte.

Sizler de hayatlarınızda hem bir önceki tutulmada olduğu gibi 2004 hem de 1985 yıllarına geri dönerek, yaşadıklarınızdan günümüze yönelik çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Tutulmanın ev sahibi Akrep burcu sabrı,  kuşkuculuğu, uçlarda dolaşıp, krizlerden beslenmesi, yıkıcılığı ile bilinir. Bankacılar, finansçılar, ekonomistler, sigortacılar, dedektifler, polisler, askerler, psikiyatristler, doktorlar, dişçiler, araştırmacılar, gazeteciler, madenciler, kimyacılar ve fizikçiler ile ilişkilidir. Dolayısıyla tutulma ile beraber Akrep özelliklerini ve bu gruplara ait gelişmeleri daha belirgin gözlemleyebiliriz.

Yükselende de tutulmaya ev sahipliği yapan Akrep burcunu görmekteyiz ki bu da Akrep doğasını vurgulamakta.  Bu dereceye Agena ve Unulkhai sabit yıldızlarının etkisi bulunmakta. Unulkhai, başarı sonrası gelebilecek inişi, intihara meyli anlatırken, Agena ise büyüyüp, olgunlaşmak için yürünen yolun zorluluğunu ve fedakarlıkları gerektirdiğini işaret eder.

Ay, Zuben Elgenubi ve Zuben Elakrabi etkileşiminde yasal sorunları, adaletsizliği, ihaneti, istismarı, suça meyli, yolsuzluk ve hırsızlıkları, akraba problemlerini ve hayal kırıklıklarını anlamına yüklenmekte.

Güneş ise sanatsal yetenekler, itibar, askeri konularda itibar belirten Almach ile beraber.

Akrep burcunda Ay tutulmasının bireysel haritalarda işaret ettiği konular

Yılın ilk Ay tutulması, benim ve bizim dengesinin yerine oturtabilmesinde, kontrol dışı durumlar, beklenmedik olaylarla şekillenen yolun deneyimleneceği süreci anlatmakta. Ve 8 Kasım’da yaşanılan Boğa burcundaki Ay tutulmasını tetikleyerek, konunuzla ilgili ilişkiler dengesine yansıtarak, sarsmakta. Sürpriz, kaotik durumlara, krizlere varabilecek olaylara sebep vermekte. Ailevi durumlarda, evlilik, nişan, flört, ortaklık vs. her türlü ikili ilişkide tartışmalar, kavgalar, aldatmalar, kayıplar, kopuşlar, krizler ana gündem haline gelebilir. İlişkilerinizin ardında olanı, biteni, kimlik olarak sizi ne kadar tatmin ettiğini gözden geçirebilirsiniz. Eğer hayatınızda yeri varsa hukuksal ve finansal konular da! Kredi, vergi, borç, nafaka, miras gibi geçmişe de dayanan konularda adımlar sıkıntı içerse de zaman içinde istikrarla durumu yoluna koymak, avantaj yakalamak mümkün olabilir. Bunlar haritasında destek alanlar için kazanımlar şeklinde çalışabilir. Güç dengeleri sağlamada, sahip olunanların muhasebesini yapmada, her türlü hesap, kitap, iletişimde dikkatli olmakta fayda var.  Zira şartlar ani krizlerle bloke olabilir. Mümkünse Merkür’ün retrodan çıkacağı 15 Mayıs’a kadar araştırma, eski, eksiklerin hesabı, düzenlenmesi, planlaması gibi işleri yapmanızı öneririm. Kaygan zeminde yol alındığını unutmayarak, arkada kontrolü zor olabilecek durumların, gizli düşmanlıkların olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda olabilir. Duyguların kin, nefret, kıskançlık içerebileceğini, karşı cins ilişkilerinde problemlerin yaşanabileceğini unutmayalım. Sağlık konularına dikkat edilmesi gereken zamanlar olabilir. Zehirlenmeler, hormonal problemler, üreme ve boşaltım sistemi, göğüslerle ilgili rahatsızlıklar daha sık görülebilir.

Akrep burcunda Ay tutulmasında ana başlıklara göre burçları etkileyecek konular

Koç ve yükselen Koçlar için :  Kredi, borç, vergi, sigorta, burs, nafaka, miras konuları, ortaklıklardan gelen para, kayıplar, ameliyatlar, eşin kazanımları.               

Boğa ve yükselen Boğalar için :   Evlilik, eş, ortak, danışmanlık aldığımız kişiler, anlaşmalar, davalar, açık düşmanlıklar, çocukların eğitimleri

İkizler ve yükselen İkizler :  Günlük işler, yanımızda çalışanlar, iş ortamı, kiracılar, küçük hastalıklar, evcil hayvanlarımız

Yengeç ve yükselen Yengeçler için :  Çocuklar, sanat, spor, yaratıcı yönlerimiz, hobilerimiz, aşk hayatı, orta uzunluktaki seyahatler

Aslan ve yükselen Aslanlar için :  Ev, emlak gibi taşınmazlar, aile, atalarımız, köklerimiz, baba, kardeşin parası, eşin işi, statüsü, mülkler, babanın genel sağlık durumu, çocukların başkalarından gizledikleri şeyler, hastane, hapishane gibi kapalı yerlerle ilgili durumları, arınma çalışmaları, zorlukları.

Başak ve yükselen Başaklar için :  Eğitim, iletişim, yazmak, kardeşler, komşular, kuzenler, yeğenler, kısa yollar

Terazi ve yükselen Teraziler için : Maddi manevi kazanımlar, gelirler, yatırımlar, taşınabilir mallar, verilmiş borçlar,  çocukların işi, statüsü, hedefleri, eşin kredi, borç, vergi, miras gibi durumları, ameliyatı

Akrep ve yükselen Akrepler için :  Kişinin kendisini ilgilendiren her konu, motivasyonları, karakteri, kendisini dışarıya ifade ve dış dünyayı algılama tarzı, fiziksel görünüm, sağlık, yakın kişiler, yeni başlangıçlar

Yay ve yükselen Yaylar için :  Bilinçaltı, gizli düşmanlıklar, zorluklar, kayıplar, hastane, hapishane gibi kapalı yerleri ilgilendiren durumlar, başkalarından gizlenilenler, inzivaya çekilme, kaygılar, bağımlılıklar, bunlardan arınma çalışmaları, fedakarlıklar.    

Oğlak ve yükselen Oğlaklar için :  Arkadaşlar, sosyal çevre, işten gelen kazancımız, içinde  bulunulan organizasyonlar, gruplar ile ilgili gelişmeler

Kova ve yükselen Kovalar için :  İş, kariyer, statümüz, hedefler, anne, annenin genel sağlık durumu, çocukların iş ortamı, sağlığı, eşin, ortağın babası, ailesi.

Balık ve yükselen Balıklar için :  Yüksek öğrenim, yabancılarla ilişkiler, uluslararası işler, uzun seyahatler, hukuksal konular, mahkemeler, hayat felsefesini etkileyen gelişmeler

Ülkemiz ve Akrep burcunda Ay tutulması

Akrep burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasında diplomasiyi, diplomatları, meclisi, milletvekillerini, belediyeleri, yerel yönetimleri ve yöneticilerini, borsayı, spekülasyonla ilişkili konuları, ulusal servetimizi, dış devletlerle ortak anlaşmalarımızı, BM, NATO, AB gibi paklarla ilişkilerimizi, eğitim sistemini, gençleri, çocukları, sanat, spor ve eğlence ile ilgili konuları, çeşitli organizasyon ve kulüpleri ilgilendiren gelişmeleri ana başlıklar olarak görebiliriz.

Tutulma, bireysel haritalarda olduğu gibi ülkemiz için de 8 Kasım’da meydana gelen Ay tutulmasının etkilerinin aktif olduğu bir süreci işaret etmekte. Seçimle ilgili gelişmeleri de kapsayacak şekilde tüm üst düzey yönetici, lider, ceo, tanımmış kişiyle ilgili beklenmedik gelişmelere işaret etmekte. Her türlü gizli, örtülü kalmış konu, yapı, ilişki, finansal, hukuksal, diplomatik konu gündem oluşturabilir. Eski belgeler, yazışmalar, anlaşmalar mecliste konuşulabilir. Ülkemizdeki geçici sığınmacıların yanı sıra her türlü dış ülke yazışmaları, anlaşmaları yeniden değerlendirilip, düzenlenebilir. Güvenliğe dikkat! Tansiyonu yükseltebilecek olaylar olasıdır. Bunlar gençlerin, çocukların yanı sıra muhalefet kanadından liderleri, parti mensuplarını, gazeteci, yazar, düşün insanlarını da ilgilendirebilir. Silahlı olaylar, patlamalar, açık düşmanlıklar, operasyonlar olasıdır. Para piyasalarının da sert etki aldığı bu süreçte borsada, spekülatif yatırım araçlarında ani iniş çıkışlar mümkündür. Uzun vadeli kalkınma planlarında hedef değişimi yaşanabilir. Halkın cebinin yükü artarken, bankalar, finans sistemi için de zor bir süreç diyebiliriz. Ülkemizin AB, NATO gibi paktlarla ilişkileri dikkati çekerken, NATO’nun çok daha aktif olabileceği bu süreçte hamleleri, bizim açımızdan geri planda pozisyon alma tarzı bizi zorlayabilir. Dikkatimizi komşu ülke, yakın bölge ilişkilerine çekebilir. Eğitimle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Yer hareketliliğinde artış beklenebilir. HAARP ve benzeri üst teknolojilerin etkisiyle doğabilecek durumlara karşı dikkatli olunması gereken bir süreç.

Yukarıda 5 Mayıs günü meydana gelecek Ay tutulmasının dünyaya, aşağıda ise ülkemize ait astrokartografik haritalarını görmektesiniz. Harita üzerinde işaretli hatlar ve çevresi, dolunay enerjisinden belirgin etkilenmesi olası yerlerdendir.

Azade Öksoy

Yazar:

İstanbul doğumlu olan Azade Öksoy, İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Astroloji eğitimini Astroart Astroloji Okulu ASA’dan almasının ardından , merkezi İngiltere’de olan Profesyonel Astrologlar Birliği APAI ’nin de sınavlarına girerek, bu kuruluşun üyesi olmuştur. Yanı sıra Profesyonel Astroloji Organizasyonu OPA’nın da üyesidir. Klasik astrolojinin yanı sıra, uranyen astroloji ve asteroidler eğitimini de tamamlamıştır. Uzmanlık alanlarında ise seçimsel , finansal, astrokartografi ve dünya astrolojisi eğitimlerini bitirmiştir. Danışmanlıklarında ve yazılarında klasik ve uranyen astroloji tekniklerini, asteroidler ve uzmanlık dallarıyla beraber kullanmaktadır. Yazılarını Milliyet Gazetesi Blog ve sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadır. Facebook : https://www.facebook.com/azade.oksoy Twitter : https://twitter.com/azade_oksoy Instagram : https://www.instagram.com/azadeoksoy/ Telegram : t.me/azadeoksoy http://blog.milliyet.com.tr/ruhu_azade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s